Śląsk: Kolejna ofiara zatrucia alkoholem metylowym. 53-latek pił w święta

30.12.2012 08:34
Alkohol z przemytu przechwycony przez policję

Alkohol z przemytu przechwycony przez policję (Fot.Agnieszka Sadowska / AG)

53-letni mężczyzna z Pawłowic jest kolejną ofiarą zatrucia alkoholem metylowym w woj. śląskim. W minionych czterech miesiącach z tego powodu zmarło w regionie 12 osób; trzy kolejne przypadki czekają na ostateczne potwierdzenie, że przyczyną śmierci był metanol.
Zmarły mężczyzna z Pawłowic (powiat pszczyński) pił alkohol w pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia; zmarł dzień później w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Teraz badania potwierdziły, że śmierć nastąpiła z powodu zatrucia metanolem.

Od 27 sierpnia tego roku w woj. śląskim zarejestrowano łącznie 21 potwierdzonych zatruć alkoholem metylowym, w tym 12 przypadków śmiertelnych oraz trzy podejrzenia śmiertelnego zatrucia. Chodzi o rodzinę z Gołkowic w powiecie wodzisławskim. W ostatnich dniach zmarli 79-letnia kobieta, jej 57-letnia córka i 52-letni syn. Przyczyny ich śmierci ostatecznie wyjaśni sekcja zwłok.

Niewykluczone, że ofiary zatruły się alkoholem z Czech

W związku z ponowną falą zatruć metanolem w sobotę wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i szef regionalnego sanepidu Grzegorz Hudzik wydali ostrzeżenie przed spożywaniem wyrobów alkoholowych oraz innych płynów zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia. Mogą one zawierać zabójczy metanol, który jest silną trucizną. Jego spożycie grozi śmiercią lub utratą wzroku. Niewykluczone, że ofiary zatruły się alkoholem pochodzącym z Czech.

Wojewoda przypomniał w swoim apelu, że wyroby o zawartości alkoholu powyżej 20 proc. objętości, wyprodukowane w Czechach, można wprowadzić do obrotu wyłącznie pod warunkiem posiadania tzw. deklaracji pochodzenia, potwierdzającej, że są bezpieczne.

Służby sanitarne i policja apelują

W związku z niedawną tragedią w Gołkowicach apel w sprawie alkoholu wystosowała także śląska policja. "W związku z podejrzeniem, iż przyczyną śmierci rodziny z Gołkowic było spożycie alkoholu metylowego lub skażonego, apelujemy do wszystkich, aby nie kupowali i nie spożywali alkoholu niewiadomego pochodzenia, pozbawionego znaków akcyzy, kupionego po niskiej cenie, poza oficjalnymi kanałami dystrybucji" - napisali policjanci.

Służby sanitarne apelują o kupowanie alkoholu jedynie w pewnych miejscach. Alkohol sprzedawany w legalnej sprzedaży, w sklepach monopolowych, z polskimi znakami akcyzy, jest bezpieczny. Nie było dotąd przypadku negatywnej oceny alkoholu wziętego ze sklepowych półek.

Zarzuty dla kilkudziesięciu osób ws. czeskiego alkoholu

Zwiększoną liczbę zgonów po spożyciu alkoholu metylowego odnotowano także w grudniu w Republice Czeskiej. To kolejna fala zatruć od sierpnia, kiedy wybuchła czeska afera alkoholowa. W tamtejszym śledztwie postawiono już zarzuty kilkudziesięciu osobom, większość z nich aresztowano. Są wśród nich m.in. dwaj mieszkańcy kraju (województwa) morawsko-śląskiego, którzy świadomie sporządzili trującą mieszaninę i wprowadzili ją na rynek.

Według szacunków czeskich śledczych w magazynach grup przestępczych może jeszcze znajdować się metanol, który przestępcy mogli starać się sprzedać przed świętami Bożego Narodzenia.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  0

  W Bielsku podwójny morderca ostrzelał POLICJANTÓW z WIATRÓWKI i uciekł.
  Pewnie nasrali w portki ze strachu i nie mogli go gonić.
  Ludzie trzymajcie mnie!!!!!!!!

 • nedlog123

  0

  to się nazywa naturalna selekcja....

 • eurotruppo

  0

  Teaz to dykte też trują!

 • zgr-edo

  Oceniono 1 raz 1

  za chwilę okaże się ,że pili denaturat jak w Stargardzie Szczecińskim. Ale media mają o czym pisać więc robi się wielka aferę o podejrzeniach z zatrutym alkoholem. Jestem wielkim zwolennikiem aby do denaturatu dodawać alkohol metylowy. Normalni , przydatni społeczeństwu ludzie wiedzą , że jak na etykiecie napisane trucizna , ma wstrętny zapach, to tego się nie pije.

 • lactum

  0

  Moze slupy przy kazdym rynku powinny byc oklejane ostrzezeniami typu: Badz ostrozny, kupiony przez ciebie alkohol moze byc alkoholem metylowym! Tylko czy to pomoze?

 • ax-les-thermes

  0

  ...i chlup w glupi dziub...lykniem bo odwykniem...i byle co, byle gdzie i byle jak aby sie tylko nachlac. Zdychajcie ciemniaki.

 • 123szklarnia

  Oceniono 2 razy 0

  Ktoś oczyszcza społeczeństwo z meneli, tak jak to się robi ze szczurami.

 • cillian1

  Oceniono 4 razy 2

  nie rozumiem, dlaczego ktoś kontroluje bazary i sprawdza zawartość pojemników!
  Jaki to ma sens?

 • pancerna_pchla

  Oceniono 2 razy 2

  Nigdy nie wolno pić alkoholu z nieznanego żródła. A już zwłaszcza kupionego w sklepie. Kto nie wierzy - niech spyta Czechów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje