Już ponad 10 tys. zgłoszeń wierzycieli, 7 tys. świadków i 500 mln zł strat [AMBER GOLD]

30.12.2012 09:56
Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold

Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Ponad 10 tys. zgłoszeń od wierzycieli Amber Gold, zarzuty dla prezesa spółki i jego żony, ok. 7 tys. przesłuchanych świadków i straty pokrzywdzonych szacowane na 500 mln zł - to dotychczasowy bilans jednej z najgłośniejszych afer finansowych ostatnich lat w Polsce.
Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.

Śledztwo ws. Amber Gold wszczęła w 2010 r. Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego, która podejrzewała, że firma prowadzi działalność bankową bez stosownych zezwoleń.

Jedna trzecia zobowiązań dopiero za dwa lata?

W Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ zarejestrowano już niemal 10,3 tys. zgłoszeń od wierzycieli Amber Gold. Choć termin ich składania upłynął w czwartek o północy, nie jest to jeszcze pełna liczba wniosków. Szacuje się, że przekroczy ona 11 tys., a ostateczna ma być znana ok. 10 stycznia. Kwota wierzytelności będzie znana po zakończeniu procesu rejestracji, a następnie weryfikacji wniosków.

Pod koniec września gdański sąd informował, że łączna liczba wierzycieli Amber Gold wynosi co najmniej 15 tys., a wartość wymagalnych zobowiązań to ok. 700 mln zł. Specjalista z zakresu prawa upadłościowego Piotr Zimmerman oceniał wcześniej, że właściciele lokat w Amber Gold mogą otrzymać jedną czwartą do jednej trzeciej kwoty powierzonej spółce, i to prawdopodobnie dopiero za dwa lata. Najpierw należne pieniądze otrzymają pracownicy parabanku i skarb państwa.

Siedem zarzutów dla P. i osiem dla jego żony

Syndyk spółki zapowiedział, że w poniedziałek 31 grudnia złoży do sądu swoje ostateczne sprawozdanie o stanie masy upadłościowej Amber Gold. Według wcześniejszych wstępnych sprawozdań wartość majątku spółki wynosi ok. 112 mln zł. W jego skład wchodzi m.in.: 11 nieruchomości, auta, sprzęt IT, meble oraz kruszce i pieniądze zabezpieczone przez prokuraturę. Śledczy zdecydowali już o przekazaniu syndykowi 1 mln zł w gotówce i 57 kg złota, wycenionego na ponad 9,3 mln zł, które zabezpieczono w ramach śledztwa.

W sierpniu gdańska prokuratura przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. łącznie siedem zarzutów, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej, posłużenia się sfałszowanym potwierdzeniem przelewu na kwotę 50 mln zł, a także zarzut oszustwa znacznej wartości. Może mu grozić do 15 lat więzienia. Marcin P. przebywa w areszcie, gdzie ma status więźnia "szczególnie chronionego".

Także jego żona, Katarzyna P., usłyszała w październiku osiem zarzutów, m.in. wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i naruszenia ustawy o rachunkowości. Kobieta nie przyznaje się do winy; grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Skąd pochodziło finansowanie spółki?

Śledczy nadal ustalają źródła finansowania spółki - skąd pochodziły środki będące podstawą do rozpoczęcia działalności Amber Gold, jakie spółka miała dochody i jak wydawała pieniądze. Z dotychczasowych analiz wynika, że np. ok. 250 mln zł z pozyskanych lokat zostało wydanych na finansowanie spółek OLT, 40 mln pochłonęły zakupy nieruchomości, 12 mln zł opłaty za wynajem nieruchomości, a na reklamę Amber Gold wydała ponad 27 mln zł.

Łódzka prokuratura skierowała do różnych krajów wnioski o międzynarodową pomoc prawną, a śledztwo jest przedłużone do 28 czerwca 2013 roku. Prokuratorzy w osobnym śledztwie badają także, czy mogło dojść do wyrządzenia szkody w mieniu portu lotniczego w Gdańsku w związku z rozliczeniami pomiędzy portem a spółką OLT Express (przewoźnika, w którym głównym inwestorem była firma Amber Gold).

Zobacz także
 • Spółka Amber Gold powstała w 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji przekraczającym nawet 10-15 proc. w skali roku Prokurator od Amber Gold odwołana
 • Krzysztof Rutkowski. Rutkowski znajdzie złoto Amber Gold?
Komentarze (45)
Już ponad 10 tys. zgłoszeń wierzycieli, 7 tys. świadków i 500 mln zł strat [AMBER GOLD]
Zaloguj się
 • drozd215

  Oceniono 23 razy 9

  ........a na reklamę Amber Gold wydała ponad 27 mln zł.........
  ---------------------
  Tak się stało że nikt "nie widział" w tej firmie nic podejrzanego. Ścigano Antykomora, a że groźny bandyta był to skierowano całą ekipę, a tutaj nikt nic podejrzanego nie widział?
  "Przepadły" pieniądze, chyba nie do końca. Skoro pieniądze pochodzące z przestępczej działalności wydano na reklamę, to ci co je przyjęli muszą oddać i koniec.
  Jak kupię samochód który pochodził z kradzieży, to nikt nawet nie dyskutuje ile uczciwie zapłaciłem. Zabierają samochód, a ja mogę odzyskać pieniądze od sprzedającego w procesie cywilnym.
  To chyba taki sam przypadek.

 • mryetan

  Oceniono 15 razy 9

  A jakie są statystyki dla ZUSu?

 • pro-contra

  Oceniono 9 razy 7

  To w końcu na ile AG naciągnęła klientów: na 500 tysięcy czy 700 tysięcy zóltych?
  Niby niewiele (ekhm!) ale przy pobieżnie wyliczonych "kosztach" zysk "na czysto" wynosi około 170 albo 370 milionów złotych.
  Za taką kasę można ryzykować wyrok "na zawiasach" (bo przecież gostek więcej nie dostanie).

  Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że roszczenia skarbu państwa, "wspomagającego" przestępczą firemkę są ujęte na oddzielnym wykazie i w nieznanych kwotach.
  Mamy też prawną "zagwozdkę", bo inwestycje w OLT i zakup nieruchomości wcale nie muszą oznaczać strat, a wprost przeciwnie.

  Ciekawe, czy jeden człowiek w "państwie prawa" mógł dokonać takich przewałów bez protekcji ludzi naprawdę dożo znaczących?
  To jest niemożliwe, a mimo to na ławie oskarżonych zasiądzie tylko z żoną (dalej prowadzącą finansowe geszefty).

 • iremus

  Oceniono 11 razy 3

  Pazerność prymitywnych posiadaczy została ukarana przez prymitywnych za to cwanych oszustów.

 • aide5

  Oceniono 9 razy 3

  A tyle tutaj instytucji kontroluja ciebie z kazdej strony ile wydajesz ile zjesz ilu nie pracuje fotradary zebys za szybko nie jechal a tu nagle taka niespodzianka tam lotnisko zle zrobione tam kolej nie podstawia pociagow , lekarze nie moga leczyc , stadion okrzyczany narodowym jak basen . debilizm na kazdym kroku .I te dyskusje w tv z jalowym gadaniem przwalaniem z putego w prozne , oglupiajace reklamy ktorych niukt nie slucha .

 • dealer.krokodyla

  Oceniono 7 razy 3

  Szanowni redachtorzy, jest 700 mln strat.

 • stefanek-miau12

  Oceniono 4 razy 2

  Witam;
  Banki dawały 5-7% rocznie, Amber G. około 14%, tylko bezmyślni, chytrzy
  kretyni, lokowali swoją kasę w A.G.

 • elkipan

  Oceniono 2 razy 2

  Chociaż chłop chce szukać złota AG za darmo,
  Mam wrażenie, że wielu by mu tego zabroniło.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  a syn dobrego premiera Tuska
  nawet nie został przesłuchany
  za udział w tym przekręcie

  Ale to wina Kaczora, PiS i Rydzyka (im tak samo wierzę jak Tuskowi)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje