Syryjska opozycja odrzuca zaproszenie Rosji do negocjacji. "Nie lecimy do Moskwy"

28.12.2012 21:53
Szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow

Szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow (Fot. Alexander Zemlianichenko AP)

Szef syryjskiej koalicji opozycyjnej Moaz al-Chatib odrzucił zaproszenie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa do Rosji i do podjęcia negocjacji pokojowych z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
Moskwa poinformowała w piątek, że wysłała zaproszenie do Chatiba, ale jeszcze tego samego dnia w wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira przywódca opozycyjnej koalicji wykluczył możliwość podjęcia takiej podróży i zażądał od Ławrowa przeprosin za poparcie Rosji dla reżimu Asada.

- Powiedzieliśmy jasno, że nie pojedziemy do Moskwy. Możemy się spotkać w jakimś kraju arabskim, jeśli będzie klarowny program" negocjacji - oświadczył Chatib.

- Jeśli nie jesteśmy reprezentantami syryjskiego ludu, to dlaczego nas zapraszają? (...) A jeśli jesteśmy jego przedstawicielami, to dlaczego Rosja nie potępi w jasny sposób barbarzyństw reżimu? - powiedział Chatib, podkreślając, że wezwanie Asada do ustąpienia przez jego najważniejszego sojusznika, jakim jest Rosja, byłoby warunkiem wstępnym do podjęcia rozmów pokojowych.

"Koalicja gotowa jest rozmawiać z każdym"

Wcześniej Ławrow zaapelował do władz Syrii, by zgodnie z deklarowanymi intencjami rozpoczęły dialog z opozycją. Szef rosyjskiej dyplomacji spotkał się też w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Egiptu Mohammedem Kamalem Amrem.

Reuters przypomina, że stanowisko Moskwy jest od dłuższego czasu niezmienne i Rosja domaga się, by powstańcy rozpoczęli negocjacje z rządem Asada.

- Koalicja gotowa jest rozmawiać z każdym (...), ale nie z reżimem Asada - powiedział w rozmowie z Reuterem jej rzecznik Walid al-Bunni.

W sobotę do Moskwy ma przybyć wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi. W piątek na ulice syryjskich miast wyległy tłumy, które po pięciodniowej wizycie Brahimiego w Damaszku oprotestowały jego próby ożywienia negocjacji pokojowych pod auspicjami ONZ. Protestujący nieśli transparenty głoszące, że Brahimi "chce dać dowody niewinności mordercy" Asadowi, i wykrzykiwali obraźliwe uwagi pod adresem mediatora ONZ - pisze AFP, powołując się na materiały wideo, jakie opozycja zamieściła w internecie.

Moskwa nie przyznaje się do popierania Damaszku

Rosja kilkakrotnie blokowała projekty rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiające reżim Asada i potencjalnie przygotowujące grunt pod rozwiązanie siłowe lub objęcie Syrii sankcjami.

Oficjalnie Moskwa nie przyznaje się do popierania władz w Damaszku, a podejmowane dotąd działania w ich obronie motywuje poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz obawami przed chaosem i wzrostem terroryzmu w regionie.

Według danych syryjskiej opozycji od początku powstania w Syrii, tj. od marca 2011 roku, zginęło w tym kraju około 45 tys. osób, w tym 30 tys. cywilów. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w piątek w kraju zginęło co najmniej 120 osób.

Zobacz także
Komentarze (27)
Syryjska opozycja odrzuca zaproszenie Rosji do negocjacji. "Nie lecimy do Moskwy"
Zaloguj się
 • eberl3

  Oceniono 22 razy 10

  a waszyngton oficjalnie przyznaje się do popierania syryjskich terrorystów ?

  "pisze AFP, powołując się na materiały wideo, jakie opozycja zamieściła w internecie" - buahahahahahaha dobrze, że nie wspomnieli o londyńskim sklepikarzu...

 • talbor73

  Oceniono 14 razy 6

  Polityka Rosji wobec Syrii została uzgodniona z Izraelem podczas wizyty Putina w czerwcu. Zarówno Rosja jak i Izrael obawiają się, że po upadku Asada w Damaszku wzrosną wpływy tureckie. Izrael dodatkowo niepokoi się współpracą syryjskich sunnitów z rządzącymi Egiptem Braćmi Muzułmańskimi. Obawa jest tym większa, że Amerykanie powoli zamierzają ograniczyć swą obecność w regionie by skoncentrować się na Azji. Prasa w USA rozpisuje się nad zakulisowymi negocjacjami z Iranem a jednocześnie Amerykanie studzą zapał Żydów do akcji przeciw irańskim instalacjom atomowym. Na Bliskim Wschodzie rysuje się nowy układ sił. Powstał sojusz izraelsko-grecki. Izraelskie F 16 będą mogły korzystać z baz greckiego lotnictwa na greckiej części Cypru. Na Cyprze poważne interesy prowadzą rosyjscy oligarchowie(często z izraelskim paszportem) a Rosja ma świetne stosunki z Grecją. Ten nowy sojusz jest skierowany głównie przeciw Turcji ale wzmacnia on także Izrael względem Arabów z Syrii i Egiptu. W ten sposób Arabowie chociaż nie przepadają za Turkami zostaną zmuszeni do bliskiego z nimi współdziałania. Opozycja syryjska, zwłaszcza jej przywódcy na pewno jest pod wpływem tureckiej i egipskiej agentury. Dlatego są dobrze poimformowani o co chodzi Rosjanom. Nic dziwnego, że odrzucili propozycję Ławrowa.

 • plumgazeta

  Oceniono 11 razy 5

  To , że nie lecą to oczywiste.
  Znów by było na Putina gdyby nie wylądowali.

 • jagiello1410p

  Oceniono 29 razy 3

  Po II wojnie światowej nasi oficerowie tez polecieli do Moskwy na rozmowy ,ciekawi mnie czy ten watek naszej historii jest w podręcznikach ,podobno w handlu można raz oszukać a jak jest w polityce

 • poszum

  Oceniono 6 razy 0

  Putin zaserwuje im herbatke z polonem.

 • rt-z

  0

  @jagiello1410p
  Oszukają ciebie raz- jest im wstyd.
  Oszukają ciebie dwa razy- jest ci wstyd.

  Rem: zamieniłem, to tak do jagielly1410p co nie wie.

 • rt-z

  0

  @jagiello1410p
  Raz oszukają ciebie - jest im wstyd
  Dwa razy oszukają ciebie - jest ci wstyd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje