"Władimir Putin stał się źródłem destabilizacji Rosji"

29.12.2012 19:54
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

W 2012 r. Władimir Putin przestał być gwarantem politycznej stabilizacji Rosji, a stał się źródłem destabilizacji - twierdzi szwedzki ekonomista Anders Aslund, propagator "terapii szokowej" w Rosji po upadku komunizmu i swego czasu doradca rosyjskiego rządu.
Zdaniem eksperta punktem zwrotnym były społeczne protesty przeciwko Putinowi, do których doszło po uznanych przez opozycję za sfałszowane wyborach do Dumy Państwowej 4 grudnia 2011 r.; protesty, jak się zdaje, były dużym wstrząsem dla Putina. "Siła Putina zawsze polegała na umiejętności taktycznej improwizacji, a nie na strategii, ale wymaga to wiary w siebie i inspirującego podejścia, lecz tego mu brak" - napisał Aslund w amerykańskim czasopiśmie "Foreign Policy".

Ekonomista wskazuje na orędzie Putina z 12 grudnia o stanie państwa, które, zdaniem Aslunda, dotyczyło przeszłości, i na konferencję prasową z 20 grudnia, na której przez ponad cztery godziny rosyjski prezydent właściwie nie odpowiedział na żadne z pytań. "Będąc w defensywie, Putin nasilił represje wobec opozycji politycznej, zainicjował nieprzekonującą kampanię antykorupcyjną, przystąpił do krucjaty przeciw USA, stara się trafić do mrocznych sił rosyjskiego nacjonalizmu i Cerkwi prawosławnej. Za pomocą populistycznych argumentów nastawia najbiedniejsze 2/3 społeczeństwa przeciwko zamożnej, wykształconej, kosmopolitycznej elicie" - ocenił Aslund. - "Zasadniczy problem Putina polega na tym, że nie reprezentuje rzeczywistych wartości, przez co brak mu innej legitymacji władzy niż stabilizacja i wzrost gospodarczy, który nie jest wieczny" - dodał ekspert.

Rosja jak za Breżniewa

Związany z waszyngtońskim ośrodkiem badawczym Peterson Institute for International Economics oraz szkołą ekonomiczną w Kijowie Aslund twierdzi, że Putin ma rację, gdy mówi, że głównym problemem Rosji "jest niska skuteczność aparatu państwa i korupcja", ale antykorupcyjnej kampanii Putina nie wróży sukcesu. "Bez względu na to, co mówi, Putin jest postrzegany jako najważniejsza osoba chroniąca system korupcji i zarazem ta, która na nim najbardziej skorzystała" - napisał Aslund. Przytoczył też przykłady wielkich afer korupcyjnych w Rosji sięgających szczytów władzy. "Tylko nieliczni wierzą, że byli ministrowie trafią do więzienia" - pisze ekspert.

Jego zdaniem nastroje społeczne w Rosji są jak za czasów Leonida Breżniewa - wszyscy wiedzą, że system się nie utrzyma, ale nikt nie umie sobie wyobrazić, w jaki sposób mógłby się zmienić.

Zobacz także
Komentarze (57)
"Władimir Putin stał się źródłem destabilizacji Rosji"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 49 razy 27

  Nie będzie Putina to będzie inny. Rosja duża, silnych osobowości tam nie brakuje. A my sąsiada nie zmienimy. Więc niech nasza polska "silna osobowość" nie próbuje wywoływać osobitej wojny.

 • czumizm

  Oceniono 78 razy 22

  "Barak Obama stał się źródłem destabilizacji w USA"

  "Donald Tusk Putin stał się źródłem destabilizacji Polsce"

  "Frau Merkel stała się źródłem destabilizacji w RFN"

  Gdzie mogę zgłosić się po wypłatę za moje przenikliwe analizy?

 • o333

  Oceniono 44 razy 14

  "Åslund served as an economic adviser to the governments of Kyrgyzstan, Russia, and Ukraine and from 2003 was director of the Russian and Eurasian Program at the Carnegie Endowment for International Peace."

  Czyli obecnie pracuje dla Sorosa , który to nie ukrywa że dąży do zniszczenia Rosji. Jak można nazywać gościa który jako doradca miał udział w upadku Kirgistanu,Ukrainy i Rosji oraz pracuje dla człowieka który Putinowi zaprzysiągł zemstę??? Dziennikarze już wstydu nie mają!!!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 34 razy 12

  Pocieszajace jednakl, ze Rosjanie wcale nie musza zgadzac sie ze szwedzkim ekonomista, co dla nich najlepsze i kogo chca za cara.;)

 • romrus

  Oceniono 24 razy 10

  "... i swego czasu doradca rosyjskiego rządu".

  Zabrano chlopaczku wyplate i chlopaczek sie rozplakal:-)

  No more money, Mr.Aslund:-)

 • kibic_rudego

  Oceniono 21 razy 9

  szwedzki ekonomista Anders Aslund,
  następny ekspert GW, prot, PAP

  I dziwić się ze III RP jest syf skoro takich "ekspertów" mamy tez w rządzie, Sejmie ?

  Dla "Prawdziwych Patriotów" z GW, GPC i reszty mediów dzień bez oplucia Rosjan to dzień stracony.

 • lesi_o.n

  Oceniono 27 razy 9

  A pan Aslund jest gwarantem długiego i dostatniego życia lekarzy psychiatrów

 • grzes07

  Oceniono 13 razy 7

  kogo interesuje "bajdurzenie" nastepnego guru od siedmiu bolesci

 • doni72

  Oceniono 17 razy 5

  @szpon
  Jest napisana ksiazka Naomi Klein "Doktryna szoku".Bardzo dobrze napisana i solidnie udokumentowana,czytajac mozna doznac szoku jak korporacje robia z planety prywatnofeudalny kolchoz a z ludzi mieso na wyrob i przetarg.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje