Izrael: Były szef MSZ oskarżony o oszustwo i nadużycie zaufania

30.12.2012 14:02
Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman (Fot. Petros Karadjias AP)

Prokurator generalny Izraela Yehuda Weinstein wniósł do sądu w Jerozolimie akt oskarżenia przeciwko byłemu izraelskiemu ministrowi spraw zagranicznych i byłemu wicepremierowi Awigdorowi Liebermanowi - podało izraelskie radio. Przywódca nacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael został oskarżony o oszustwo i nadużycie zaufania.
Jak pisze agencja DPA, prokuratura zarzuca Liebermanowi, że wspierał dyplomatyczną karierę byłego ambasadora na Białorusi Zeewa ben Arie, od którego uzyskał wcześniej poufne informacje dotyczące prowadzonego przeciwko niemu śledztwa o korupcję.

W związku z tą sprawą Lieberman złożył dwa tygodnie temu dymisję, zapowiadając, że pragnie oczyścić się z zarzutów przed wyborami parlamentarnymi 22 stycznia. Zapewniał, że jest niewinny, zachował też mandat do parlamentu.

Reuters ocenia, że wyrok skazujący może oznaczać koniec politycznej kariery kontrowersyjnego polityka w izraelskim rządzie.

Lieberman, numer 2 na liście wyborczej koalicji rządowej, uważany za jednego z najbardziej wyrazistych polityków gabinetu premiera Benjamina Netanjahu. Określany przez izraelską prasę opozycyjną jako "jastrząb", oświadczył składając dymisję: "Uczyniłem to, chociaż nie musiałem".

Polityk ten emigrował do Izraela z Mołdawii, gdy wchodziła jeszcze w skład ZSRR. W przeddzień dymisji został uwolniony od ciążącego na nim od wielu lat zarzutu prania brudnych pieniędzy.

Zobacz także
Komentarze (49)
Izrael: Były szef MSZ oskarżony o oszustwo i nadużycie zaufania
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 69 razy 51

  Chyba macie jakiś błąd. Pozwalacie komentować materiał w którym pada słowo: Izrael?:)))))

 • losiu4

  Oceniono 47 razy 27

  awaj, oszukiwać rodaka to grzech. Co innego rżnąć w rogi goja

  Pozdrawiam

  Losiu

 • chynek

  Oceniono 45 razy 25

  Nie możliwe! Żydek oskarżony o oszustwo! To chyba jakieś mohery go oskarżają. Tfu. Naród wybrany i oskarżać o takie bezeceństwa.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 21 razy 15

  Jakieś wewnętrzne rozgrywki.

 • scurvy.seen

  Oceniono 28 razy 10

  Faktycznie wtopa nie z tej Ziemi!Gimbus,który zawiaduje dziś tym portalem ma przerąbane.Dopuścić możliwość komentowania artykułu o Żydzie -Oszuście-UNFORGIVEN!I na nic nie zda się wykazanie czujności i uniemożliwienie komentowania informacji o katastrofie rosyjskiego Tu,który walnął w glebę przy lądowaniu i-dziwnym trafem-inaczej niż w Smoleńsku nie rozpadł się na tysiące kawałków a życie straciło raptem kilku pasażerów!

 • r1111111

  Oceniono 22 razy 10

  "Jest pozew przeciwko Liebermanowi. M.in. o oszustwo "

  Myślałem, że artykuł dotyczy spółki Liebermann & Szechter

 • pismaki_klamia

  Oceniono 10 razy 8

  Widzę, że GW powoli otwiera się na krytykę władz Izraela, coraz trudniej jest zaklinać rzeczywistość. Zresztą taki tren jest w całej Europie, gdzie lobby pro-izraelskie ma coraz słabszą pozycję. Np. w Holandii przestają nadawać w publicznych mediach programy żydowskie:
  www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/163127#.UM38LawxFy0
  Kanada staje się za to drugim Izraelem, patrząc na głosowanie ws. Palestyny w ONZ oraz np. tuszowanie raportu o zabiciu Kanadyjskiego wojskowego przez siły Izraela:
  www.windsorstar.com/news/Wife+says+soldiers+death+coverup/7743713/story.html
  Przemoc wojsk Izraela to nic nowego zresztą - ostatnio pobili kamerzystów Reutersa, kazali rozebrać się na środku ulicy a później potraktowali gazem łzawiącym:
  legitgov.org/Israeli-soldiers-assault-two-Reuters-cameramen
  Zresztą "wolność i demokracja" w Izraelu to też pusty slogan, bo Arabowie (20% populacji) to obywatele niższej kategorii, którym zabrania się np. re-elekcji w nadchodzących wyborach:
  therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=9423
  Są dyskryminowani w pracy i w dostępie mieszkań, wyrzuca się och z transportu miejskiego, w NYC nie pozwala jeść w restauracji:
  news.yahoo.com/israeli-arabs-unenthusiastic-jan-22-vote-062645372.html
  maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=542602
  www.haaretz.com/news/national/mahmoud-can-t-get-table-at-an-israeli-eatery-but-tamir-can-1.476580
  Najwyższa pora na reformy w Izraelu.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 14 razy 8

  Mam nadzieję, że to początek oczyszczania szeregów władzy obywatele Izraela wybiorą normalne przywództwo kraju w styczniu, bo obecne prowadzi ich prostą drogą w stronę wojny nuklearnej na Środkowym Wschodzie, ze wskazaniem na eskalację do III W.Ś.
  Przywództwo to wywodzi się bezpośrednio od terrorystów z Irgunu i innych zbrodniczych band, przed którymi ponad 50 lat temu przestrzegali wybitni intelektualiści jak Albert Einstein, czy Hanna Arendt. Liberman (imigrant z Europy Wschodniej) reprezentuje z kolei współczesną mafię żydowską, zwaną mylnie "rosyjską", która zdominowała handel ludźmi, narkotykami, nadużycia systemów opieki społecznej w USA, rabunkową prywatyzację państw powstałych po rozpadzie ZSRR.
  Obecny plan przeprojektowania regionu tak by rozczłonkować Syrię, Turcję i Irak, okrojoną Palestynę połączyć z Jordanią nie może się powieść i grozi setkami tysięcy zabitych. Wyborcy w Izraelu mogą to szaleństwo powstrzymać - powodzenia!
  2013 r. to ostania szansa na pokój.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy 4

  Nie wierzę!

  Oszustwo jest sprzeczne z etyką i tradycją żydowską i taki zarzut wobec Żyda może być tylko wytworem wyobraźni antysemity.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje