Ratowanie życia się nie opłaca - co dziesiąty oddział ratunkowy został zamknięty

Zakładanie gipsu na oddziale ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej

Zakładanie gipsu na oddziale ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej (Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta)

Nowoczesne oddziały ratunkowe miały być dumą polskich szpitali. Nie są - zamieniły się w całodobowe poradnie i przynoszą straty. Tak duże, że już co dziesiąty oddział został zamknięty - pisze dziś "Gazeta Wyborcza".
Szpitalne oddziały ratunkowe powstały, by szybko pomagać osobom w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Pracujący tu lekarze - interniści, specjaliści medycyny ratunkowej, chirurdzy - mają dokonywać selekcji pacjentów, zajmować się w pierwszej kolejności najpoważniejszymi przypadkami. A po wstępnych badaniach błyskawicznie podjąć decyzję o lekach, zabiegach czy przetransportowaniu chorego do specjalistycznego ośrodka, gdzie przejdzie operację, np. kręgosłupa.

NIK ogłosił kilka tygodni temu raport z kontroli w pogotowiu i na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Pogotowie wypadło dobrze. Jest w dobrej kondycji finansowej, a wezwane na ogół w ciągu 10 minut wyjeżdża do pacjenta. SOR-y dostały dużo gorszą ocenę. Zamiast ratować, zamieniają się poradnie. Zależnie od oddziału (NIK skontrolowała ich pięć) od 30 do 80 proc. pacjentów wcale nie potrzebuje pomocy w szpitalu. - Problem polega na tym, że takich pacjentów przywozi nam nawet pogotowie - mówi Wojciech Muchacki, wicedyrektor bielskiego szpitala.

Przeciążone SOR-y przynoszą w większości straty, więc ich ubywa. W 2010 r. było ich w całym kraju 230, teraz jest o 20 mniej. - Karetki S mają trzyosobowy zespół i dostają za dobę dyżuru do 4,5 tys. zł. Na SOR obsada musi być co najmniej dwa razy większa, a niektóre dostają tylko po 3,7 tys. zł na dobę - tłumaczy prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (73)
Ratowanie życia się nie opłaca - co dziesiąty oddział ratunkowy został zamknięty
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 144 razy 102

  SOR- y nie dość, że przynoszą straty szpitalom, to jeszcze przynoszą straty Państwu ratując mordy do żarcia. W Polsce każda działalność proludzka jest działalnością ANTYPAŃSTWOWĄ. Polak-patriota to osobnik płacący podatki i nic nie wymagający od ŚWIĘCIE NAM PANUJĄCEJ KLASY RZĄDZĄCEJ...

 • marcin1956

  Oceniono 74 razy 58

  Za pół roku znikną wszystkie SOR-y. Żaden dyrektor szpitala nie będzie chciał być wyprowadzony w kajdankach za "rażącą niegospodarność" i "działanie na szkodę firmy".
  Taki będzie efekt funkcjonowania ustawy nakazującej podmiotom leczniczym działanie nakierowane na zysk.
  Skoro można oskarżyć Krauzego o działanie na szkodę jego (PRYWATNEJ!) firmy, to tym łatwiej będzie oskarżać o działanie na szkodę firmy publicznej.

 • jechowiec

  Oceniono 72 razy 54

  Zlikwidować SOR-y. Na ich miejsce wprowadzić całodobowe dyżury kapelanów szpitalnych,oczywiście za wysokim wynagrodzeniem, i po kłopocie.Żaden NIK nie skontroluje ani nie skrytykuje niegospodarności takiego szpitala

 • niktwazny126

  Oceniono 48 razy 40

  Oddziały ratunkowe się nie opłacają, psychiatryczne również. Chyba w ogóle nie ma "rentownego" oddziału szpitalnego. Nie lepiej więc likwidować? Wprawdzie trochę szkoda etatów księży kapelanów, ale może uda im się przenieść np. do leśniczowek, gospodarstw rybackich, o, w urzędach miejskich jeszcze etatów nie mają...

 • akop123

  Oceniono 44 razy 36

  Punktem wyjścia nieszczęść jest niedziałająca podstawowa opieka zdrowotna. POZ służy wypisywaniu skierowań do specjalisty lub podpowiadaniu "niech Pan/Pani idzie do szpitala, tam muszą zbadać".

 • ergosumek

  Oceniono 31 razy 29

  Nowoczesne oddziały ratunkowe miały być dumą polskich szpitali. Nie są - zamieniły się w całodobowe poradnie i przynoszą straty
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  A straż POżarna się opłaca?
  GOPR?WOPR?
  Jak można w ogóle mówić o opłacalności służb ratunkowych czy oddziałów ratunkowych?

 • gorzejgorzej

  Oceniono 32 razy 28

  Dla sprzedawczyków i złodziei starczy. Oni się wyratują.
  Reszta niech zdycha !

 • wobler13

  Oceniono 11 razy 11

  A gdzie jest ta wasza redaktorka, która tak pluła na SOR? Od 3 dni bolała ją głowa i zdecydowała się zgłosić z tym "pilnym" przypadkiem na SOR. I była bardzo niezadowolona, że musiała czekać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje