Tajna reforma ABW. Premier straci nadzór nad Agencją

ABW

ABW (Fot. ABW)

Wg projektu zmian w ustawie o ABW, nie będzie ona prowadzić śledztw gospodarczych - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Podobno jest kilka wersji tego tajnego dokumentu.
Dotąd ABW mogła prowadzić śledztwa dotyczące działalności wszelkich firm, o ile doszło w nich do nadużyć na "znaczną skalę". Według źródeł "Gazety" działalność Agencji ma skupić się głównie na kontrolowaniu przedsiębiorstw z udziałem skarbu państwa, takich jak Orlen czy KGHM.

Na pewno wiadomo, że premier chce, by bezpośredni nadzór nad swoimi służbami mieli ministrowie obrony i spraw wewnętrznych. Dotychczas podlegały one bezpośrednio szefowi rządu, który teraz zachowałby tylko nadzór nad CBA. Jeśli chodzi o ABW i służby wojskowe, premier będzie decydował, kto zostanie ich szefami.

ABW nadal ma zajmować się zagrożeniami terrorystycznymi, w tym bezpieczeństwem najważniejszych osób w państwie.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Gen. Stanisław Koziej, prok. Artur Wrona Gen. Koziej: Coś panu prokuratorowi pomyliły się czas i miejsce. W ABW trzeba zmian
 • Konferencja ABW i prokuratury. Prokurator Artur Wrona drugi, od prawej ABW przeciw zmianom forsowanym przez Tuska. Wykorzystali konferencję o niedoszłym zamachu
Komentarze (41)
Tajna reforma ABW. Premier straci nadzór nad Agencją
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 67 razy 43

  więc nadzór i odpowiedzialność za działania ulegnie znaczącemu rozmyciu....

 • zenblue1

  Oceniono 55 razy 37

  to jakaś bzdura,od kontroli instytucji i spółek państwowych jest CBA i NIK
  ale dobrze by było żeby ABW przestało nachodzić internautów,dość już wyważania drzwi i konfiskaty komputerów

 • oloros

  Oceniono 48 razy 30

  bandyci moga spac spokojnie
  rowerzysci do wiezenia mafiozi na wolniosc

 • iremus

  Oceniono 29 razy 19

  No cóż, liczba poważnych przestępstw gospodarczych wzrosła tak bardzo, że nie miałby kto rozpracowywać rozrastającej się opozycji politycznej. Poważnymi przestępstwami gospodarczymi zajmą się dzielnicowi.

 • vanrad

  Oceniono 91 razy 19

  Proste - Afery, Przekręty, Mafia PO polsku ? - Ja nie wiedziałem to nie mnie podlega , to jakiś tam minister obrony z góry przeznaczony do odstrzału ... Cały Donald AmberGold, Cwaniactwo i Oszustwo - nic więcej ...

 • pikkollo

  Oceniono 32 razy 10

  To wszystko ma służyć chyba tylko rozmyciu odpowiedzialności i osłabieniu skuteczności organów ścigania. No i po co ABW miałaby prowadzić śledztwa gospodarcze, przecież to może przeszkadzać POlitykom i ich przyjaciołom. Premier "nic nie mogę" Tusk zyska kolejny pretekst , żeby za nic nie odpowiadać.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 51 razy 7

  Donald "nic nie mogę i nie chcę móc" Tusk.

 • iremus

  Oceniono 4 razy 4

  W 1989 roku zlikwidowano milicyjny pion PG oraz wydziały V SB żeby nikt nie patrzył na łapki tworzącej się klasie oligarchów gospodarczych. A co tym razem? Działacze POPSL sie uwłaszczają?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje