Władze USA zabronią posiadania karabinów? Można je sobie wydrukować

29.12.2012 07:00
Karabin maszynowy

Karabin maszynowy (Fot. Alex Brandon AP)

Amerykańscy zwolennicy prawa do posiadania broni zapowiadają, że jeśli prezydent Obama zabroni posiadania karabinów, będą je robić sami. Po prostu je wydrukują - opisuje ?Gazeta Wyborcza?.
Aby zbudować w domu od zera karabin, wystarczy trójwymiarowa drukarka. Tak jak drukarka atramentowa nakłada na papier tusz, tworząc tekst, tak trójwymiarowa nakłada na siebie cieniutkie warstwy rozgrzanego plastiku, tworząc przedmioty o dowolnym kształcie. Wystarczy wgrać do jej pamięci przygotowany na komputerze projekt. Latem tego roku powstały pierwsze korpusy karabinów AR-15 domowej roboty i magazynki. Początki nie były obiecujące - elementy wytrzymały tylko kilka strzałów i się rozleciały. Ale od tego czasu projekt udoskonalono.

- Zmierzamy stworzyć kompletny plan broni, którą będzie można zbudować w domu. Nasz projekt może zmienić sposób myślenia o przepisach dotyczących jej posiadania. Przekonajmy się, jak zareaguje rząd, gdy pewnego dnia dzięki internetowi każdy obywatel będzie miał dostęp do broni - można przeczytać na stronie Defense Distributed, organizacji chroniącej dostępy do broni.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (48)
Władze USA zabronią posiadania karabinów? Można je sobie wydrukować
Zaloguj się
 • papaleone

  Oceniono 25 razy 21

  A ja z swoją Bronią się nie rozstaję.
  No chyba, że sama idzie po zakupy.

 • ergosumek

  Oceniono 30 razy 14

  Zakazać posiadania broni to mozna w Polsce, a nie w USA, gdzie jest jej 300.000.000 sztuk w rękach obywateli....
  To program na 50 lat, ale oni nigdy sie na to nie zdobędą i słusznie, bo w kraju, w którym 3 miliony ludzi siedzi w więzieniach broń jest tak ważna jak tlen.
  Oddasz gnata, a jutro cię naćpany Murzyn ukatrupi.

 • plorg

  Oceniono 18 razy 12

  Broni nie mogą posiadać tylko niewolnicy.
  Wolni ludzie zawsze mają do tego prawo.

 • felusiak1

  Oceniono 7 razy 7

  Fajnie czyta się te artykuły a jeszcze fajniej komentarze. Gołym okiem widać, że nikt nie rozumie amerykańskiego systemu i nie rozumie co jest prawem a co przywilejem. Prawo jest naturalnie przyrodzone, jak mówią poetycko amerykanie, pochodzi od Boga a przywilej jest z nadania rzadu. I tak prawo do posiadania broni pochodzi od Boga a prawo jazdy jest z nadania rzadu. Rząd nie jest zatem dysponentem praw lecz ich strażnikiem. Druga poprawka do konstytucji stwierdza prawo do posiadania broni zatem rząd nie może zabronić bez zmiany konstytucji a to jest niewykonalne.
  Po masakrze w Newtown anty karabinowe lobby wszczęło rwetes jak zwykle w takich wypadkach zupełnie pomijając fakt, że wszyscy mordercy byli psychicznie chorzy. Zatem nikt nie szuka rozwiązań zapobiegających podobnym masakrom w przyszłości a wszyscy szukają jak rozbroić publikę. Zapewne przepchną jakieś nowe ograniczenia, mocno rozwodnione i malo znaczące, poklepią się po plecach, pogratulują sobie sukcesu a problem pozostanie nadal nierozwiązany i bedziemy mieli kolejną tragedię.
  Nie da się ukryć, że w waszyngtonie rządzą dzieci wyglądające jak dorośli ludzie.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 27 razy 7

  w USA prawo o broni zmienią dopiero wtedy, kiedy jakiś debil z CKMem powystrzela z 1000 osób z Prezydentem włącznie.
  Chociaż wcale bym się o to nie założył niestety...

 • papaleone

  Oceniono 11 razy 5

  Jestem przeciwnikiem dostępu do Broni.
  Gdy Bronia ma okres.
  Poza tym można ją używać.

 • ulebyk

  Oceniono 10 razy 4

  Zbrodniarze mordujący setki tysięcy ludzi w nielegalnych napaściach na inne kraje chcą rozbroić społeczeństwo zanim zwróci się ono przeciwko nim.

 • rympalek11

  Oceniono 8 razy 4

  Karabin z drukarki to tyle co dolar z drukarki. Wydrukować sobie banknot można. Zawsze on będzie jednak nieudolnym fałszerstwem lub zabawką w pekolu. Tu nie chodzi o wygląd tylko o materiał. Do tego potrzebna jest odpowiednia stal i obrabiarki. Internetem można co najwyżej przesłać oprogramowanie obrabiarek numerycznych. Te są jednak koszmarnie drogie i stać na nie jest tylko duże zakłady zbrojeniowe, a nie pojedynczego rusznikarza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje