Tajna reforma ABW. Premier straci nadzór nad Agencją

28.12.2012 07:14
ABW

ABW (Fot. ABW)

Wg projektu zmian w ustawie o ABW, nie będzie ona prowadzić śledztw gospodarczych - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Podobno jest kilka wersji tego tajnego dokumentu.
Dotąd ABW mogła prowadzić śledztwa dotyczące działalności wszelkich firm, o ile doszło w nich do nadużyć na "znaczną skalę". Według źródeł "Gazety" działalność Agencji ma skupić się głównie na kontrolowaniu przedsiębiorstw z udziałem skarbu państwa, takich jak Orlen czy KGHM.

Na pewno wiadomo, że premier chce, by bezpośredni nadzór nad swoimi służbami mieli ministrowie obrony i spraw wewnętrznych. Dotychczas podlegały one bezpośrednio szefowi rządu, który teraz zachowałby tylko nadzór nad CBA. Jeśli chodzi o ABW i służby wojskowe, premier będzie decydował, kto zostanie ich szefami.

ABW nadal ma zajmować się zagrożeniami terrorystycznymi, w tym bezpieczeństwem najważniejszych osób w państwie.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Bandziory z ABWehry nadal będą nękać wydawców niepoprawnej muzyki w 100 egzemplarzach, nachodzić o 6 rano w domach tych, którzy ośmielili się wziąć udział w legalnej demonstracji albo napisać w internecie kilka słów prawdy o Michniku i III RP (nowej ojczyźnie SBków z ABW w której zapewniono im miękkie lądowanie).

 • odpalicmundurowegosmiecia

  Oceniono 2 razy 2

  Pogonić tych śmieci z nizin społecznych , tych życiowych nieudaczników z patologicznych rodzin do roboty przy zamiataniu bruków oraz zmywaniu kibli ! Nie mam zamiaru dalej utrzymywać z moich podatków mundurowych śmieci nie mających pojęcia o świecie !

 • m-kow

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli jednak w wojnie podjazdowej gang Olsena - służby jeden do zera dla służb.
  tez uważam, że ABW powinno zostawić w spokoju obrót gospodarczy, to tak przeszkadza w prowadzeniu interesów.
  Uwolnieni w ten sposób funkcjonariusze powinni przygotowywać się do walki z największym dla Polski zagrożeniem, które to nadejdzie wiosną, czyli pijanymi rowerzystami.

 • distepfano

  Oceniono 3 razy 3

  A
  Będą
  Wydatki

  z tytułu tej reformy ?

 • kot2ka

  Oceniono 2 razy 2

  Z pewnością nie powinien nadzorowac służb specjalnych Donaldino. Dlatego że rudy ma nad nimi nadzór są one silnie upolitycznione i rządząca władza niczego się nie boi. !!!!

 • iremus

  Oceniono 4 razy 4

  W 1989 roku zlikwidowano milicyjny pion PG oraz wydziały V SB żeby nikt nie patrzył na łapki tworzącej się klasie oligarchów gospodarczych. A co tym razem? Działacze POPSL sie uwłaszczają?

 • starszy-65

  0

  I słusznie bo te służby winne być w domenie ministrów ale pod jakimś szczególnym nadzorem, może ktoś podpowie?

 • user49

  Oceniono 1 raz 1

  a jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Jest jedna , jedna ustawa o agencjach, w której sa obligacje ABW. Co z ta ustawa dalej? Ustawa dzieli obowiązki między ABW i AW. A co teraz? Czy tym popaprańcom nie przyszło do głowy, że cos trzeba bedzie zrobić z kontrwywiadem cywilnym? Co to za gnoje są...

 • chynek

  Oceniono 7 razy 1

  Michnik ostrzega przed rządami PO
  „MICHNIK KONTRA FANATYCY”.
  Zaraz sobie pomyślałem, że już po fanatykach, bo wiadomo przecież, że Michnik jest niepokonany, w zasadzie wieczny - jak jego ostre pióro. Jeszcze nie było III RP, a on już był. Dawno jest po IV RP, a on ciągle trwa. Pan Prezydent promuje na ulicach „wolność słowa”, a on w sobie właściwy sposób na wokandach sądów tę „wolność słowa” utrwala i konsekwentnie daje odpór. Innym brakuje słów, a on potrafi nawet jednosylabowym słowem uderzyć w fanatyków po wielokroć.
  Jednak, gdzieś w zakamarkach mózgu błąkał mi się cień niepewności.
  Bo wiadomo, z jednej strony On - Michnik i tu nie może być żadnej pomyłki. Ale z drugiej strony?
  O kogo chodzi? Których fanatyków okładka ma na myśli?
  To nie przychodzi tak samo z siebie, wiem – tu się musi uruchomić jakiś proces, bo słyszałem, że jak się sam nie uruchomi, to zazwyczaj uruchamia go mecenas Adama.
  Włączyłem wyobraźnię, dokładnie tak, jak to robią czytelnicy tygodnika – ten sam poziom wyobraźni, tylko inny - ten sam kierunek, tylko przeciwny zwrot i pojąłem.
  Fanatycy - przecież tu musi chodzić o partię władzy - o ludzi Platformy. No, bo jak inaczej można zrozumieć okładkowy podtytuł, który moim zdaniem niesie jednoznaczny przekaz:
  „W rozmowie z Najsztubem Adam Michnik ostrzega przed rządami kłamców i cyników”.
  To rzeczywiście działa. Samego wywiadu nie musiałem czytać. Nie było potrzeby, skoro od razu do mnie dotarło - co mam myśleć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje