"Władimir Putin stał się źródłem destabilizacji Rosji"

29.12.2012 19:54
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

W 2012 r. Władimir Putin przestał być gwarantem politycznej stabilizacji Rosji, a stał się źródłem destabilizacji - twierdzi szwedzki ekonomista Anders Aslund, propagator "terapii szokowej" w Rosji po upadku komunizmu i swego czasu doradca rosyjskiego rządu.
Zdaniem eksperta punktem zwrotnym były społeczne protesty przeciwko Putinowi, do których doszło po uznanych przez opozycję za sfałszowane wyborach do Dumy Państwowej 4 grudnia 2011 r.; protesty, jak się zdaje, były dużym wstrząsem dla Putina. "Siła Putina zawsze polegała na umiejętności taktycznej improwizacji, a nie na strategii, ale wymaga to wiary w siebie i inspirującego podejścia, lecz tego mu brak" - napisał Aslund w amerykańskim czasopiśmie "Foreign Policy".

Ekonomista wskazuje na orędzie Putina z 12 grudnia o stanie państwa, które, zdaniem Aslunda, dotyczyło przeszłości, i na konferencję prasową z 20 grudnia, na której przez ponad cztery godziny rosyjski prezydent właściwie nie odpowiedział na żadne z pytań. "Będąc w defensywie, Putin nasilił represje wobec opozycji politycznej, zainicjował nieprzekonującą kampanię antykorupcyjną, przystąpił do krucjaty przeciw USA, stara się trafić do mrocznych sił rosyjskiego nacjonalizmu i Cerkwi prawosławnej. Za pomocą populistycznych argumentów nastawia najbiedniejsze 2/3 społeczeństwa przeciwko zamożnej, wykształconej, kosmopolitycznej elicie" - ocenił Aslund. - "Zasadniczy problem Putina polega na tym, że nie reprezentuje rzeczywistych wartości, przez co brak mu innej legitymacji władzy niż stabilizacja i wzrost gospodarczy, który nie jest wieczny" - dodał ekspert.

Rosja jak za Breżniewa

Związany z waszyngtońskim ośrodkiem badawczym Peterson Institute for International Economics oraz szkołą ekonomiczną w Kijowie Aslund twierdzi, że Putin ma rację, gdy mówi, że głównym problemem Rosji "jest niska skuteczność aparatu państwa i korupcja", ale antykorupcyjnej kampanii Putina nie wróży sukcesu. "Bez względu na to, co mówi, Putin jest postrzegany jako najważniejsza osoba chroniąca system korupcji i zarazem ta, która na nim najbardziej skorzystała" - napisał Aslund. Przytoczył też przykłady wielkich afer korupcyjnych w Rosji sięgających szczytów władzy. "Tylko nieliczni wierzą, że byli ministrowie trafią do więzienia" - pisze ekspert.

Jego zdaniem nastroje społeczne w Rosji są jak za czasów Leonida Breżniewa - wszyscy wiedzą, że system się nie utrzyma, ale nikt nie umie sobie wyobrazić, w jaki sposób mógłby się zmienić.

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  gdyby prof. Balcerowicz poparł tego Szweda
  to Putinowi nic innego by nie pozostało tylko poprosić o azyl w świetlanej III RP

 • blue911

  Oceniono 4 razy 2

  Amerykanom sie rozwalil system "Laissez-faire" tot teraz placa pseudo-ekspertom za to zeby masom mieszlay w glowach I odracaly uwage od istotnych problemow erozji kapitalizmu I calkowitego rozpadu system bankowego na swiecie. Przyganial kociol garnkowi. Swiat potrzebuje nowych rozwiazan,a dotychczasowe elity juz nie maja odpowiedzi na problem ludzkosci. Problemy,ktore w powaznej czesci stworzyly same.

 • blue911

  Oceniono 4 razy 0

  Jego bledem byla trzecia kadencja. Stracil tym na wiarygodnosci. Nic nie trwa wiecznie.

 • ulla_hansen

  Oceniono 6 razy 4

  Właśnie ta "kosmopolityczna elita" jest największym zagrożeniem dla Rosji, i nie tylko Rosji.

 • noken

  Oceniono 7 razy -3

  oj kazdy dyktator miewa gorsze chwile, w koncu ma na sobie tyle odpowiedzialnosci! nie ma co psioczyc na putinka

 • zygosz

  Oceniono 8 razy -4

  @ eberI3
  Hitler zrobil pospiech
  wielki i nie ktorzy uciekli
  mu spod reki.

 • zygosz

  Oceniono 8 razy -4

  @ Tablor73
  Kim zadawala sie Putin?

  Czeczenia,Bialorus ,Gruzja ,Ukraina ,
  a nawet Polska,ta ostatnia Putina troska.
  Na liste wpisana zostala ,biedna dlugo w
  kolejce czekala

  Putin sie poruszyl do Smolenska wyruszyl,
  przelozeni szybko polecenie wykonali delegacje
  i kraj nam zabrali.

  Apetyt jego jest wielki ,a zamiary nie znaja miary,
  a w tej kadencji Litwe ,Estonie i Lotwe jeszcze
  pochlonie ,na tym nie bedzie koniec.

 • koloratura1

  Oceniono 5 razy 3

  Biedny Putin!
  Nie pozostaje mu nic, jak tylko powiesić się z rozpaczy...

 • zygosz

  Oceniono 11 razy -7

  @ ebwrI3

  Jesli jestes pupilkiem Putina
  to w Polsce nikt cie nie trzyma.
  Droga otwarta do jego grodu,
  nie czekaj,a juz tam uciekaj ,
  nie rob nam wiecej zamieszania.
  Bo z ciebie nie Polak, tylko kawal drania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje