"Zielona energia" z Niemiec destabilizuje polskie i czeskie sieci

29.12.2012 16:31
Zima

Zima (Fot. Piotr Deska / Agencja Gazeta)

"Zaślepione własną świętością Niemcy nie zauważyły, że za ich zielony wizerunek muszą płacić inni - komentuje niemiecki "Die Welt". Nadmiar energii z siłowni wiatrowych na północy Niemiec destabilizuje polskie i czeskie sieci energetyczne" - czytamy w artykule "Europa Wschodnia nie przepuszcza dłużej niemieckiego prądu".
"Niemcy nie mają wystarczająco rozbudowanych sieci przesyłowych, by transportować ekologiczny prąd z północy na południe Niemiec. Polska chce w przyszłości zatrzymać na granicy niechcianą energię" - pisze dziennik i wyjaśnia: "Przyczyną jest rozbudowa, w efekcie przełomu w polityce energetycznej, dużych parków wiatrowych na północy i wschodzie Niemiec. Niewystarczające moce sieci przesyłowych w Niemczech utrudniają przesyłanie na południe kraju prądu produkowanego przez siłownie wiatrowe na północy Niemiec. W efekcie prąd zgodnie z prawami fizyki szuka sobie własnych dróg i płynie do Bawarii i Badenii-Wirtembergii przez sieci sąsiadów. Polska i także Czechy nie chcą dłużej stawiać do dyspozycji swoich sieci, przepływy prądu osiągnęły bowiem takie wielkości, że destabilizują sieci każdego z tych krajów".

Propozycja Niemiec

- Mimo inwestowania w polskie sieci przesyłowe bezpieczeństwo systemu pogarsza się - cytuje menedżera spółki PSE Operator "Die Welt". - By zmniejszyć zagrożenie polskich sieci, osiadły w Berlinie operator sieci 50 Hertz zadeklarował gotowość budowy wspólnie z Polakami przesuwników fazowych. Inwestycja rzędu 80 mln euro ma powstać na obydwu dużych transgranicznych trasach przesyłowych do 2016 roku - dodaje menedżer.

Trudno jeszcze powiedzieć, jak często Polska zamierza blokować przepływ niemieckiego prądu na granicy - pisze dziennik. "Według 50 Hertz niechciane przepływy prądu z Niemiec do Polski osiągają wielkości powyżej 1500 megawatów, co odpowiada mocy produkcyjnej dwóch elektrowni atomowych i trzykrotnie przekracza normalny handel energią między obydwoma krajami". (...) "Mści się teraz, że Niemcy, podejmując decyzję o przełomie energetycznym i wycofaniu się z energetyki jądrowej, nie przedyskutowali tego z europejskimi sąsiadami" - mówi na łamach "Die Welt" szef Niemieckiej Agencji Energii (Dena).

Ekologiczne sumienie świata

"Niemcy, ekologiczne sumienie świata. Wycofaniem się z energetyki jądrowej i przełomem w polityce energetycznej Niemcy chcieli stać się dla świata wzorem" - pisze w komentarzu na ten sam temat "Die Welt". "Zaślepione własną świętością nie zauważyły jednak, że za ten zielony wizerunek muszą płacić i cierpieć inni. I tak Niemcy zajęli dla siebie sieci przesyłowe sąsiednich państw, nie pytając ich o zgodę i nie płacąc za to. Teraz Polska i Czechy wyciągają z gniazdka wtyczkę i budują na granicy olbrzymie przełączniki, bo z powodu i tak przecież niechcianego importu zielonej energii z Niemiec nie mają zamiaru ryzykować u siebie blackoutu. Sąsiedzi bronią się i nikt nie może im tego zarzucić" - opisuje "Die Welt".Zobacz także
Komentarze (223)
Zaloguj się
 • patriotaa

  Oceniono 7 razy -3

  Śmiać mi się chce. Połowa oszołomów komentatorów w ogóle nie z rozumiała o co chodzi. Cały w tym dowcip, że Niemcy nie maja dostatecznych linii przesyłowych z północy na południe, a że polska i niemiecka sieć jest połącza to automatycznie przesył z północy Niemiec na południe przechodzi przez polskie sieci przesyłowe i na dodatek za ten przesył nam nie płacą.
  Więc pytam ile jeszcze pokoleń ma za pier dalać na Niemców?
  Czy ten rząd debili ustąpi?
  Czas najwyższy by Niemcy wreszcie wypłacili odszkodowanie za zniszczenie Polski w czasie wojny, czas najwyższy by zapłacili odszkodowania za zamordowanie ponad 6 milionów Polskich obywateli, czas najwyższy by zapłacili za niewolniczą pracę zmuszonych polskich obywateli.
  Pytam się kiedy rząd Tuska wystąpi z tymi żądaniami?
  Jeśli nie potrafi tych podstawowych spraw załatwić to żądamy aby poddał się do dymisji a naród powinien ich osądzić.

 • sforia102

  Oceniono 4 razy 0

  Jak to jest? Energię z reaktorów dało się przesyłać na całe Niemcy, a tej wiatrowej już nie?
  O co kaman? Na pewno o pieniądze lub jakis niemiecki interes. Czy chodzi o te przesuwniki, za które mamy zapłacić niemieckiej firmie 50 Hertz? A może mamy tę energię zwyczajnie kupować?

 • kulbaga

  Oceniono 2 razy 0

  hehehe nie mogli przejąc polski po przez wojny to zrobią to dyplomatycznie i zgodnie z prawem hehehhe
  pozdrawiam rządzącychcw...ow

 • stefan361115

  0

  " Polska chce w przyszłości zatrzymać na granicy niechcianą energię"
  Jakież to głupie ! ! !
  Samo województwo pomorskie ma deficyt energii elektrycznej w ilości ok. 70% ! ! !
  Skąd ją bierzemy ? Ano sprowadzamy liniami przesyłowymi z południa Polski. Bo tam są elektrownie.
  I patrzcie, są to elektrownie na węgiel brunatny. Ten "brudny". Nie, nie śmiejcie się, to prawda. Do tego nisko energetyczny.
  Zaś nasze linie przesyłowe są stare, w b.złym stanie. Wystarczy lada wichura (nota bene ostatnio są one co raz częstsze i silniejsze).
  Przecież to co do tego miejsca napisałem jest ogólnie wiadome dla przeciętnego mieszkańca Pomorza.
  A przynajmniej powinno być/było by - gdyby nie nasi niedouczeni redaktorzy i skandalicznie głupia TPV.

  A skoro to się zgadza, to czy nie lepiej by, czy nie można dogadać się z Niemcami i postawić kilkadziesiąt masztów wysokiego napięcia i sprowadzać tę energię do nas.
  Oczywiście wynegocjować ceny. Okazało by się, że będzie taniej, niż budować nową elektrownię.
  Nawet węglową, tańszą od jądrowej.
  A nie zastosować jakiś idiotyczny bojkot !
  Toż to nawet rozważać takiego idiotycznego pomysłu się nie powinno, Panie Redaktorze. Wstyd !
  Stefan z Gdańska.

  PS. Dobrze pisze, ma rację jano53.
  Bo inaczej Niemcy "się wypną" na nas, jak to już z gazem zrobili Rosjanie, i poszukają innego, mądrzejszego, kontrahenta.

 • oswojony.lisek

  Oceniono 3 razy 1

  Kurka wodna, przetlumaczcie mi z polskiego na nasze, o co chodzi. Nadmiar energii, to niedobrze ?

 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 3 razy -1

  Jedynie Rydzyk probowal cos w tym kierunku zrobic ,ale go upierttolili

 • abhaod

  Oceniono 2 razy 0

  POlak jak zwykle mądry po szkodzie.
  www.ekonomia24.pl/artykul/532093,826259-Miliardy-na-morskie-farmy-wiatrowe.html

 • bogpan

  Oceniono 5 razy 1

  A nie dalej jak wczoraj wybiórcza wmawiała, że nie ma alternatywy dla atomu w Polsce.

 • mario_72

  0

  Kwestia niemieckich sieci przesyłowych była już znana wcześniej, tylko lekceważona (prawdopodobnie przemilczana ze względu na dopłaty UE dla eko energii). Firma Repower z Bremerhaven (producent siłowni wiatrowych) zaczęła zwalniać ludzi, bo ma naprodukowanych wiatraków na pół roku w przód i nikt nie może ich montować właśnie ze względu na możliwości przesyłowe. Natomiast jest też drugi koniec tego kija - od początku roku energia elektryczna w Niemczech (Landkreis Bremen) wzrasta o 13 eurocentów na kWh właśnie ze względu na kosztowne instalacje ekologiczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje