W 2012 roku w sondażach malała przewaga PO nad PiS. Eksperci: Możliwa duża zmiana

29.12.2012 11:03
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Malejąca przewaga PO nad PiS i utrata przez RP pozycji trzeciej siły na rzecz SLD - to tendencje widoczne w badaniach opinii publicznej w 2012 roku. Socjologowie oceniają, że nie były to zmiany przypadkowe, i że możliwa jest zmiana rewolucyjna.
W skali roku widoczne jest zmniejszanie się sondażowej przewagi PO nad PiS. Pozycję trzeciej siły politycznej w ciągu roku stracił Ruch Palikota, którego wyprzedził (zarówno w badaniach CBOS, jak i TNS Polska) SLD.

Niewielki wzrost poparcia odnotowały SLD oraz PSL. Nowe ugrupowanie polityczne - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry - w sondażach nie przekraczało progu wyborczego.

Zmiany już od początku roku

Platforma zaczęła tracić poparcie w styczniu. W badaniach CBOS odnotowała spadek poparcia z ówczesnych 40 proc. do 27 proc. w maju; w sondażach TNS Polska - z 37 do 28 proc. W tym okresie miały miejsce problemy z refundacją leków, protest przeciw umowie handlowej ACTA czy debata wokół reformy emerytalnej zakładającej podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Partia rządząca przestała tracić w sondażach w czerwcu. Wówczas CBOS dawał jej 32 proc. poparcia, a TNS Polska - 30 proc. CBOS tłumaczył wtedy, że "sukces organizacyjny Euro 2012 najwyraźniej wpłynął na poprawę notowań partii rządzącej".

Najwyższe od stycznia - sięgające 36 proc. - poparcie PO miała w sierpniowym badaniu CBOS. Tak dobrego wyniku nie uzyskała już do końca roku.

PiS stracił przez trotyl

Jeśli chodzi o notowania PiS, to TNS Polska najlepszy wynik dawał tej partii w październiku. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziło wtedy PO. Jednak według CBOS w październiku nadal prowadziła Platforma. Eksperci wzrost poparcia dla PiS wiązali z prezentacją prof. Piotra Glińskiego jako kandydata na premiera technicznego rządu.

Jednak już w listopadzie nastąpił znaczny spadek poparcia dla PiS - w badaniach CBOS do 18 proc., a w sondażach TNS Polska - do 23 proc.

Według ekspertów wpływ na spadek poparcia dla PiS mogła mieć tzw. sprawa trotylu. W końcu października "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy znaleźli na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku ślady trotylu i nitrogliceryny. W reakcji Jarosław Kaczyński mówił o "zamordowaniu 96 osób" i "niesłychanej zbrodni".

Eksperci: Sondaże to ostrzeżenie dla PO

Komentując tendencje w badaniach opinii w mijającym roku, dyrektor CBOS Mirosława Grabowska oceniła, że sondaże przynoszą PO ostrzeżenie: od grudnia 2011 r. poparcie dla tej partii spadło o 11 punktów procentowych. Jak dodała, tak znacznego spadku notowań "nie można tłumaczyć przypadkowymi wahaniami nastrojów społecznych".

Zdaniem Grabowskiej duży wpływ na spadek notowań partii rządzącej ma kryzys ekonomiczny - w drugiej połowie 2012 r. "doświadczenie spowolnienia gospodarczego już do ludzi dotarło". - Więcej osób niż rok temu - zaznaczyła Grabowska - obawia się utraty pracy, zniknięcia niektórych ulg podatkowych, wzrostu cen towarów i usług", a taka sytuacja musi odbijać się na notowaniach rządzących.

PO traci przez arogancję

Z kolei socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis wśród przyczyn spadku poparcia dla PO, poza kryzysem gospodarczym, wymienia m.in.: arogancję władzy, oskarżenia o nepotyzm i kolesiostwo, niespełnione obietnice i opóźnienia przy inwestycjach drogowych.

Jak zaznaczył, wyniki sondaży w 2012 roku nie przyniosły rewolucyjnej zmiany, ale - jego zdaniem - pokazują one, że taka rewolucyjna zmiana jest możliwa.

Flis podkreślił też, że wciąż jednym z głównych atutów PO jest słabość konkurencji, która nie daje sobie rady z pokazaniem społeczeństwu, że mogłaby rządzić lepiej niż obecna władza.

Zobacz także
Komentarze (224)
W 2012 roku w sondażach malała przewaga PO nad PiS. Eksperci: Możliwa duża zmiana
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 121 razy 97

  Eksperci wypowiadający się o sondażach, to nic innego jak współczesna wersja wróżbitów patrzących w szklaną kulę.
  --
  parada karzełków

 • fodo-modo

  Oceniono 223 razy 75

  Jeśli do władzy dojdzie para Kościół - PiS, będziemy mieli w kraju niezły cyrk. Kraków przemianowany na Kaczogród, Tusk na szubienicę za podłożenie trotylu, Nergal na stos, ostateczna rozprawa z ateistami, rozstrzelanie dziennikarzy GW, media do dyspozycji Ojca Dyrektora, matura wyłącznie z religii.... Nie chciałbym tego dożyć.

 • filmik2000

  Oceniono 177 razy 75

  Jaka zmiana. Prezes Jarosław zawsze będzie przegrany, bo on kocha gadać pierdoły i za nic nie odpowiadać. Zarabiać uczciwie na życie też nie musi, bo żyje za nasze podatki ;( www.youtube.com/watch?v=AkUf5XiQfec&feature=plcp

 • led2007

  Oceniono 251 razy 75

  Dokonał się też wyraźny podział społeczeństwa na to normalne i to myślące inaczej, napędzane helem i trotylem!

 • hrabia_onejski

  Oceniono 151 razy 73

  Dopóki w polityce będzie czynnie uczestniczył taki osobnik, jak Prezes Kaczyński, Hofman, Bredziński lub Płaszczak to PO może spokojnie spać nie robiąc niestety nic. Ludzie mają serdecznie dosyć występów błąznów i oszołomów, mają głeboko w zapleczu Smoleńsk, oszalały taniec na grobach i trumnach "poleglych" i "pomordowanych " pod Smoleńskiem.
  Dopóki w Polsce nie będzie mądrej, merytorycznej opozycji to Tuska i Po będą budzić tylko na ogłoszenie wyników wyborów i na picie szapana z okazji ponownego wygrania wyborów. Niestety, ale ja i większosć wolimy zło niż najgorsze zło.

 • taroudant

  Oceniono 108 razy 72

  Ci wszyscy "eksperci" to mogą się wykazać co najwyżej na zmywaku w Dublinie. Kmioty nie dawały R.Palikota najmniejszch szans jeszcze na kilka dni przed wyborami. Potem żaden się nawet nie zająknął nad swoją durnotą, a teraz dalej bredzą jakby nigdy nic.

 • fakiba

  Oceniono 195 razy 69

  Wystarczy że w kampanii wyborczej przypomną występy Kaczora i czym grozi jego powrót do władzy i znowu pis zostanie moralnym zwycięzcom

 • cjk.5004

  Oceniono 98 razy 58

  Przed wyborami Rosjanie oddadzą wrak, a ten po poświeceniu jako świety wrak będzie peregrynował od parafii do parafii. I znów PO wygra

 • slaw1973

  Oceniono 93 razy 29

  a czy Yaroslaw Klamcynski slucha jeszcze zespolu U-dwa???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje