Monti zapowiada stworzenie listy wyborczej ze swoim nazwiskiem

28.12.2012 19:52
Mario Monti

Mario Monti (Fot. REUTERS/STEFANO RELLANDINI)

Ustępujący premier Włoch Mario Monti potwierdził definitywnie, że wchodzi na scenę polityczną przed wyborami w lutym i staje na czele koalicji popierających go sił. Zapowiedział stworzenie listy wyborczej ze swoim nazwiskiem w wyborach do Senatu.
Robocza na razie nazwa tej listy to - jak wyjaśnił na konferencji prasowej - Agenda Montiego dla Włoch.

Rodzi się nowa formacja polityczna" - dodał profesor Monti, mianowany przed rokiem dożywotnim senatorem. Podkreślił, że przedstawiony przez niego program kontynuacji reform i odnowy polityki spotyka się z "szerokim poparciem", przede wszystkim ze strony ugrupowań centrum z Unią Centrum Pier Ferdinando Casiniego na czele. Inne wyrazy poparcia napływają - zauważył.

Ponadto dotychczasowy szef rządu poinformował, że w wyborach do Izby Deputowanych powstanie prawdopodobnie kilka list popierających go sił.

"Nigdy nie myślałem o założeniu partii"

"Będę czuwał nad kandydaturami" - oświadczył kandydat sił centrum na premiera w wyborach rozpisanych na 24 i 25 lutego. Mówił też o konieczności przełamania dotychczasowych barier i podziałów we włoskiej polityce.

Monti zapewnił, że nigdy nie myślał o założeniu partii politycznej. Położył nacisk na to, że punktem odniesienia nowej formacji będzie Europa. Wyraził wdzięczność wobec Episkopatu Włoch i Watykanu za uznanie, z jakim spotkały się w tych dniach jego plany i deklaracje.

"Lecz nowa formacja polityczna, która się rodzi, jednoczy się wokół programu zadań na rzecz wzrostu kraju i skierowana jest do ludzi dobrej woli, wierzących i niewierzących" - zastrzegł. Podkreślił, że jego program nie będzie oparty na kwestiach, za które zdobył uznanie Kościoła.

Sondaże pokazują, że ewentualną listę Montiego mogłoby poprzeć od 10 do nawet 24 proc. wyborców. Jeśli lista odniosłaby sukces w wyborach miałaby duże szanse na wejście do koalicji rządzącej. Jako centrowa może się się bowiem związać zarówno z prawicą, jak i prowadzącą w sondażach lewicą.

Zobacz także
Komentarze (1)
Monti zapowiada stworzenie listy wyborczej ze swoim nazwiskiem
Zaloguj się
  • krzysztof_ptk

    Oceniono 6 razy -4

    Nigdy nie myślałem o założeniu partii, ale Sikorski z dwoma magikami marzy. Jeden jest faszystą a drugi nacjonalistą. I jakoś wszyscy do siebie pasują. Włoskie układy. Hura!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje