Chiny: Dorosłe dzieci mają obowiązek odwiedzać starzejących się rodziców

28.12.2012 18:09

Fot. Alexander F. Yuan AP

Chiński parlament wprowadził zmiany w przepisach prawnych, które przewidują obecnie, że dorosłe dzieci są zobowiązane "często" odwiedzać swoich starzejących się rodziców. W przeciwnym razie rodzice mogą pozwać wyrodnych potomków do sądu.
Zmiany wprowadzone do przepisów dotyczących osób starszych nie precyzują, jak często takie wizyty powinny się odbywać. Państwowe media podały jedynie, że rodzice, którzy poczują się zaniedbywani przez dzieci, będą mogli je pozwać.

Władze zdecydowały się na takie rozwiązanie w wyniku coraz częściej pojawiających się doniesień o ludziach starszych porzuconych lub ignorowanych przez swoje dzieci.

Trudności z zapewnieniem opieki nad starzejącą się populacją

W grudniu chińskie media informowały o 90-letniej staruszce z zamożnej wschodniej prowincji Jiangsu, która przez dwa lata była zmuszana przez swojego syna do mieszkania w chlewie. Media często przedstawiają historie rodziców, którzy są wykorzystywani i zaniedbywani. Informują też o dzieciach, które próbują przejąć kontrolę nad majątkiem podstarzałych rodziców bez ich wiedzy.

Gwałtownie rozwijające się Chiny mają coraz większe trudności z zapewnieniem opieki nad starzejącą się populacją. Trzy dekady reform wolnorynkowych przyspieszyły rozpad tradycyjnej rodziny wielopokoleniowej, a w kraju dostępnych jest niewiele alternatyw, takich jak domy opieki.

Coraz większy odsetek osób starych w społeczeństwie chińskim jest spowodowany zarówno coraz dłuższym życiem - jego spodziewana długość w ciągu pięciu dekad wzrosła z 41 do 73 lat - jak i polityką planowania rodziny, która pozwala większości rodzin na tylko jedno dziecko. Starzenie stanowi poważne wyzwanie dla stabilności społecznej i gospodarczej Chin. Ciężar wspierania coraz większej liczby ludzi starszych spada na stosunkowo coraz mniejszą liczbę pracujących, a system zabezpieczeń socjalnych jest wciąż bardzo słaby.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • czarny.kolezka

  Oceniono 2 razy 0

  Tego wymaga brak systemu emerytalnego. Przerzucenie obowiazku utrzymania rodzicow na dzieci konstytucjonalnie zastapilo tradycyjne pojecie opieki na rodzicami przez rodzine syna zamieszkalego przy rodzicach czyli dziedziczacego ziemie, dom etc. Problem wystapil przy sytuacji gdy corka wyprowadza sie do meza, wtedy przestaje sie opiekowac swoimi rodzicami. Wiekszosc corek to jedynaczki i tu tradycja staje sie problemem. Panstwo nakazuje rozklad opieki mlodych na jednych i drugich rodzicow zeby im nie placic rent i emerytur.
  A co do tego tematu maja komentarze o Zydach? Komentujacy juz calkiem zgupieli? Gdzie Chiny a gdzie tamci? Wspolczuje choroby.

 • tekameka

  Oceniono 5 razy 5

  W Polsce to prawo stosowane jest od dawna, szczególnie w dniu otrzymywania emerytury/renty.

 • darmowysms

  Oceniono 2 razy 2

  U nas też tak będzie bo pracodawcy rejestrują pracowników tylko na sto złotych i od tej kwoty płacą składki emerytalne . Po 40 latach pracy ludzie dostaną 800 zł emerytury.

 • marek-lipski

  Oceniono 5 razy 3

  450 milionow co najmniej maja
  ubezpieczenia zdrowotne w Chinach
  a ten przepis to nie sa oszczednosci
  tylko wzmocnienie prawne tradycji..starych Chin.
  Powrot do Konfucjusza?
  Ile w Polsce mieszkancow nie ma ubezpieczenia
  zdrowotnego?Ile dzieci w Polsce jest skazanych
  na smierc gdy sa chore i ratowane w EU zachodniej?
  Chiny ratuja swoj narod pomimo problemow a
  ile Polakow jest na banicji a exodus trwa...
  Pytania bardzo trudne gdyz w dalszym ciagu
  systemy polityczno-gospodarcze walcza z soba
  w mediach,na papierze a w realu za kulisami
  znakomicie wspolpracuja....Niech kazdy odwiedzi
  swoaja matke czy ojca jesli moze.Dobrowolnie.
  Bez przepisow w mysl naszej kultury chrzescijanskiej.
  Czy to mozliwe?W krajach arabskich spada tradycja,
  na bliskim wschodzie,w Europie rowniez.Czy my chcemy
  tego przepisu czy tez mozemy sami zadbac o ..starszych
  rodzicow jesli tego chca?

 • wychodze

  Oceniono 8 razy -2

  wszystkie dziewice powinny byc oddawane staruszkom na wtajemniczenie

 • ptr0

  Oceniono 11 razy 3

  Rozpieszczeni jedynacy nie chcą zajmować się starymi rodzicami? A to pech? Oczywiście na pewno nie ma z tym nic wspólnego polityka jednego dziecka! Nie ma to jak najpierw państwo samo tworzy problemy a potem bohatersko je rozwiązuje... A może wystarczyłoby nie tworzyć?

 • ned_pap

  Oceniono 9 razy 3

  Kolejne prawo, które (jak każde w Chinach) pozostanie na papierze, ewentualnie posłuży do propagandowych pokazówek lub wycięcia konkurenta w interesach lub karierze. Chińczycy to obecnie naród ludzi bez moralności, serca i duszy. Jedyne, co dla nich obecnie się liczy, to pieniądz i kariera, dla nich nie cofną się przed niczym. Oczywiście generalizuję, na pewno jest w Chinach bardzo wiele osób porządnych i normalnych - sam takich spotkałem - ale większość to oszuści, złodzieje i karierowicze.

 • edynburg2010

  Oceniono 63 razy 59

  Kiedy mój Ojciec miał udar mózgu i w zasadzie nie był w stanie nic wokół siebie zrobić zająłem się nim bo były moim Ojcem. W sumie trwało to 5 lat, z roku na rok coraz gorzej. Poradziłem sobie, nie z nakazu państwa ale po prostu dlatego że wiele moim Rodzicom zawdzięczałem...nie będę wchodził w szczegóły. Nie przeszkodziło mi to w karierze zawodowej...można powiedzieć że w tym czasie zrobiłem kilka razy więcej niż wcześniej...etc. Wszyscy radzili mi by go oddać do domu opieki bo sobie nie poradzę itd. Wbrew wszelkim przeciwnościom poradziłem sobie....na to co najważniejsze zawsze miałem czas. Trzeba było zrezygnować z wielu pierdółek ale życie to kompromisy. Teraz mogę oglądać swoją mordę w lustrze...

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 11 razy 9

  „Państwowe media podały jedynie, że rodzice, którzy poczują się zaniedbywani przez dzieci, będą mogli je pozwać.”

  A normalne media podają, że rodzice, którzy wychowali swoje dzieci porządnie, nie będą musieli w ogóle znać tej ustawy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje