Władze USA zabronią posiadania karabinów? Można je sobie wydrukować

Karabin maszynowy

Karabin maszynowy (Fot. Alex Brandon AP)

Amerykańscy zwolennicy prawa do posiadania broni zapowiadają, że jeśli prezydent Obama zabroni posiadania karabinów, będą je robić sami. Po prostu je wydrukują - opisuje ?Gazeta Wyborcza?.
Aby zbudować w domu od zera karabin, wystarczy trójwymiarowa drukarka. Tak jak drukarka atramentowa nakłada na papier tusz, tworząc tekst, tak trójwymiarowa nakłada na siebie cieniutkie warstwy rozgrzanego plastiku, tworząc przedmioty o dowolnym kształcie. Wystarczy wgrać do jej pamięci przygotowany na komputerze projekt. Latem tego roku powstały pierwsze korpusy karabinów AR-15 domowej roboty i magazynki. Początki nie były obiecujące - elementy wytrzymały tylko kilka strzałów i się rozleciały. Ale od tego czasu projekt udoskonalono.

- Zmierzamy stworzyć kompletny plan broni, którą będzie można zbudować w domu. Nasz projekt może zmienić sposób myślenia o przepisach dotyczących jej posiadania. Przekonajmy się, jak zareaguje rząd, gdy pewnego dnia dzięki internetowi każdy obywatel będzie miał dostęp do broni - można przeczytać na stronie Defense Distributed, organizacji chroniącej dostępy do broni.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (48)
Władze USA zabronią posiadania karabinów? Można je sobie wydrukować
Zaloguj się
 • papaleone

  Oceniono 25 razy 21

  A ja z swoją Bronią się nie rozstaję.
  No chyba, że sama idzie po zakupy.

 • ergosumek

  Oceniono 30 razy 14

  Zakazać posiadania broni to mozna w Polsce, a nie w USA, gdzie jest jej 300.000.000 sztuk w rękach obywateli....
  To program na 50 lat, ale oni nigdy sie na to nie zdobędą i słusznie, bo w kraju, w którym 3 miliony ludzi siedzi w więzieniach broń jest tak ważna jak tlen.
  Oddasz gnata, a jutro cię naćpany Murzyn ukatrupi.

 • plorg

  Oceniono 18 razy 12

  Broni nie mogą posiadać tylko niewolnicy.
  Wolni ludzie zawsze mają do tego prawo.

 • felusiak1

  Oceniono 7 razy 7

  Fajnie czyta się te artykuły a jeszcze fajniej komentarze. Gołym okiem widać, że nikt nie rozumie amerykańskiego systemu i nie rozumie co jest prawem a co przywilejem. Prawo jest naturalnie przyrodzone, jak mówią poetycko amerykanie, pochodzi od Boga a przywilej jest z nadania rzadu. I tak prawo do posiadania broni pochodzi od Boga a prawo jazdy jest z nadania rzadu. Rząd nie jest zatem dysponentem praw lecz ich strażnikiem. Druga poprawka do konstytucji stwierdza prawo do posiadania broni zatem rząd nie może zabronić bez zmiany konstytucji a to jest niewykonalne.
  Po masakrze w Newtown anty karabinowe lobby wszczęło rwetes jak zwykle w takich wypadkach zupełnie pomijając fakt, że wszyscy mordercy byli psychicznie chorzy. Zatem nikt nie szuka rozwiązań zapobiegających podobnym masakrom w przyszłości a wszyscy szukają jak rozbroić publikę. Zapewne przepchną jakieś nowe ograniczenia, mocno rozwodnione i malo znaczące, poklepią się po plecach, pogratulują sobie sukcesu a problem pozostanie nadal nierozwiązany i bedziemy mieli kolejną tragedię.
  Nie da się ukryć, że w waszyngtonie rządzą dzieci wyglądające jak dorośli ludzie.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 27 razy 7

  w USA prawo o broni zmienią dopiero wtedy, kiedy jakiś debil z CKMem powystrzela z 1000 osób z Prezydentem włącznie.
  Chociaż wcale bym się o to nie założył niestety...

 • papaleone

  Oceniono 11 razy 5

  Jestem przeciwnikiem dostępu do Broni.
  Gdy Bronia ma okres.
  Poza tym można ją używać.

 • ulebyk

  Oceniono 10 razy 4

  Zbrodniarze mordujący setki tysięcy ludzi w nielegalnych napaściach na inne kraje chcą rozbroić społeczeństwo zanim zwróci się ono przeciwko nim.

 • rympalek11

  Oceniono 8 razy 4

  Karabin z drukarki to tyle co dolar z drukarki. Wydrukować sobie banknot można. Zawsze on będzie jednak nieudolnym fałszerstwem lub zabawką w pekolu. Tu nie chodzi o wygląd tylko o materiał. Do tego potrzebna jest odpowiednia stal i obrabiarki. Internetem można co najwyżej przesłać oprogramowanie obrabiarek numerycznych. Te są jednak koszmarnie drogie i stać na nie jest tylko duże zakłady zbrojeniowe, a nie pojedynczego rusznikarza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje