Izrael: Były szef MSZ oskarżony o oszustwo i nadużycie zaufania

30.12.2012 14:02
Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman (Fot. Petros Karadjias AP)

Prokurator generalny Izraela Yehuda Weinstein wniósł do sądu w Jerozolimie akt oskarżenia przeciwko byłemu izraelskiemu ministrowi spraw zagranicznych i byłemu wicepremierowi Awigdorowi Liebermanowi - podało izraelskie radio. Przywódca nacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael został oskarżony o oszustwo i nadużycie zaufania.
Jak pisze agencja DPA, prokuratura zarzuca Liebermanowi, że wspierał dyplomatyczną karierę byłego ambasadora na Białorusi Zeewa ben Arie, od którego uzyskał wcześniej poufne informacje dotyczące prowadzonego przeciwko niemu śledztwa o korupcję.

W związku z tą sprawą Lieberman złożył dwa tygodnie temu dymisję, zapowiadając, że pragnie oczyścić się z zarzutów przed wyborami parlamentarnymi 22 stycznia. Zapewniał, że jest niewinny, zachował też mandat do parlamentu.

Reuters ocenia, że wyrok skazujący może oznaczać koniec politycznej kariery kontrowersyjnego polityka w izraelskim rządzie.

Lieberman, numer 2 na liście wyborczej koalicji rządowej, uważany za jednego z najbardziej wyrazistych polityków gabinetu premiera Benjamina Netanjahu. Określany przez izraelską prasę opozycyjną jako "jastrząb", oświadczył składając dymisję: "Uczyniłem to, chociaż nie musiałem".

Polityk ten emigrował do Izraela z Mołdawii, gdy wchodziła jeszcze w skład ZSRR. W przeddzień dymisji został uwolniony od ciążącego na nim od wielu lat zarzutu prania brudnych pieniędzy.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • braunal

  Oceniono 5 razy 3

  ten świat schodzi na psy,żeby o żydach takie rzeczy pisać.Czyżby Michnik się ochrzcił?

 • koniu800

  Oceniono 5 razy 3

  komentowanie artykułu o żydzie oszuście w wybiórczej ? świat staje na głowie, no jak się pan szechter dowie to głowy polecą

 • muledet.3

  Oceniono 4 razy 2

  To ,ze byly minister izraelski bedzie odpowiadal przed sadem za domniemane oszustwa, tylko dobrze swiadczy o izraelskim wymiarze sprawiedliwosci i niezaleznym sadzie.
  Prawo izraelskie jest rowne wobec wszystkich obywateli niezaleznie od narodowosci i funkcji[np :Mosze Kacaw].
  Arabska poslanka, ktorej chciano odebrac prawo do kandydowania do knesetu,decyzja sadu bedzie mogla ubiegac sie o miejsce w knesecie.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy 4

  Nie wierzę!

  Oszustwo jest sprzeczne z etyką i tradycją żydowską i taki zarzut wobec Żyda może być tylko wytworem wyobraźni antysemity.

 • doni72

  Oceniono 6 razy 4

  @i_am_keyser_soze
  Kiedy dochodzi do atakowania innych w sposob nieparlamentarny to jest okey?Infektywy,bluzgi,a na forum wrzatek nienawisci to Ci nie przeszkadza.W kazdym artykule dotyczacym USA czy Rosji i nie tylko jest podobnie.Kazdy artykul dotyczacy politykow obojetnie jakiej obcji od Kaczynskiego poprzez Tuska,na Jaruzelskim skonczywszy sa komentowane niewybrednymi epitetami.Kosciol czy biskupi dostaja kazdego dnia omlot,forumowicze rowniez sobie wzajemnie bluzgaja,sporo.Czy mam rozumiec ze tematyka zwiazana z Izraelem czy Zydami ma byc przedstawiana na innych zasadach,jezeli tak to dlaczego?

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 1

  Koniec świata! Żyd oszukuje Żydów....

 • noducks

  Oceniono 7 razy -1

  widocznie zlamal zelazna regule i oszukal zyda. jakby oszukiwal tylko gojow pejsaci wychwalaliby go dalej pod niebiosa

 • wodakrolewska

  Oceniono 9 razy 1

  W naszej mentalności oszustwo to oszustwo.
  U Żydów jest inaczej nie można oszukać goja.
  [i]Żyd może gwałcić, oszukiwać i fałszywie przysięgać, ale musi to robić tak, aby jego czyny nie wyszły na jaw i aby Izrael przez to nie ucierpiał. – Schulchan Aruch Jore Dia.[/i]
  [i]Żyd może goja obrabować, może go oszukać w rachunku, jeśli goj się w tym nie zorientuje. – Schulchan Ar., Ch. Hamishpat 343[/i]

 • pismaki_klamia

  Oceniono 10 razy 8

  Widzę, że GW powoli otwiera się na krytykę władz Izraela, coraz trudniej jest zaklinać rzeczywistość. Zresztą taki tren jest w całej Europie, gdzie lobby pro-izraelskie ma coraz słabszą pozycję. Np. w Holandii przestają nadawać w publicznych mediach programy żydowskie:
  www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/163127#.UM38LawxFy0
  Kanada staje się za to drugim Izraelem, patrząc na głosowanie ws. Palestyny w ONZ oraz np. tuszowanie raportu o zabiciu Kanadyjskiego wojskowego przez siły Izraela:
  www.windsorstar.com/news/Wife+says+soldiers+death+coverup/7743713/story.html
  Przemoc wojsk Izraela to nic nowego zresztą - ostatnio pobili kamerzystów Reutersa, kazali rozebrać się na środku ulicy a później potraktowali gazem łzawiącym:
  legitgov.org/Israeli-soldiers-assault-two-Reuters-cameramen
  Zresztą "wolność i demokracja" w Izraelu to też pusty slogan, bo Arabowie (20% populacji) to obywatele niższej kategorii, którym zabrania się np. re-elekcji w nadchodzących wyborach:
  therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=9423
  Są dyskryminowani w pracy i w dostępie mieszkań, wyrzuca się och z transportu miejskiego, w NYC nie pozwala jeść w restauracji:
  news.yahoo.com/israeli-arabs-unenthusiastic-jan-22-vote-062645372.html
  maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=542602
  www.haaretz.com/news/national/mahmoud-can-t-get-table-at-an-israeli-eatery-but-tamir-can-1.476580
  Najwyższa pora na reformy w Izraelu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje