"Reforma emerytalna to był zamach na instytucję babci". Politycy podsumowują 2012 r.

29.12.2012 10:34
Euro 2012, trotyl, emerytury. Jakie wydarzenia były w tym roku najważniejsze? Oceniają politycy

Euro 2012, trotyl, emerytury. Jakie wydarzenia były w tym roku najważniejsze? Oceniają politycy (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Euro2012, podniesienie wieku emerytalnego, utrzymanie się eurostrefy, trotyl na wraku tupolewa, afera Amber Gold - to zdaniem polityków z rożnych ugrupowań niektóre z najważniejszych wydarzeń 2012 roku. Politycy są stosunkowo zgodni co do tego, które wydarzenia miały znaczenie, odmiennie jednak oceniają ich skutki.
Na antenie Programu III Polskiego Radia spotkali się dziś politycy z różnych stron polskiej sceny politycznej. Goście Beaty Michniewicz spierali się m.in. o to, jakie wydarzenia polityczne i społeczne były w tym roku najistotniejsze.

Zdaniem Andrzeja Rozenka, rzecznika Ruchu Palikota, najważniejszym wydarzeniem tego roku była premiera filmu "Pokłosie". - To zdecydowanie wstrząsający, głęboki, mądry film. Nie tylko film, to pewne rozliczenie z naszą historią - przekonywał na antenie PR3.

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej za jedno z najważniejszych wydarzeń uznał natomiast zatwierdzenie ustawy dotyczącej emerytur. - I to uważam za sukces - powiedział. - Ale ten rok był rokiem Euro 2012. To bardzo dobra wizytówka Polski na świecie, która pozostanie w pamięci - dodał.

"Brutalny atak na instytucję babci"

W ocenie Mariusza Błaszczaka Euro 2012 z pewnością nie było tak istotne. - To sympatyczne wydarzenie, ale były ważniejsze - stwierdził. Jako przykład takiego wydarzenia wymienił, podobnie jak Halicki, podniesienie wieku emerytalnego. Odmiennie jednak ocenił jego efekt. Uznał je za silne uderzenie w rodzinę. - To jest brutalny atak na instytucję babci. Ja sam korzystam z tej instytucji - powiedział. Drugim równie istotnym wydarzeniem było, zdaniem Błaszczaka, "obnażenie kłamstwa smoleńskiego". - Postawa prokuratury i postawa władz w kontekście wyjaśnienia albo niewyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej".

Również Ludwik Dorn jest zdania, że Euro 2012 nie było najistotniejszym wydarzeniem tego roku. - Euro to tylko parę tygodni ekscytacji i radości - stwierdził. Przekonywał, że zdecydowanie bardziej istotne było podniesienie wieku emerytalnego. - To wydarzenie zrewolucjonizowało plany życiowe milionów Polaków. Dorn stwierdził także, że istotne w tym roku były kwestie związane z zamieszaniem dotyczącym publikacji na temat wykrycia trotylu we wraku samolotu prezydenta i kryzys służby zdrowia. - Mamy potężny kryzys wiarygodności państwa w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział.

Euro to pokazanie nowoczesnej Polski

- Mistrzostwa to pokazanie Polski nowoczesnej, otwartej - przekonywał z kolei doradca prezydenta Henryk Wujec. - Ten obraz zostanie pozytywny - dodał. Zaznaczył, że jeszcze ważniejsze, choć nieco niedocenione wydarzenie, to uniknięcie rozpadu strefy euro. - Uważam, że to najbardziej znaczący fakt na scenie politycznej Europy, a być może i świata, w tym roku - stwierdził.

"Afera Amber Gold obnaża słabość państwa"

Marek Sawicki także docenił wagę Euro 2012, ale za istotniejsze wydarzenie uznał aferę Amber Gold. - To obnażenie słabości państwa - powiedział. Zwrócił także uwagę na fakt wyhamowania inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. W jego ocenie to zdecydowanie negatywne zjawisko. Wspomniał także o podniesieniu wieku emerytalnego.

Jerzy Wenderlich zwrócił uwagę na fakt, że według badań statystycznych większość Polaków za najważniejsze wydarzenia w Polsce uznała Euro, a na świecie - wybory w USA.

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • michu-najlepszy

  0

  POpaprańcy najistotniejszą dla was sprawą jest żeby zarabiać po 100 tys na miesiąc a bezrobotnemu i emerytowi dać 700zł z a Żydowi milion na miesiąc, jedynymi rozumnymi ludźmi to są Ci co Waszą filozofie maja w d... i w pełnym zwisie i w pełnej pogardzie.
  Z poważaniem

 • vicepremier

  0

  Jakoś nikt nie porusza sprawy kontrowersyjnej niby waloryzacji i dwoistości interpretacji prawnych TK w sprawie niekonstytucyjności (dawniej) i konstytucyjności (obecnie) waloryzacji kwotowej.

 • zenblue1

  0

  Na reformie emerytalnej stracą ci co mają stracić.
  Chociaż taki Owsiak który ma emeryturę mundurową tez narzeka na jej wysokość [ Owsiak --lat 59 ]

 • wuem43

  0

  Płaszczak ma rację,to był zamach i to nie tylko na babcie,ale tez na mądrych i światłych. Pozostali po nim idioci , ciemnota i lizusy kaczej du.. .

 • koniu800

  0

  Zdaniem Andrzeja Rozenka, rzecznika Ruchu Palikota, najważniejszym wydarzeniem tego roku była premiera filmu "Pokłosie". - To zdecydowanie wstrząsający, głęboki, mądry film. Nie tylko film, to pewne rozliczenie z naszą historią - przekonywał na antenie PR3.

  no dobrze ale teraz jest czas na rozliczenie drugiej strony i pokazanie zbrodniarzy żydowskich (ot choćby szechter brat michnika), pokazanie jak żydzi wskazywali ruskim polaków do wywiezienia, współpracę policji żydowskiej z niemcami itd. no to kiedy nastąpi to rozliczenie ?

 • e-qwerty

  Oceniono 1 raz 1

  czy poseł Błaszczak płaci składki i podatki za "instytucję babci", czy zatrudnia na czarno?

 • razb1947

  0

  Tylko głupi może myśleć że ta ustawa emerytalna nie zostanie zmieniona -to najgorsza ustawa od 1989r.

 • blski

  0

  W kraju zamknietym ma sens sponsorowanie zlobkow, przedszkoli itp. przez panstwo. W naszych obecnych realiach gdy znaczny procent ludzi wychowanych i wyksztalconych na koszt spoleczenstwa wyjezdza z naszego kraju jest to transferowanie wydanych pieniedzy do krajow do ktorych ludzie ci emigruja.
  Zapewnienie babciom wczesnych i wysokich emerytur tez spadloby na ludzi placacych podatki. Statystyki sugeruja, ze babcie zyja dluzej niz dziadkowie. To wlasnie im naleza sie wyzsze i wczesniejsze emerytury.
  Wielokrotnie czytam oburzenie na zbyt wysokie podatki, za jakiekolwiek swiadczenia spoleczne pieniadze musza byc wziete z tego zrodla. Dlatego tez sugeruje juz od wielu lat likwidacje wojska.
  Wielu popiera system prawdziwie kapitalistyczny z minimalna ingerencja panstwa. Ci ktorzy sa za tym nie powinni spodziewac sie jakiejkolwiek pomocy. W wielu krajach zlobki, przedszkola sa prywatne i nie sposorowane. W wielu szkoly poza bardzo kiepskimi tez. Wychowanie dzieci to sprawa rodziny, dlatego tez babcia czy dziadek sa do tego potrzebni, ale nie nalezy spodziewac sie dotacji od spoleczenstwa.

 • distepfano

  Oceniono 1 raz 1

  "Afera Amber Gold obnaża słabość państwa"

  a za słabość trzeba słono płacić !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje