Już ponad 10 tys. zgłoszeń wierzycieli, 7 tys. świadków i 500 mln zł strat [AMBER GOLD]

30.12.2012 09:56
Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold

Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Ponad 10 tys. zgłoszeń od wierzycieli Amber Gold, zarzuty dla prezesa spółki i jego żony, ok. 7 tys. przesłuchanych świadków i straty pokrzywdzonych szacowane na 500 mln zł - to dotychczasowy bilans jednej z najgłośniejszych afer finansowych ostatnich lat w Polsce.
Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.

Śledztwo ws. Amber Gold wszczęła w 2010 r. Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego, która podejrzewała, że firma prowadzi działalność bankową bez stosownych zezwoleń.

Jedna trzecia zobowiązań dopiero za dwa lata?

W Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ zarejestrowano już niemal 10,3 tys. zgłoszeń od wierzycieli Amber Gold. Choć termin ich składania upłynął w czwartek o północy, nie jest to jeszcze pełna liczba wniosków. Szacuje się, że przekroczy ona 11 tys., a ostateczna ma być znana ok. 10 stycznia. Kwota wierzytelności będzie znana po zakończeniu procesu rejestracji, a następnie weryfikacji wniosków.

Pod koniec września gdański sąd informował, że łączna liczba wierzycieli Amber Gold wynosi co najmniej 15 tys., a wartość wymagalnych zobowiązań to ok. 700 mln zł. Specjalista z zakresu prawa upadłościowego Piotr Zimmerman oceniał wcześniej, że właściciele lokat w Amber Gold mogą otrzymać jedną czwartą do jednej trzeciej kwoty powierzonej spółce, i to prawdopodobnie dopiero za dwa lata. Najpierw należne pieniądze otrzymają pracownicy parabanku i skarb państwa.

Siedem zarzutów dla P. i osiem dla jego żony

Syndyk spółki zapowiedział, że w poniedziałek 31 grudnia złoży do sądu swoje ostateczne sprawozdanie o stanie masy upadłościowej Amber Gold. Według wcześniejszych wstępnych sprawozdań wartość majątku spółki wynosi ok. 112 mln zł. W jego skład wchodzi m.in.: 11 nieruchomości, auta, sprzęt IT, meble oraz kruszce i pieniądze zabezpieczone przez prokuraturę. Śledczy zdecydowali już o przekazaniu syndykowi 1 mln zł w gotówce i 57 kg złota, wycenionego na ponad 9,3 mln zł, które zabezpieczono w ramach śledztwa.

W sierpniu gdańska prokuratura przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. łącznie siedem zarzutów, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej, posłużenia się sfałszowanym potwierdzeniem przelewu na kwotę 50 mln zł, a także zarzut oszustwa znacznej wartości. Może mu grozić do 15 lat więzienia. Marcin P. przebywa w areszcie, gdzie ma status więźnia "szczególnie chronionego".

Także jego żona, Katarzyna P., usłyszała w październiku osiem zarzutów, m.in. wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i naruszenia ustawy o rachunkowości. Kobieta nie przyznaje się do winy; grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Skąd pochodziło finansowanie spółki?

Śledczy nadal ustalają źródła finansowania spółki - skąd pochodziły środki będące podstawą do rozpoczęcia działalności Amber Gold, jakie spółka miała dochody i jak wydawała pieniądze. Z dotychczasowych analiz wynika, że np. ok. 250 mln zł z pozyskanych lokat zostało wydanych na finansowanie spółek OLT, 40 mln pochłonęły zakupy nieruchomości, 12 mln zł opłaty za wynajem nieruchomości, a na reklamę Amber Gold wydała ponad 27 mln zł.

Łódzka prokuratura skierowała do różnych krajów wnioski o międzynarodową pomoc prawną, a śledztwo jest przedłużone do 28 czerwca 2013 roku. Prokuratorzy w osobnym śledztwie badają także, czy mogło dojść do wyrządzenia szkody w mieniu portu lotniczego w Gdańsku w związku z rozliczeniami pomiędzy portem a spółką OLT Express (przewoźnika, w którym głównym inwestorem była firma Amber Gold).

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • koniu800

  0

  robił interesy z POwcami a nawet z synem premiera to włos z głowy mu nie spadnie (no chyba że samobójstwo), już tam chłopaki z PO-WSI dbają o swoich złodziei i oszustów

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  Głosowaliście na PO ITuska to macie za swoje głosowanie Amber Gold-trzeba było głosować na PIS .

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  a syn dobrego premiera Tuska
  nawet nie został przesłuchany
  za udział w tym przekręcie

  Ale to wina Kaczora, PiS i Rydzyka (im tak samo wierzę jak Tuskowi)

 • pro-contra

  Oceniono 3 razy 1

  Uuuuu, cuś szybciutko artykuł zniknął ze strony głównej.
  Wiadomo, umieszczanie większości "słusznych" komentarzy jest w koszernej jedynym wskaźnikiem podtrzymywania tematu.

  Niestety, na tym portalu, tak samo jak na wszystkich innych, zaczynają przeważać "niepożądane" opinie. Wkrótce redakcje internetowych wydawnictw politycznych zmienią się w brukowce opisujące wydarzenia mydlanych oper.

  Takie zmiany już tutaj widać, i gw z poważnego niegdyś wydawnictwa zmienia się w tabloid.
  Istotnych i opiniotwórczych tematów politycznych też jak "na lekarstwo", a o wielu po prostu się nie pisze.

 • stefanek-miau12

  Oceniono 4 razy 2

  Witam;
  Banki dawały 5-7% rocznie, Amber G. około 14%, tylko bezmyślni, chytrzy
  kretyni, lokowali swoją kasę w A.G.

 • siostra_bozyslawa_powiada

  Oceniono 2 razy 0

  Amber to takie zabezpieczenie dla rządu Pleło i wybrani jej funkcjonariusze -Dać dyla z kraju !

 • siostra_bozyslawa_powiada

  Oceniono 2 razy 0

  Jest coraz biedniej !!!!!!!!!!!!!!!
  W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy prąd podrożał o 5,9 proc., opał o 7,5 proc, gaz aż o 14,9 proc. Pytanie ?jak żyć?? coraz mocniej wiąże się dla wielu z kwestią ?za co żyć??POdłe Zdrajcy Judaszowe !!Brrrrrr brzydzę się tymi POmyjami.

 • siostra_bozyslawa_powiada

  Oceniono 2 razy 0

  Owieczki moje !? Gdzie można kupić koszulki z napisem: "Amber Gold TUSK !"?

 • szpon

  Oceniono 4 razy 0

  A związek między Plichtą a rodziną T. już wyjaśniony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje