Francuski premier nie rezygnuje - nadal forsuje 75-proc. podatek dla najbogatszych

30.12.2012 19:11
Francois Hollande, prezydent Francji i główny orędownik wprowadzenia 75-proc. podatku od dla najbogatszych

Francois Hollande, prezydent Francji i główny orędownik wprowadzenia 75-proc. podatku od dla najbogatszych (Fot. POOL REUTERS)

Premier Francji zapowiada, że rząd przygotuje nowy projekt 75-procentowego podatku dla zarabiających ponad milion euro. Pierwszy projekt został odrzucony przez Trybunał Konstytucyjny. Sprawa wciąż wzbudza żywe emocje.
Prawicowa opozycja i centryści nie kryją satysfakcji, iż prawomocność ustawy zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Pomysł prezydenta Francois Hollande'a opodatkowania zarabiających ponad milion euro rocznie uznano za cios zadany rozwojowi gospodarczemu. Z decyzji Trybunału cieszą się też władze futbolu zawodowego, które bały się masowej emigracji z Francji najlepszych, czyli najlepiej opłacanych piłkarzy.

Premier Jean-Marc Ayrault zapewnia, że socjaliści nie zrezygnują z tego projektu, który określa mianem patriotycznego: "Więcej czasu poświęcimy na dopracowanie projektu - tak, aby był on zgodny z zamierzeniami prezydenta i nie stał w sprzeczności z konstytucją. Najpóźniej wejdzie on w życie w 2014 roku, czyli będzie dotyczyć zarobków z roku 2013".

75-procentowy podatek był jedną z głównych przedwyborczych obietnic Francois Hollande'a, który szuka środków na ograniczenie deficytu skarbu państwa.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  Prosze o zglaszanie propozycji jak moznaby zorganizowac taka inztytucje miedzynarodowa ,ktora sledzilaby przekrety superbogaczy uchylajacych sie od podatkow? Zaznaczam jedno: ja nie jestem za pastwieniem sie nad ludzmi,ktorzy w legalny I etyczny sposob doszli do wielkich pieniedzy - ja mam na celowniku manipulatorow I zlodziei co wplywaja na politykow I rynki destabilizujac je I wpedzajac kolejno coraz to inne narody w nedze,a potem zaprzegaja ich do splacania niebotycznych dlugow ,ktore nawet przez kilka pokolen nie moglyby byc splacone. Piratow finansowych ,bankstwerow I ich poplecznikow trzeba gonic!

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  Proste: uziemic miliarderow tak ,jak oni NAS zalatwili! We wszystkich krajach na swiecie obciazyc ich wysokim podatkiem I nie beda juz nikogo straszyc,ze":jak mi podniesiesz stope to ja wyjade badz zainwestuje gdzie indziej". Trzeba byc tak samo brutalnym I bezwzglednym jak oni sa w stowsunku do nas. Nas sa miliardy ,ich jest zaledwie 92 rodzin !!!! Uswiadomcie sobie to wreszcie.

 • blski

  Oceniono 3 razy -3

  Najbardziej zadowoleni z zycia sa mieszkancy krajow Skandynawskich w ktorych podatki sa wysokie a przy wysokich zarobkach astronomiczne. W sektorzy panstwowym roznica miedzy najnizsza i najwyzsza pensja sa nie wieksza niz trzykrotna. Zyczylbym sobie jak tez moim ziomkom zyc w takim kraju.
  Wspomne, ze nie jestem biedny i zapewne placilbym bardzo wysokie podatki.

 • braunal

  Oceniono 3 razy -1

  najlepiej całkowicie ich wywłaszczyć i założyć kołchozy.

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 12 razy 2

  W ogóle idea podatku dochodowego to czysty idiotyzm. Jak można opodatkowywać pracę? Jak można karać ludzi finansowo za to, że dobrze pracują i nagradzać nierobów za opie....anie się?
  Niby dlaczego ten, co dobrze zarabia ma płacić więcej niż ten, który zarabia mniej? Czy bogatego wolno okradać? Politycy socjaliści mają gęby pełne sloganów o walce 'w obronie miejsc pracy', po czym tę pracę opodatkowują - gdzie tu sens? Przecież opodatkowywanie czegoś o co się walczy stoi w logicznej sprzeczności, czyż nie?
  Jedynym sprawiedliwym podatkiem jest podatek pogłówny, np.3.000zł rocznie od każdego dorosłego Polaka na utrzymanie państwa polskiego. Należy zlikwidować podatek dochodowy, vat i akcyzę, należy zlikwidować przymus emerytalny, należy konstytucyjnie zakazać uchwalania budżetu z deficytem oraz opodatkowywania pracy i energii. Należy zlikwidować podział pensji na netto i brutto, żadnego ZUSu, żadnego KRUSu, żadnego podatku dochodowego.

 • razb1947

  Oceniono 4 razy -2

  Tusk powinien brać przykład z francuzkiego premiera i też wprowadzić 75% podatek bogatym, bo oni i tak nie bogacą się uczciwą pracą.

 • cholonek

  Oceniono 16 razy 4

  jedyne co wychodzi lewakom to zabieranie innym i rozdawanie swoim. bedzie piknie, towarzysze.

 • elkipan

  Oceniono 1 raz 1

  A Citroen jest... francuski?

 • kocurxtr

  Oceniono 20 razy 6

  jeszcze pare takich idiotycznych pomysłów i gilotyna znowu będzie w robocie
  co za ciul...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje