"Reforma emerytalna to był zamach na instytucję babci". Politycy podsumowują 2012 r.

Euro 2012, trotyl, emerytury. Jakie wydarzenia były w tym roku najważniejsze? Oceniają politycy

Euro 2012, trotyl, emerytury. Jakie wydarzenia były w tym roku najważniejsze? Oceniają politycy (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Euro2012, podniesienie wieku emerytalnego, utrzymanie się eurostrefy, trotyl na wraku tupolewa, afera Amber Gold - to zdaniem polityków z rożnych ugrupowań niektóre z najważniejszych wydarzeń 2012 roku. Politycy są stosunkowo zgodni co do tego, które wydarzenia miały znaczenie, odmiennie jednak oceniają ich skutki.
Na antenie Programu III Polskiego Radia spotkali się dziś politycy z różnych stron polskiej sceny politycznej. Goście Beaty Michniewicz spierali się m.in. o to, jakie wydarzenia polityczne i społeczne były w tym roku najistotniejsze.

Zdaniem Andrzeja Rozenka, rzecznika Ruchu Palikota, najważniejszym wydarzeniem tego roku była premiera filmu "Pokłosie". - To zdecydowanie wstrząsający, głęboki, mądry film. Nie tylko film, to pewne rozliczenie z naszą historią - przekonywał na antenie PR3.

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej za jedno z najważniejszych wydarzeń uznał natomiast zatwierdzenie ustawy dotyczącej emerytur. - I to uważam za sukces - powiedział. - Ale ten rok był rokiem Euro 2012. To bardzo dobra wizytówka Polski na świecie, która pozostanie w pamięci - dodał.

"Brutalny atak na instytucję babci"

W ocenie Mariusza Błaszczaka Euro 2012 z pewnością nie było tak istotne. - To sympatyczne wydarzenie, ale były ważniejsze - stwierdził. Jako przykład takiego wydarzenia wymienił, podobnie jak Halicki, podniesienie wieku emerytalnego. Odmiennie jednak ocenił jego efekt. Uznał je za silne uderzenie w rodzinę. - To jest brutalny atak na instytucję babci. Ja sam korzystam z tej instytucji - powiedział. Drugim równie istotnym wydarzeniem było, zdaniem Błaszczaka, "obnażenie kłamstwa smoleńskiego". - Postawa prokuratury i postawa władz w kontekście wyjaśnienia albo niewyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej".

Również Ludwik Dorn jest zdania, że Euro 2012 nie było najistotniejszym wydarzeniem tego roku. - Euro to tylko parę tygodni ekscytacji i radości - stwierdził. Przekonywał, że zdecydowanie bardziej istotne było podniesienie wieku emerytalnego. - To wydarzenie zrewolucjonizowało plany życiowe milionów Polaków. Dorn stwierdził także, że istotne w tym roku były kwestie związane z zamieszaniem dotyczącym publikacji na temat wykrycia trotylu we wraku samolotu prezydenta i kryzys służby zdrowia. - Mamy potężny kryzys wiarygodności państwa w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział.

Euro to pokazanie nowoczesnej Polski

- Mistrzostwa to pokazanie Polski nowoczesnej, otwartej - przekonywał z kolei doradca prezydenta Henryk Wujec. - Ten obraz zostanie pozytywny - dodał. Zaznaczył, że jeszcze ważniejsze, choć nieco niedocenione wydarzenie, to uniknięcie rozpadu strefy euro. - Uważam, że to najbardziej znaczący fakt na scenie politycznej Europy, a być może i świata, w tym roku - stwierdził.

"Afera Amber Gold obnaża słabość państwa"

Marek Sawicki także docenił wagę Euro 2012, ale za istotniejsze wydarzenie uznał aferę Amber Gold. - To obnażenie słabości państwa - powiedział. Zwrócił także uwagę na fakt wyhamowania inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. W jego ocenie to zdecydowanie negatywne zjawisko. Wspomniał także o podniesieniu wieku emerytalnego.

Jerzy Wenderlich zwrócił uwagę na fakt, że według badań statystycznych większość Polaków za najważniejsze wydarzenia w Polsce uznała Euro, a na świecie - wybory w USA.

Zobacz także
 • Tomasz Lis Lis: Kaczyński ma niezłą zabawę, prowadząc media na sznureczku
 • Pierwszy w Polsce ornat smoleński "Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
 • Opole Katastrofa demograficzna? "Politycy wreszcie zaczynają dostrzegać problem". [Publicyści w TOK FM]
Komentarze (71)
"Reforma emerytalna to był zamach na instytucję babci". Politycy podsumowują 2012 r.
Zaloguj się
 • mikado-la

  Oceniono 133 razy 97

  Instytucja babci... To smutna konieczność a nie standard, który powinnniśmy pochwalać i utrwalać panie Płaszczak. Babcia nie ma żadnego obowiązku wobec wnucząt, a jedynie co najwyżej dobrą wolę. Instytucje służące opiece nad dziećmi nazywają się żłobek i przedszkole. P.S. Mam 26 lat, moja matka nawet w starym systemie dopiero za 10 lat poszłaby na emeryturę, dla mnie mogłoby być za późno.

 • joanelle

  Oceniono 127 razy 87

  Instytucja babci, z której pan poseł korzysta, kwakwa mać! No pewnie, bo kobieta jest od tego, żeby całe zycie służyła innym, i to za darmo :(

 • fakiba

  Oceniono 128 razy 82

  Błaszczak to zwykła kanalia zamiast zatrudnić opiekunkę do dziecka a babcię wysłać na wczasy to woli Ją wykorzystywać do niańczenia zawsze to taniej

 • chi_neng1

  Oceniono 78 razy 68

  Co to znaczy instytucja babci ?

  Jakim prawem nakazuje sie babciom, wymaga sie lub zklada ze to jest oczywista oczystosc - wychowywanie wnukow ? Czyzby nie odegraly juz swoich rol jako matki ?

  Moze babcie teraz maja ochote robic to czego nie zdazyly w ciagu swojego zycia, pracowac i studiowac oraz uczestniczyc aktywnie w zyciu codziennym spoleczenstwa a przede wszystkim dbac o wlasny rozwoj umyslowy i fizyczny ? Moze babcie maja ochote na realizowanie wlasnych pragnien i fantazji ?

  Dlaczego nikt nie pyta wlasnie te babcie co one same mysla na temat przedluzonego okresu pracy ?

  W krajach gdzie ten system juz dziala okazuje sie, ze stan zdrowotny aktywnie pracujacych lub inaczej dzialajacych ludzi w wieku emerytalnym znacznie sie poprawil dzieki wlasnie temu, ze sa aktywni i czuja sie dowartosciowani.

  Uwazam za bezczelnosc narzucanie roli instytucji babci, ktora ma wyreczac rodzicow z ich roli rodzicielskiej.
  Uwazam, ze posel, ktory ma tego rodzaju poglady nie powinien byc poslem - bo jest oslem !

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 80 razy 60

  Co to znaczy, że p. Błaszczak "korzysta z instytucji babci"? Że dorosły chłop wyzyskuje swoją babcię?

 • 1pytanie

  Oceniono 62 razy 52

  Po...pier....dolą posłowie , pogadają jakie to ciężkie czasy i wyjadą na wczasy zimowe do Austrii lub Włoch....!
  MY POLACY MAMY DOŚĆ POSŁÓW-CWANIAKÓW + NIEROBY KOŚCIELNE !

 • lucusia3

  Oceniono 28 razy 24

  Serdecznie dziękuję za perspektywę instytucji babci, tj. zasuwać za darmo przy głodowej emeryturze, żeby na wczasy w Chorwacji następnym pokoleniom starczyło. Albo, żeby na wczasy młodzi mogli sobie pojechać bez rozdartych bachorów, bo co to za wczasy z gó...arzerią na głowie. Ja wychowuję swoje dzieci za swoje, bez niewolniczej pracy kogokolwiek, i sama też nie będę takiej pracy wykonywać, bez względu na opinię bezlitosnych i egoistycznych polityków.

 • almagus

  Oceniono 41 razy 23

  To ten M. Błaszczak zabiera również życie babci, dobry uczeń prezesa.
  potem napiszą babcia poległa pod wolą Błaszczaka zbawiciela pod jego wysokością wawelską J.K.
  Ja protestuję przeciwko publikowaniu L. Dorna. ktory wykazał się zdradziecką samowolą.
  Antypolską!

  To za poparcie tej zdrady złamany został wywalczony krwią naszych ojców traktat Konferencji Poczdamskiej i to przez kogo?
  Przez tych co na ustach wciąż Polska, a kto nie z nimi polskojęzyczny won.
  Mało tego to otumanione lemingi!
  Na Ziemiach Odzyskanych przepadło mienie, nawet szlaki turystyczne są przedzielone, a radni za złotego dorzucają, jeszcze z dopłatą jak w Gdańsku Oruni.
  Układ pociągnięty przez Platformę Obywatelską, do której po naszym zwycięstwie wprowadzili stróżów swej zdrady.
  Dekretem złamali ustalenia Konferencji Poczdamskiej, na co E. Steinbach właściwie zareagowała, bo skoro oddają poniemieckim poniemieckie, to Prusy odżyją!

  m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11226258,Powiat_klodzki_walczy_o_odszkodowanie_za_zamek_oddany.html
  - Furtkę komisji otworzył protokół ustaleń komisji wspólnej rządu i Konferencji Episkopatu z marca 2006 r. podpisany przez wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna oraz biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, wsparty pismem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - podkreśla Baldy. Protokół uznał, że kościelne instytucje mogą się domagać sukcesji np. po niemieckich zgromadzeniach zakonnych.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13113257,Radio_Maryja_idzie_w_gore__wiecej_sluchaczy_i_fanow.html#BoxWiadTxt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje