"To dzwonek alarmowy dla świata!" Eksperci o sukcesie próby rakietowej Korei Płn.

29.12.2012 10:25
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (Fot. AP)

Niewątpliwy sukces Korei Północnej, jakim było wystrzelenie 12 grudnia br. na okołoziemską orbitę rakiety z satelitą, jest dzwonkiem alarmowym dla świata. Kolejna prowokacja Pjongjangu realnie przybliżyła ten komunistyczny reżim do pozyskania technologii balistycznej.
Ostatnia próba z rakietą dalekiego zasięgu nie tylko pokazuje nieskuteczność 20-letniej waszyngtońskiej polityki przeciwstawiania się rozprzestrzenianiu broni jądrowej przez Pjongjang, ale również konieczność zajęcia przez administrację prezydenta Baracka Obamy zupełnie nowego stanowiska wobec KRLD - uważa Evan Moore z waszyngtońskiego ośrodka The Foreign Policy Initiative (FPI).

Zdaniem eksperta północnokoreański pokaz siły to kolejny argument za tym, by USA jeszcze ściślej współpracowały z sojusznikami w regionie Azji i Pacyfiku na rzecz rozwoju i rozmieszczenia tam faktycznie silnego systemu obrony antybalistycznej (BMD). Pociski przechwytujące w Azji przyczynią się do zmniejszenia podatności zarówno sił USA i ich sojuszników, jak i cywilnej ludności Pacyfiku na cios ze strony Korei Płn.

"Ta rakieta może dosięgnąć terytorium USA"

- Ta trzyczłonowa rakieta balistyczna ma zasięg do 6 tys. km; może więc dosięgnąć terytorium USA - podkreśla Marceli Burdelski z Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego. Dodaje, że "zamiast satelity obserwacyjnego można na takiej rakiecie umieścić głowicę nuklearną, gdyż rakiety dalekiego zasięgu mogą służyć jako nośnik przenoszenia ewentualnie broni jądrowej".

Według Moore'a kontrowersje wokół próby rakietowej dają Waszyngtonowi powód i możliwość "wysunięcia na pierwszy plan na arenie międzynarodowej kwestii skandalicznego łamania praw człowieka przez północnokoreański reżim". Analityk FPI przypomina, że w obozach pracy przetrzymywanych jest ponad 200 tysięcy więźniów politycznych. Jak pisał "The New Yorker", głód w Korei Północnej pozostaje najbardziej nieudokumentowaną katastrofą humanitarną od czasów reżimu Pol Pota w Kambodży, powodując śmierć, jak się szacuje, od 1 do 2 mln osób.

Wspólnota międzynarodowa rozkłada ręce

Chociaż wspólnota międzynarodowa dokładnie wie, co pod względem humanitarnym dzieje się w Korei, to od lat jest bezsilna wobec tego najbardziej nieprzewidywalnego reżimu na świecie, mimo nakładania na niego kolejnych sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

- Ja naprawdę nie widzę, co można by jeszcze więcej zrobić - mówi Burdelski. - Dobra luksusowe są tam zakazane, ale praktycznie w dzisiejszym świecie są sposoby na ominięcie tego embarga. Gdybym miał powiedzieć o ewentualnych dalszych sankcjach, to po prostu nie bardzo wiem, co by to mogło być.

Nowy przywódca Korei nie jest bardziej ugodowy

Wystrzelenie rakiety Unha-3 ma również aspekt wewnętrzny. Próba została przeprowadzona na kilka dni przed 1. rocznicą śmierci północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila, ojca obecnego młodego lidera Kim Dzong Una. Zaraz po wystrzeleniu rakiety MSZ KRLD wydał oświadczenie, że jest to wielki sukces wodza Kima, który prowadzi naród koreański do nowych zwycięstw.

Według "Washington Post" jest bardzo prawdopodobne, że nowy przywódca będzie powtarzał "sztuczki" swych poprzedników, ojca i dziadka (Kim Ir Sena), prowokując USA i Koreę Południową, by próbowały powstrzymać postępowanie Phenianu, przekupując reżim pieniędzmi i dostawami żywności. "Korea Płn. już dawno nauczyła się składać czcze obietnice odstąpienia od prób rakietowych lub zamrożenia programu nuklearnego w zamian za taką pomoc, którą inkasuje, po czym wycofuje się z obietnicy" - pisał niedawno waszyngtoński dziennik.

Zobacz także
Komentarze (223)
Zaloguj się
 • lxxvii

  0

  czy ten otłuszczony młodzian nie został przypadkiem wyedukowany w europejskich szkołach? No to mata co chceta

 • lactum

  Oceniono 4 razy 0

  Eksperci wyliczyli, ze za ta ostatnia zabawe Korei Polnocnej mozna by bylo wyzywiac caly rok wszystkich obywateli tego kraju.

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 1

  W 1989 Andrzej Fidyk nakręcił dokumentalne arcydzieło DEFILADA www.youtube.com/watch?v=ba0C5udTqWI

  Od tego czasu moje postrzeganie świata nieco się zmieniło. Obecnie, w dobie szalejącego feminizmu, z rozrzewnieniem słuchałem jak małżonka Wielkiego Wodza zaniechała kontynuacji wycieczki górskiej bo przypomniała sobie że musi odgrzać obiad mężowi. Więcej zmieniło się w samej KRLD.

  Teraz jest to mocarstwo jądrowe wyposażone w rakiety zdolne przenosić głowice atomowe. Wspierane humanitarnie i ekonomicznie przez Koreę Południową. Wprawdzie podawanie wartości $6000 MILIARDÓW odkrytych tam złóż metali ziem rzadkich jest mylące, bo zdecydowana większość tej kwoty to koszty wydobycia i ekstrakcji, ale nawet skromne resztki to więcej niż polski majątek narodowy…Zażegnano widmo głodu, a nawet obserwuje się boom budowlany.

  Jedynym w świecie skansenem komunizmu z pozostałościami trockizmu i stalinizmu jest teraz Polska. Nie Rosja, światowy lider wolności słowa, z podatkiem liniowym robiąca kokosy na handlu surowcami energetycznymi, przemysłem atomowym i kosmicznym i nie Chiny , światowy lider gospodarki rynkowej i ograniczania praw pracowniczych.

  Chcę sfinansować nakręcenie niskobudżetowego filmu dokumentalnego . Tytuł ZIELONA ZIEMIA OBIECANA ma podkreślać historyczne powiązania ze środowiskami żydowskimi i ambitne plany rozwoju z uwzględnieniem aspektów ekologicznych. Migawki z historycznych występów przywódców Solidarności, teksty postulatów robotniczych, fragmenty ustaw o sądach pracy i o prokuraturze, immunitety prokuratorskie, przegląd prawomocnych decyzji sądowych i prokuratorskich z formalnymi uzasadnieniami, prokurator pułkownik Mikołaj Przybył i jego próba samobójstwa dla zapobieżenia likwidacji Prokuratury Wojskowej, statystyki spadku przeładunków w Szczecinie i polskie zastrzeżenia co do budowy Rurociągu Północnego, polska strefa okupacyjna w Iraku, dociążanie przesyłek pocztowych, obecne postulaty związkowców, jedzenie po śmietnikach – wiele lokalizacji z zarejestrowanym znacznikiem czasu, statystyki demograficzne i emigracyjne, miesięcznice smoleńskie, Teoria Helowa Mecenasa Rogalskiego, wystąpienie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, interpelacja poselska w sprawie nieposłuszeństwa pilota Grzegorza Pietruczuka, itd. itp.

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 6 razy 2

  Widzę, że tęsknota za Kim Ir Senami i Łukaszenkami w naszym narodzie jest spora. Ciekawe skąd to się bierze? Chyba z poczucia bezradnej frustracji, która powoduje tęsknotę za rządami silnej ręki.
  Co tam jakieś prawa obywatelskie - niech mi je wezmą - byle dali miskę soczewicy i dowalili temu sąsiadowi, co 4.500 zarabia. Na pewno kradnie.

 • zenblue1

  Oceniono 4 razy 2

  A co robią rosyjskie rakiety na okupowanych wyspach Kurylskich ???
  To dopiero skandal i zagrożenie dla cywilizowanego świata.

 • pjacek23

  Oceniono 5 razy 3

  Nie ma ropy, za to jest bombka. Eksperci i możni tego świata, to dupki i debile. Wchodźmy dalej USA bez wazeliny do dupy.

 • januszz4

  Oceniono 8 razy 2

  Poranna audycja w radiu Pjongjang. Głos speakera:

  ....Mineła godzina 6,00. Nasz drogi przywódca Kim Dzong Un właśnie się obudził i wstaje z łóżka. My również budzimy się i wstajemy z łóżka.
  ...Nasz drogi przywódca rozpoczyna poranną gimnastykę. My więc również rozpoczynamy poranną gimnastykę.
  ...Nasz drogi przywódca idzie do łazienki robić poranną toaletę. My równiez idziemy do łazienki robić poranną toaletę.
  ....Nasz drogi przywódca właśnie zasiada do śniadania. A my w tym czasie posłuchajmy muzyki.

 • zenblue1

  Oceniono 3 razy 3

  I to dlatego Komorowski chce zbudować se tarczę antyrakietową ?
  A ja myślałem że z powodu Brunona

 • donpedro69.net

  0

  Pjongjang czy Phoenian?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje