Brakuje miejsc w więzieniach. Ponad 40 tys. skazanych czeka na celę

27.12.2012 07:59
W Polsce ponad 41 tys. skazanych chodzi po ulicach, bo nie ma dla nich miejsca w zakładach karnych

W Polsce ponad 41 tys. skazanych chodzi po ulicach, bo nie ma dla nich miejsca w zakładach karnych (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

W Polsce ponad 41 tys. skazanych chodzi po ulicach, bo nie ma dla nich miejsca w zakładach karnych - alarmuje "Dziennik Polski". Niektórzy czekają po 10 lat.
Według danych Centralnego Zarządu Służby Więziennej w aresztach śledczych i zakładach karnych znajduje się ponad 83 tys. miejsc dla aresztantów i osadzonych. Prawie wszystkie są zajęte. W kolejce na odbycie wyroku czeka ponad 41 tys. skazanych.

Do biura rzecznika praw obywatelskich napływa wiele skarg na naruszenie zasady wykonywania kary więzienia bez zbędnej zwłoki. W jednej ze spraw skazany otrzymał wezwanie do odbycia kary półtora roku pozbawienia wolności dopiero po 10 latach od wydania prawomocnego wyroku. W tym czasie człowiek ten skończył studia i założył rodzinę.

Według orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Krakowie takie działanie sprawia, że po latach kara staje się dolegliwością abstrakcyjną, odczuwalną przez skazanego i jego bliskich bardziej jako krzywda niż jako zapłata za skrzywdzenie innej osoby.

Zobacz także
Komentarze (80)
Brakuje miejsc w więzieniach. Ponad 40 tys. skazanych czeka na celę
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 144 razy 136

  To może wypuścić tych, co to rowerem na 0,5 promila i zagęscić celki tym, co to zajumali ciężkie miliony, i już się polepszy.
  Z drugiej strony - jeżeli humanitarnie warunki więźnia muszą być lepsze niż warunki życia przeciętnej polskiej rodziny czy domu dziecka, to nie stać nas na budowanie takich przybytków luksusu.

 • puzonik48

  Oceniono 85 razy 79

  Bo sędziom dynda i sprawiedliwość i koszty jakie ponosi skarb państwa .Zamiast zasądzać prace społeczne ,drobnych pijaczków karze pobytem w celi .

 • elkipan

  Oceniono 100 razy 50

  Kurdewmorde! Jak sobie pomyślę ile to miejsc będzie trzeba, jak PO przegra wybory.

 • dziadekjam

  Oceniono 49 razy 49

  "W jednej ze spraw skazany otrzymał wezwanie do odbycia kary półtora roku więzienia po 10 latach od wydania prawomocnego wyroku."
  =======================================================================
  Po 10 latach "przeciągania" procesów przedawniła się większość afer gospodarczych prominentnych obecnie polityków, którzy dzięki takiemu zabiegowi są niekarani i czyści jak łezki niemowlaka.
  Kolejna odsłona polskiej praworządności.

 • pondorondobendobendo

  Oceniono 43 razy 37

  wiezienia przepełnione groźniejszymi przestępcami. W końcu jeździli na rowerze po pijaku - na takich miejsce w krainie Kim-Donka musi się znaleźć, gwałciciele i mordercy nie są tak niebezpieczni jak pijani rowerzyści, ludzie to POlska.

 • 07agenttomek

  Oceniono 41 razy 27

  Wypuścić drobnych złodziei, wsadzić grubych; księży od zwrotu majątków, cały PSL z pociotkami, połowę PO i bilans będzie na 0

 • walkaklas

  Oceniono 33 razy 27

  W ilości więźniów również jesteśmy dużo lepsi niż za PRL ? Rozwój musi być ! :-)

 • heniek_szuflada

  Oceniono 37 razy 15

  Jeśli agencja szechter prawde plecie to za komuny nie bylo tylu skazanych oczekujących za anclem Brawo Tusk !

 • koniu800

  Oceniono 26 razy 14

  no cóż tak się wydaje że POlitycy to najwięksi złodzieje i przestępcy a skoro tak to nie będą swoich wsadzać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje