W 2012 roku w sondażach malała przewaga PO nad PiS. Eksperci: Możliwa duża zmiana

29.12.2012 11:03
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Malejąca przewaga PO nad PiS i utrata przez RP pozycji trzeciej siły na rzecz SLD - to tendencje widoczne w badaniach opinii publicznej w 2012 roku. Socjologowie oceniają, że nie były to zmiany przypadkowe, i że możliwa jest zmiana rewolucyjna.
W skali roku widoczne jest zmniejszanie się sondażowej przewagi PO nad PiS. Pozycję trzeciej siły politycznej w ciągu roku stracił Ruch Palikota, którego wyprzedził (zarówno w badaniach CBOS, jak i TNS Polska) SLD.

Niewielki wzrost poparcia odnotowały SLD oraz PSL. Nowe ugrupowanie polityczne - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry - w sondażach nie przekraczało progu wyborczego.

Zmiany już od początku roku

Platforma zaczęła tracić poparcie w styczniu. W badaniach CBOS odnotowała spadek poparcia z ówczesnych 40 proc. do 27 proc. w maju; w sondażach TNS Polska - z 37 do 28 proc. W tym okresie miały miejsce problemy z refundacją leków, protest przeciw umowie handlowej ACTA czy debata wokół reformy emerytalnej zakładającej podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Partia rządząca przestała tracić w sondażach w czerwcu. Wówczas CBOS dawał jej 32 proc. poparcia, a TNS Polska - 30 proc. CBOS tłumaczył wtedy, że "sukces organizacyjny Euro 2012 najwyraźniej wpłynął na poprawę notowań partii rządzącej".

Najwyższe od stycznia - sięgające 36 proc. - poparcie PO miała w sierpniowym badaniu CBOS. Tak dobrego wyniku nie uzyskała już do końca roku.

PiS stracił przez trotyl

Jeśli chodzi o notowania PiS, to TNS Polska najlepszy wynik dawał tej partii w październiku. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziło wtedy PO. Jednak według CBOS w październiku nadal prowadziła Platforma. Eksperci wzrost poparcia dla PiS wiązali z prezentacją prof. Piotra Glińskiego jako kandydata na premiera technicznego rządu.

Jednak już w listopadzie nastąpił znaczny spadek poparcia dla PiS - w badaniach CBOS do 18 proc., a w sondażach TNS Polska - do 23 proc.

Według ekspertów wpływ na spadek poparcia dla PiS mogła mieć tzw. sprawa trotylu. W końcu października "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy znaleźli na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku ślady trotylu i nitrogliceryny. W reakcji Jarosław Kaczyński mówił o "zamordowaniu 96 osób" i "niesłychanej zbrodni".

Eksperci: Sondaże to ostrzeżenie dla PO

Komentując tendencje w badaniach opinii w mijającym roku, dyrektor CBOS Mirosława Grabowska oceniła, że sondaże przynoszą PO ostrzeżenie: od grudnia 2011 r. poparcie dla tej partii spadło o 11 punktów procentowych. Jak dodała, tak znacznego spadku notowań "nie można tłumaczyć przypadkowymi wahaniami nastrojów społecznych".

Zdaniem Grabowskiej duży wpływ na spadek notowań partii rządzącej ma kryzys ekonomiczny - w drugiej połowie 2012 r. "doświadczenie spowolnienia gospodarczego już do ludzi dotarło". - Więcej osób niż rok temu - zaznaczyła Grabowska - obawia się utraty pracy, zniknięcia niektórych ulg podatkowych, wzrostu cen towarów i usług", a taka sytuacja musi odbijać się na notowaniach rządzących.

PO traci przez arogancję

Z kolei socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis wśród przyczyn spadku poparcia dla PO, poza kryzysem gospodarczym, wymienia m.in.: arogancję władzy, oskarżenia o nepotyzm i kolesiostwo, niespełnione obietnice i opóźnienia przy inwestycjach drogowych.

Jak zaznaczył, wyniki sondaży w 2012 roku nie przyniosły rewolucyjnej zmiany, ale - jego zdaniem - pokazują one, że taka rewolucyjna zmiana jest możliwa.

Flis podkreślił też, że wciąż jednym z głównych atutów PO jest słabość konkurencji, która nie daje sobie rady z pokazaniem społeczeństwu, że mogłaby rządzić lepiej niż obecna władza.

Zobacz także
Komentarze (224)
Zaloguj się
 • edza4

  Oceniono 1 raz 1

  To współczuję tym ekspertom,niech się spytają prostych ludzi,przecież lepiej tkwić w niemocy niż wpuścić oszołomów do koryta bo zniszczą wszystko a na koniec koryto zjedzą.Potem z nudów sami na siebie będą szukać haków.

 • amron53

  Oceniono 2 razy 0

  To pseudo eksperci, tacy wróżący z fusów... nie chcemy w Polsce średniowiecznej kolonii Vatykanu...

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 0

  Sondaże to taka zabawa jak pasjans
  PO nie przegra wyborów puki głosy będzie liczyła rosyjska firma informatyczna która ma kontrakt z PKW

 • tupolew71

  Oceniono 1 raz 1

  Innego zmiennika dla PO, niż PIS nie widać. Nawet jeżeli Jarosław przestanie być prezesem, to tak będzie jeszcze 20 lat. Pozostaje pytanie, czy chcemy trwania tego wstecznego,biernego rządu Tuska, który korumpuje kraj i już nawet się z tym nie kryje, czy pogonimy łotrów i uwierzymy w prawo i sprawiedliwość.

 • papaleone

  Oceniono 3 razy 1

  Jarosław Zbawiciel nie może i nie chce wygrać wyborów.
  Brak koalicjanta i niemożność utworzenia rządu, to odsunięcie jego i jego partii na śmietnik.
  Dlatego też, jeśli słupki pokazują jego wygraną, wkracza do akcji z jakimś idiotyzmem i zadowolony z miejsca drugiego odpoczywa.
  Cała walka toczy się o drugie miejsce w sondażach, bo tam jest duża kasa.
  I nie wierzcie w premiera Glińskiego, bo Jarek nie lubi mądrzejszych od siebie i czuje się zagrożony.
  Życzę wszystkim Szcześliwego Nowego.

 • j-230

  Oceniono 3 razy -1

  NIECH NAM ŻYJE PZPR -czas NA PZPR ,BO JAK DOJDZIE O KRACHU w 2013 TO BEZROBOCIE sięgnie 40 % i będziemy tylko jedną OPCJĘ tylko NACJONALIZACJĘ WSZYSTKIEGO I i powrót SOCJALIZMU ,bo inaczej przez 200 lat będziemy SPŁACAĆ DŁUGI -CO JEST NIEMAL PEWNE !!!!!!!!!!!!! a DO TEGO dojdzie ze inflacja W EUROPIE SIĘGNIE COŚ 3000 % I TO jest niemal PEWNE ,BO EUROPIE JUŻ BRAKUJE 10 T EURO

 • kysyprzemysl

  Oceniono 1 raz -1

  Podczas ostatnich wyborów prezydenckich, złożyłem doniesienie do prokuratury w trybie wyborczym przeciwko panu B.Komorowskiemu. Wysyłałem to faksem do różnych gazet, do sztabu wyborczego
  Jarosława do biura, Kuchcińskiego. Nikt nie zadbał by mnie pomóc by sprawa nabrała mocy urzędowej.
  Jeszcze byli obrażeni jak taki ,,prostak z pipidówy może coś takiego pisać"
  Ale to długa historia, głosiłem piękne wiersze by głosować na Jarosława.Nawet nikt nie podziękował.
  Jeszcze mnie z PIS-u usunięto.Za co? nie wiem .Chyba za patriotyzm

  Tutaj dam link z mego wystąpienia pod sejmem , proszę zwrócić uwagę na pana Majchrowicza jak jest okropnie niezadowolony z mego przemówienia. Musiałem mówić szybko bo dali nie czas dwie minuty, później drugim razem górnicy niemalże wnieśli mnie na siłę na scenę i dałem znowu występ.
  tutaj za plecami ktoś mnie obrażał, bym kończył i widać wyraźnie,że gubię wątek.

  www.youtube.com/watch?v=uaeSP9aieJE
  www.youtube.com/watch?v=48wdUjRBrTk

 • filmik2000

  Oceniono 1 raz -1

  Prezes Jarosław dogania, a nawet przegania wszystkich w gadaniu głupot ;) www.youtube.com/watch?v=x1czzMOxZTU

 • grastep00

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko patrzeć jak Wielki GURU Pis-u pojawi się na ekranie i,,,,, wygłosi płomienną mowę ,nasączoną jadem,nienawiścią i oskarżeniami pod adresem rządzących.On ci to uczyni wszystko,aby przewaga PO nad Pis była jak największa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje