Biskupi: Chrześcijańska rodzina nie powinna spędzać niedzieli na zakupach [LIST]

30.12.2012 09:23
Klienci w centrum handlowym w Białymstoku

Klienci w centrum handlowym w Białymstoku (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Chrześcijańska rodzina nie powinna spędzać niedzieli w centrach handlowych na zwiedzaniu czy zakupach - podkreślają biskupi w liście pasterskim, który jest odczytywany w niedzielę - uroczystość Świętej Rodziny - w kościołach całej Polski.
Hierarchowie podkreślają, że "takim zachowaniem wyrządzamy również krzywdę osobom, które muszą z tego powodu pracować w niedzielę". Apelują w liście o "właściwe świętowanie niedzieli: niepodejmowanie niekoniecznych prac oraz zmianę ustawodawstwa dotyczącego handlu w ten dzień". Przekonują, że styl życia, którego elementem jest świętowanie niedzieli, pomoże "zachować rodzinę od wielu niebezpieczeństw i niepewności".

Biskupi wskazują jednocześnie, że prawdziwe świętowanie jest zawsze bezinteresowne i w łączności z drugimi. "Stąd chrześcijańskie rodziny nie powinny spędzać niedzieli w centrach handlowych. Zaprzeczeniem świętowania jest też nadmierne spędzanie czasu przed telewizorem czy komputerem" - czytamy w liście.

"Nie banalizujmy niedzieli i nie ograniczajmy jej głębokiego sensu jedynie do dnia wolnego od pracy" - apelują biskupi. Zachęcają do głębszego przeżywania Dnia Pańskiego, a w ten sposób niedziela stanie się "szansą dla zabieganej rodziny (...) do bardziej intensywnego spotkania z Bogiem i między sobą". "Odpowiedni strój, świąteczny posiłek, brak pośpiechu, czas wspólnego przebywania ze sobą ma pomóc poczuć smak innego świata, do którego zmierzamy w pielgrzymce wiary" - czytamy w liście.

Jednym ze sposobów świętowania niedzieli - jak podkreślają biskupi - "jest modlitwa przy stole i celebrowanie wspólnych posiłków". "Niech niedzielne obiady będą okazją, by z dziećmi odkrywać świat, opowiadać o swoich sukcesach i porażkach, a w ten sposób budować prawdziwą jedność w rodzinie" - proszą biskupi.

Zachęcają też do wspólnego czytania Biblii oraz uczestnictwa w niedzielnej mszy: "Przez udział w niedzielnej Eucharystii rodzina daje szczególne świadectwo jako Kościół domowy". (...) "Dzisiaj, gdy praca staje się jedynie towarem, a ekonomia wydaje się panować nad wszystkimi dziedzinami życia, bardzo pilną potrzebą jest powrót do świętowania niedzieli. Właściwa forma świętowania może uratować i przywrócić pełną godność życia".

Odwiedzasz w niedzielę centra handlowe?
Komentarze (510)
Zaloguj się
 • bog43

  Oceniono 2 razy 2

  Walcie się !!!!!!!!!!!!!!!!!

 • pathos_phobos

  Oceniono 2 razy 2

  Panowie biskupi.Który z was wypełnił już zalecenia Ojca Kościoła,św. Pawła?
  Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?

 • slmako

  Oceniono 2 razy 2

  najlepiej kupic w sobote flaszke i juz od rana taka bania od sniadania, W poludnie trza zone pierdyknac bo jak sie baby nie bije to w niej watroba gnije.
  A wieczorkiem do poprawki, policja, pogotowie, czasem antyterrorysci, i zabawa na 24 fajery biskupi.
  Dajcie se swpokoj panie Michalak i Glodz, pomysl glupawy i obciachowy-

 • cyndyndanda

  Oceniono 1 raz 1

  czy slyszeliscie, ze pedaly z watykanu zakupily w Rzymie luksusowy apartament, gdzie jest najwieksza na swiecie laznia dla pederastow i gdzie na pierwszym pietrze mieszka czarno-czerwony z Indii o wiadomej orientacji seksualnej - jak w przyslowiu o gorze i Mahomedzie. Taka jest ta mafia, ktora wybiera nastepnego ojca chrzestnego!!!

 • exlaik

  0

  Czyli kler zachęca do uświęcenia rozporządzenia pogańskiego cesarza Rzymu z 321 r.n.e. ?
  Edykt Konstantyna z roku 321 postanawia:
  „Czcigodny dzień Słońca, „venerabilis dies Solis", winien być wolny od rozpraw sądowych i od wszelkich zajęć ludności miejskiej; natomiast mieszkańcy wsi mogą w tym dniu swobodnie uprawiać rolę, często bowiem się zdarza, że właśnie wtedy wypada najkorzystniejszy moment orania ziemi lub sadzenia winorośli; nie należy więc tracić sposobnej chwili, danej przez niebiańską opatrzność.” (Codex Justinianus, III 12.)
  W reskrypcie zaś z dnia 21 lipca tegoż roku cesarz wyjaśnia:
  „Wprawdzie wydaje się rzeczą niestosowną zakłócać czcigodny dzień Słońca sporami i kłótniami w sądach, z drugiej wszakże strony byłoby miłe i przyjemne spełnianie wówczas spraw pożądanych; wolno więc w tym dniu wyzwalać niewolników oraz dokonywać emancypacji (to jest prawnego wypuszczania dzieci spod władzy ojcowskiej).”(Codex Theodosianus, II 8,1)
  Można rzec bez przesady, że edykt Konstantyna obowiązuje w większości krajów świata aż po dzień dzisiejszy; ów bowiem „dies Solis" to oczywiście nasza niedziela. Cesarz ustanowił go po raz pierwszy w historii jako oficjalny i prawny dzień odpoczynku; wszystkie późniejsze zarządzenia w różnych epokach i państwach są tylko powtórzeniem lub adaptacją edyktu z roku 321. ( Aleksander Krawczuk, „Konstantyn Wielki”, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1970, s.189)

 • koniu800

  0

  sami kradną i oszukują

 • romanek65

  0

  Dla wielu, wspólne robienie zakupów w niedzielę to forma relaksu ,rodzinnego wypoczynku od codziennego zabieganego dnia. Czy Jezus głosił , że rodzinne niedzielne zakupy to obrażanie Boga ? W której Ewangelii to napisano ? Ktoś na Facebooku napisał : " Oni wciąż głoszą, że ziemia jest płaska, nie okrągła". Czyżby miał rację ?.

 • jon_rambo

  Oceniono 1 raz 1

  Nic już czarnym mafiozom nie pomoże. Nawet jeśli pozamykają sklepy na 5 dni w tygodniu toi tak ja nic nie dam sku...elom na tace

 • chrobotek46

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby sami się stosowali do tego co radzą innym - byłby git ! Ale towarzystwo jest pazerne na kasę. Niech im supermarkety dadzą ułamek kasy z handlu w niedziele - nie będzie problemu. Będą błogosławić handel niedzielny.
  Swoją drogą szkoda mi trochę ludzi, którzy tyrają w niedzielę akurat. Dlatego sporadycznie idę coś kupić w niedzielę.Staram się zrobić zakupy w sobotę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje