Władze ostrzegały o problemach z systemem hamowania Tu-204

29.12.2012 20:30
Akcja ratunkowa

Akcja ratunkowa (Fot. Alexander Usoltsev AP)

Federalna Agencja Transportu Powietrznego (Rosawiacja) ujawniła, że wczoraj poinformowała producenta samolotu o problemach z systemem hamowania w Tu-204. Dziś w Moskwie doszło do katastrofy Tu-204. Samolot rozbił się przy lądowaniu. Zginęły 4 osoby.
Rządowa agencja przekazała, że wczoraj w porcie lotniczym Tołmaczowo w Nowosybirsku maszyna tego typu wypadła z pasa. Tam - podała Rosawiacja - po lądowaniu nie włączył się rewers obu silników i nie zadziałały niektóre elementy systemu hamowania. "Podobne przypadki w statkach powietrznych tego typu zdarzały się już wcześniej. Uwzględniając powagę incydentu na lotnisku Tołmaczowo, Rosawiacja 28 grudnia 2012 roku skierowała na ręce prezesa spółki Tupolew dyrektywę z propozycją wypracowania pilnych przedsięwzięć prewencyjnych" - zakomunikowała Federalna Agencja Transportu Powietrznego.

Katastrofa w Moskwie

Cztery osoby zginęły, a kolejne cztery zostały poważnie ranne w katastrofie rosyjskiego samolotu pasażerskiego Tu-204 na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Należąca do linii lotniczych Red Wings maszyna rozbiła się podczas lądowania.

Tu-204 rozpadł się na trzy części. Kabina pilotów została doszczętnie zniszczona. Niektóre źródła utrzymują, że maszyna stanęła w płomieniach. Jednak pożar został szybko ugaszony. Do wypadku doszło około 16.35 czasu moskiewskiego (13.35 czasu polskiego).

Samolot leciał bez pasażerów; na pokładzie było tylko ośmiu członków załogi. Wszyscy doznali obrażeń. Trzy osoby zmarły w drodze do szpitala, jedna w szpitalu. Cztery kolejne są poważnie ranne. Stan dwojga rannych określany jest jako krytyczny. Ofiary śmiertelne to kapitan, drugi pilot, inżynier pokładowy i jedna ze stewardes.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozważa trzy wersje: złe warunki pogodowe, błąd pilotów i niesprawność techniczna Tu-204. Służby lotniska w Pardubicach podały, że przed startem samolot był sprawny.

Najnowsze informacje