Chiny: Dorosłe dzieci mają obowiązek odwiedzać starzejących się rodziców

28.12.2012 18:09

Fot. Alexander F. Yuan AP

Chiński parlament wprowadził zmiany w przepisach prawnych, które przewidują obecnie, że dorosłe dzieci są zobowiązane "często" odwiedzać swoich starzejących się rodziców. W przeciwnym razie rodzice mogą pozwać wyrodnych potomków do sądu.
Zmiany wprowadzone do przepisów dotyczących osób starszych nie precyzują, jak często takie wizyty powinny się odbywać. Państwowe media podały jedynie, że rodzice, którzy poczują się zaniedbywani przez dzieci, będą mogli je pozwać.

Władze zdecydowały się na takie rozwiązanie w wyniku coraz częściej pojawiających się doniesień o ludziach starszych porzuconych lub ignorowanych przez swoje dzieci.

Trudności z zapewnieniem opieki nad starzejącą się populacją

W grudniu chińskie media informowały o 90-letniej staruszce z zamożnej wschodniej prowincji Jiangsu, która przez dwa lata była zmuszana przez swojego syna do mieszkania w chlewie. Media często przedstawiają historie rodziców, którzy są wykorzystywani i zaniedbywani. Informują też o dzieciach, które próbują przejąć kontrolę nad majątkiem podstarzałych rodziców bez ich wiedzy.

Gwałtownie rozwijające się Chiny mają coraz większe trudności z zapewnieniem opieki nad starzejącą się populacją. Trzy dekady reform wolnorynkowych przyspieszyły rozpad tradycyjnej rodziny wielopokoleniowej, a w kraju dostępnych jest niewiele alternatyw, takich jak domy opieki.

Coraz większy odsetek osób starych w społeczeństwie chińskim jest spowodowany zarówno coraz dłuższym życiem - jego spodziewana długość w ciągu pięciu dekad wzrosła z 41 do 73 lat - jak i polityką planowania rodziny, która pozwala większości rodzin na tylko jedno dziecko. Starzenie stanowi poważne wyzwanie dla stabilności społecznej i gospodarczej Chin. Ciężar wspierania coraz większej liczby ludzi starszych spada na stosunkowo coraz mniejszą liczbę pracujących, a system zabezpieczeń socjalnych jest wciąż bardzo słaby.

Zobacz także
Komentarze (34)
Chiny: Dorosłe dzieci mają obowiązek odwiedzać starzejących się rodziców
Zaloguj się
 • edynburg2010

  Oceniono 63 razy 59

  Kiedy mój Ojciec miał udar mózgu i w zasadzie nie był w stanie nic wokół siebie zrobić zająłem się nim bo były moim Ojcem. W sumie trwało to 5 lat, z roku na rok coraz gorzej. Poradziłem sobie, nie z nakazu państwa ale po prostu dlatego że wiele moim Rodzicom zawdzięczałem...nie będę wchodził w szczegóły. Nie przeszkodziło mi to w karierze zawodowej...można powiedzieć że w tym czasie zrobiłem kilka razy więcej niż wcześniej...etc. Wszyscy radzili mi by go oddać do domu opieki bo sobie nie poradzę itd. Wbrew wszelkim przeciwnościom poradziłem sobie....na to co najważniejsze zawsze miałem czas. Trzeba było zrezygnować z wielu pierdółek ale życie to kompromisy. Teraz mogę oglądać swoją mordę w lustrze...

 • heniek_szuflada

  Oceniono 43 razy 31

  Mnie wnucek odwiedza i pijemy herbatke sage!

 • puuchatek

  Oceniono 37 razy 23

  W historii Chin szacunek dla osób starszych - zwłaszcza rodziców i dziadków - był jednym z podstawowych elementów etyki. To, że dziś trzeba takie postawy nakazywać ustawowo to efekt kompletnego zniszczenia chińskiej tradycji i kultury - a ZWŁASZCZA właśnie rodziny i szacunku do starszych - przez komunistów, szczególnie w czasie Rewolucji Kulturalnej. Poczytajcie sobie "Lekcje chińskiego" Johna Pomfreta.

 • user0001

  Oceniono 29 razy 15

  Przypadek do rozważenia:

  Poznali się na studiach, żadne z nich nie ma rodzeństwa, pochodzą z miast oddalonych o kilkaset kilometrów.
  Czyimi rodzicami mają się dziś zajmować?

 • amenox

  Oceniono 33 razy 11

  Chińskie władze nie robią tego z dobroci serca , ale z oszczędności -po co państwo ma wspomagać starszych ludzi skoro można to przeżucic na rodzine(która często sama ma głodowe pensje)

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 11 razy 9

  „Państwowe media podały jedynie, że rodzice, którzy poczują się zaniedbywani przez dzieci, będą mogli je pozwać.”

  A normalne media podają, że rodzice, którzy wychowali swoje dzieci porządnie, nie będą musieli w ogóle znać tej ustawy...

 • tekameka

  Oceniono 5 razy 5

  W Polsce to prawo stosowane jest od dawna, szczególnie w dniu otrzymywania emerytury/renty.

 • marek-lipski

  Oceniono 5 razy 3

  450 milionow co najmniej maja
  ubezpieczenia zdrowotne w Chinach
  a ten przepis to nie sa oszczednosci
  tylko wzmocnienie prawne tradycji..starych Chin.
  Powrot do Konfucjusza?
  Ile w Polsce mieszkancow nie ma ubezpieczenia
  zdrowotnego?Ile dzieci w Polsce jest skazanych
  na smierc gdy sa chore i ratowane w EU zachodniej?
  Chiny ratuja swoj narod pomimo problemow a
  ile Polakow jest na banicji a exodus trwa...
  Pytania bardzo trudne gdyz w dalszym ciagu
  systemy polityczno-gospodarcze walcza z soba
  w mediach,na papierze a w realu za kulisami
  znakomicie wspolpracuja....Niech kazdy odwiedzi
  swoaja matke czy ojca jesli moze.Dobrowolnie.
  Bez przepisow w mysl naszej kultury chrzescijanskiej.
  Czy to mozliwe?W krajach arabskich spada tradycja,
  na bliskim wschodzie,w Europie rowniez.Czy my chcemy
  tego przepisu czy tez mozemy sami zadbac o ..starszych
  rodzicow jesli tego chca?

 • ptr0

  Oceniono 11 razy 3

  Rozpieszczeni jedynacy nie chcą zajmować się starymi rodzicami? A to pech? Oczywiście na pewno nie ma z tym nic wspólnego polityka jednego dziecka! Nie ma to jak najpierw państwo samo tworzy problemy a potem bohatersko je rozwiązuje... A może wystarczyłoby nie tworzyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje