Śląsk: Kolejna ofiara zatrucia alkoholem metylowym. 53-latek pił w święta

30.12.2012 08:34
Alkohol z przemytu przechwycony przez policję

Alkohol z przemytu przechwycony przez policję (Fot.Agnieszka Sadowska / AG)

53-letni mężczyzna z Pawłowic jest kolejną ofiarą zatrucia alkoholem metylowym w woj. śląskim. W minionych czterech miesiącach z tego powodu zmarło w regionie 12 osób; trzy kolejne przypadki czekają na ostateczne potwierdzenie, że przyczyną śmierci był metanol.
Zmarły mężczyzna z Pawłowic (powiat pszczyński) pił alkohol w pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia; zmarł dzień później w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Teraz badania potwierdziły, że śmierć nastąpiła z powodu zatrucia metanolem.

Od 27 sierpnia tego roku w woj. śląskim zarejestrowano łącznie 21 potwierdzonych zatruć alkoholem metylowym, w tym 12 przypadków śmiertelnych oraz trzy podejrzenia śmiertelnego zatrucia. Chodzi o rodzinę z Gołkowic w powiecie wodzisławskim. W ostatnich dniach zmarli 79-letnia kobieta, jej 57-letnia córka i 52-letni syn. Przyczyny ich śmierci ostatecznie wyjaśni sekcja zwłok.

Niewykluczone, że ofiary zatruły się alkoholem z Czech

W związku z ponowną falą zatruć metanolem w sobotę wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i szef regionalnego sanepidu Grzegorz Hudzik wydali ostrzeżenie przed spożywaniem wyrobów alkoholowych oraz innych płynów zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia. Mogą one zawierać zabójczy metanol, który jest silną trucizną. Jego spożycie grozi śmiercią lub utratą wzroku. Niewykluczone, że ofiary zatruły się alkoholem pochodzącym z Czech.

Wojewoda przypomniał w swoim apelu, że wyroby o zawartości alkoholu powyżej 20 proc. objętości, wyprodukowane w Czechach, można wprowadzić do obrotu wyłącznie pod warunkiem posiadania tzw. deklaracji pochodzenia, potwierdzającej, że są bezpieczne.

Służby sanitarne i policja apelują

W związku z niedawną tragedią w Gołkowicach apel w sprawie alkoholu wystosowała także śląska policja. "W związku z podejrzeniem, iż przyczyną śmierci rodziny z Gołkowic było spożycie alkoholu metylowego lub skażonego, apelujemy do wszystkich, aby nie kupowali i nie spożywali alkoholu niewiadomego pochodzenia, pozbawionego znaków akcyzy, kupionego po niskiej cenie, poza oficjalnymi kanałami dystrybucji" - napisali policjanci.

Służby sanitarne apelują o kupowanie alkoholu jedynie w pewnych miejscach. Alkohol sprzedawany w legalnej sprzedaży, w sklepach monopolowych, z polskimi znakami akcyzy, jest bezpieczny. Nie było dotąd przypadku negatywnej oceny alkoholu wziętego ze sklepowych półek.

Zarzuty dla kilkudziesięciu osób ws. czeskiego alkoholu

Zwiększoną liczbę zgonów po spożyciu alkoholu metylowego odnotowano także w grudniu w Republice Czeskiej. To kolejna fala zatruć od sierpnia, kiedy wybuchła czeska afera alkoholowa. W tamtejszym śledztwie postawiono już zarzuty kilkudziesięciu osobom, większość z nich aresztowano. Są wśród nich m.in. dwaj mieszkańcy kraju (województwa) morawsko-śląskiego, którzy świadomie sporządzili trującą mieszaninę i wprowadzili ją na rynek.

Według szacunków czeskich śledczych w magazynach grup przestępczych może jeszcze znajdować się metanol, który przestępcy mogli starać się sprzedać przed świętami Bożego Narodzenia.

Zobacz także
 • Kontrola czeskiej policji w sklepie sprzedającym alkohol Czechy: nowe aresztowania w aferze z alkoholem metylowym
 • - Bezpieczny jest w tej chwili tylko ten, kto w ogóle nie pije twardego alkoholu - powiedział czeski minister zdrowia Leoš Heger W Czechach całkowicie zakazano sprzedaży wysokoprocentowego alkoholu
Komentarze (26)
Śląsk: Kolejna ofiara zatrucia alkoholem metylowym. 53-latek pił w święta
Zaloguj się
 • papaleone

  Oceniono 7 razy 7

  I nie ma to jak K.P.N , czyli koniak pędzony nocą!
  Człowiek zdrowy i głowa nie boli.

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 4

  "Śląsk: Kolejna ofiara zatrucia alkoholem metylowym."
  ==========================================
  Dlaczego "ofiara"? A może szczęśliwiec?

 • cillian1

  Oceniono 4 razy 2

  nie rozumiem, dlaczego ktoś kontroluje bazary i sprawdza zawartość pojemników!
  Jaki to ma sens?

 • pancerna_pchla

  Oceniono 2 razy 2

  Nigdy nie wolno pić alkoholu z nieznanego żródła. A już zwłaszcza kupionego w sklepie. Kto nie wierzy - niech spyta Czechów.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 4 razy 2

  to się nazywa selekcja naturalna - można ją rozwinąć, rozdając jagodziankę razem z darmową zupka

 • zgr-edo

  Oceniono 1 raz 1

  za chwilę okaże się ,że pili denaturat jak w Stargardzie Szczecińskim. Ale media mają o czym pisać więc robi się wielka aferę o podejrzeniach z zatrutym alkoholem. Jestem wielkim zwolennikiem aby do denaturatu dodawać alkohol metylowy. Normalni , przydatni społeczeństwu ludzie wiedzą , że jak na etykiecie napisane trucizna , ma wstrętny zapach, to tego się nie pije.

 • astartes

  Oceniono 13 razy 1

  "Alkohol sprzedawany w legalnej sprzedaży, w sklepach monopolowych, z polskimi znakami akcyzy, jest bezpieczny."
  Znaczy się, nie uzależnia, nie wywołuje agresji ani napadów kozackiej brawury, która (jak w przypadku pewnych biskupów) często kończy się albo na słupie, lub zabiciem niewinnego człowieka?

 • stachkaz47

  0

  W Bielsku podwójny morderca ostrzelał POLICJANTÓW z WIATRÓWKI i uciekł.
  Pewnie nasrali w portki ze strachu i nie mogli go gonić.
  Ludzie trzymajcie mnie!!!!!!!!

 • nedlog123

  0

  to się nazywa naturalna selekcja....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje