Mocna odpowiedź Rosji na amerykańską ustawę Magnitskiego

28.12.2012 11:43
Portret prawnika Siergieja Magnitskiego

Portret prawnika Siergieja Magnitskiego (Fot. Alexander Zemlianichenko AP)

Dwa ważne wydarzenia w sprawie Siergieja Magnitskiego, zmarłego w więzieniu prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dziś ustawę będącą odpowiedzią na amerykańską tzw. ustawę Magnitskiego. Także dziś sąd w Moskwie uniewinnił byłego zastępcę naczelnika więzienia, który oskarżony był o przyczynienie się do śmierci Magnitskiego.
Rosyjska ustawa m.in. zakazuje adopcji przez Amerykanów dzieci z Rosji. Jak poinformowało centrum prasowe Kremla, Putin podpisał dokument uchwalony już przez obie izby rosyjskiego parlamentu. To odpowiedź na przyjętą przez Kongres USA ustawę Magnitskiego. Jest ona wymierzona w rosyjskich urzędników państwowych podejrzewanych o łamanie praw człowieka. Takie osoby nie będą mogły m.in. otrzymywać amerykańskich wiz wjazdowych.

Siergiej Magnitski zmarł w moskiewskim więzieniu Butyrki. Oskarżony o doprowadzenie do tej śmierci był Dmitrij Kratow, były już zastępca naczelnika więzienia. Dziś Twerski Sąd Rejonowy w Moskwie uniewinnił go. Wnioskował o to prokurator, który - powołując się na opinię biegłych - uznał, że były wicenaczelnik więzienia jednak nie ponosi winy za śmierć Magnitskiego, gdyż przyczyną zgonu prawnika była "niewydolność serca" spowodowana "obciążeniami fizycznymi" lub "stresem psychoemocjonalnym".

Wcześniej prokurator postawił Kratowowi zarzut "lekceważenia obowiązków służbowych, co skutkowało śmiercią człowieka". Według prokuratura nie kontrolował on podległego mu personelu medycznego i nie zwrócił należytej uwagi na prośby pacjenta. Zmiana w stanowisku prokuratora nastąpiła po uchwaleniu przez Kongres USA ustawy Magnitskiego.

Oskarżony Kratow nie przyznawał się do winy. Jego obrona twierdziła, że nie miał on osobistego kontaktu ze zmarłym prawnikiem i że uczyniono z Kratowa "kozła ofiarnego".

Zobacz także
Komentarze (165)
Zaloguj się
 • californian1

  Oceniono 2 razy -2

  Zastanawiajace jest ze zamiast komentowac artykol znaczna czesc jedzie po "antyrosyjskim" wpisie Zigzaura.... No coz...drodzy agenci....G...o kogo obchodzi czystosc poczynan Rosji czy USA. Prawda jest taka ze wiele dzieci bylo zaadoptowanych przez rodziny w USA i NAPEWNO maja o wiele lepsze zycie niz w sierocincach w Rosji.

  A szczytem glopoty jest wpis niejakiego - rattus-rattus-

  "Wynika z tego, że ustawa rzeczywiście broni rosyjskich dzieci przed adopocją do kraju, którym nie mają żadnych praw"

  Drogi ratus-ratus. Dobrej propagandy i skutecznego klamania trzeba sie uczyc. Ktokolwiek kto byl w USA i pomieszkal troche wie o czym mowie. Nie maja zadnych praw.....oplulem monitor kawa....

 • zygosz

  Oceniono 6 razy -2

  @ Magia1
  Tak- znam to zagadnienie, prawdziwa historie,
  ale dzis czytac nie musze i demagogi kremlowskiej nie
  rusze to bzdury nie spelnione Marksa,Lenina i potwora Stalina.
  Raj klanowi tworzyli ,ziemie niewinna ludzka krwia zbroczyli.
  Nie wyszly im haniebne zamiary i nieludzkie nadzieje ,zeslani
  zostali na smierc i wieczne potepienie.

 • zniesmaczony111

  Oceniono 17 razy 5

  Niech nasze pachołki uczą się od Rosji jak należy postępować w stosunkach międzynarodowych, wystarczy stosować tylko politykę wzajemności a nie nadstawiać cztery litery do kopania jak czynią to nasi waszyngtońscy sługusi, brak im odwagi by powiedzieć dość, dość poniewierania i poniżania naszego narodu przez USA. Samo tło sporu jest dyskusyjne bo Rosja nie powinna zabraniać adopcji swych dzieci przez Amerykanów jeśli w swoim kraju na takową nie ma chętnych a przede wszystkim Amerykanie nie mają moralnego prawa pouczać Rosji w kwestii przestrzegania praw człowieka gdyż sami torturują więźniów, wszczynają wojny napastnicze i są obecnie największym zagrożeniem dla pokoju światowego.

 • nie-tak

  Oceniono 23 razy 5

  Bardzo dobre pociągniecie w odpowiedzi na nieludzkie traktowanie adaptowanych rosyjskich dzieci przez Amerykanów.
  Tytuł:
  Russland beschließt Steuerermäßigungen für einheimische Adoptiveltern
  Rosja zadecydowała ulgi podatkowe dla lokalnych (chodzi tu o rosyjskich) rodziców adopcyjnych
  de.rian.ru/politics/20121228/265242687.html

 • zygosz

  Oceniono 20 razy -6

  @ pismaki_klamia
  Ty jeden z wielu agentow Kremla ,
  krzewisz zlo i wroga propagande ,
  chcac wzmocnic ta ruska bande,
  Nie powroci wasza przemoc i zaklamanie,
  bo my dzis Polacy ,mamy przyjaciol i wlasne zdanie.
  Nie ludz sie ty i twoi kompanie ,ze Polacy wyjda wam
  na przywitanie.

 • miroslove

  Oceniono 23 razy -7

  Równy z równym? Rosja się wścieka a zachód ją grzecznie głaszcze by nie robić sobie dodatkowych problemów, ale wszyscy wiedzą, że szczyty rosyjskiej władzy są tak zżarte przez quasi-mafijne układy, że państwo nigdy to nie będzie państwem poważnym. Do tego ta ustawa nie jest wymierzona w rzeczywistości w amerykanów tylko w niechciane upośledzone rosyjskie dzieci, które były najczęściej adoptowane. Amerykanie dbali o te dzieci i rehabilitowali je, a w Rosji są one zwyczajnie porzucane lub siedzą w złych warunkach w sierocińcach. To miara dzikości Rosji, za ustawę amerykańską wymierzoną w rosyjskich bonzów karzą własnych obywateli i to tych najsłabszych. Zwykłe skur...syństwo i szczyt hipokryzji.

 • zygosz

  Oceniono 15 razy -7

  Wciaz Zywe !

  Metody Stalinowskie wciaz zywe
  nie tylko w Moskwie,ale tez Warszawie
  robia ludziom mozgow pranie i fizyczne wykanczanie.
  Skad my to znamy i w narodzie pamietamy ,kiedy naszych
  liderow katowali i zycie im zabierali .?
  Dzis klany swoje korupcja obdarzyli ,a prawa ludzkie zniewazyli,
  do cel obroncow zeslali i smiercia ich poczestowali.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 26 razy 8

  A amerykanie do Polski dalej bez wiz jeżdżą.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 28 razy 8

  Pragnę przypomnieć wszystkim presstytutkom z GW, PAP, TVN i innym agentom "polskich" mediów, że grupa przestępcza Sakaszwilego finansowana przez USA właśnie się rozpadła a jego samego wkrótce dosięgnie sprawiedliwość.
  Ten scenariusz z Gruzji jest całkiem w Polsce, radziłbym więc przemyśleć wasze dalsze uczestnictwo w tej haniebnej pro-wojennej zakłamanej propagandzie.
  Uwierzcie mi bowiem - zostaniecie nieuchronnie rozliczeni za każde słowo wspierające zbrodnie NATO !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje