Ponad sto tysięcy chrześcijan zabito w tym roku za wiarę

27.12.2012 07:08
105 tysięcy chrześcijan zginęło w tym roku na świecie za wiarę

105 tysięcy chrześcijan zginęło w tym roku na świecie za wiarę (Fot. AFOLABI SOTUNDE REUTERS)

105 tysięcy chrześcijan zginęło w tym roku na świecie za wiarę. Takie dane amerykańskiego ośrodka prowadzącego statystyki religijne podał w Radiu Watykańskim włoski socjolog religii Massimo Introvigne.
- To oznacza śmierć jednej osoby co 5 minut - powiedział Introvigne, który kieruje utworzonym przy włoskim MSZ Obserwatorium Wolności Religijnej. Jego wypowiedź nagłośniły włoskie media, podkreślając, że statystyka jest szokująca.

W wywiadzie nadanym w związku z obchodzoną w środę przez Kościół uroczystością świętego Szczepana, pierwszego męczennika, włoski socjolog zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację w Nigerii. - Z powodu fundamentalistycznej przemocy ze strony ugrupowania Boko Haram strach jest iść tam nawet do kościoła - powiedział.

Najgorzej jest w państwach muzułmańskich i reżimach totalitarnych

- Pojawić się na tam mszy oznacza ryzykować życiem - stwierdził Introvigne. W poniedziałek, w Wigilię, na północy Nigerii uzbrojeni napastnicy zaatakowali wiernych podczas pasterki. Zginęło 6 osób.

Jako kolejne obszary ryzyka włoski ekspert wymienił także inne kraje o silnej obecności islamskiego fundamentalizmu, czyli Somalię, Mali, Pakistan i niektóre regiony Egiptu. Wspomniał też o krajach, w których panuje totalitaryzm, z Koreą Północną na czele.

Massimo Introvigne wskazał też na zjawisko identyfikacji tożsamości narodowej z konkretną religią. I tak na przykład - jak zauważył - w indyjskim stanie Orisa chrześcijanie są uznawani za zdrajców narodu.

Zobacz także
Komentarze (124)
Zaloguj się
 • prerekwizyt

  0

  Wyrażam głęboki smutek z powodu tych strasznych wydarzeń dotykających siostry i braci w chrześcijańskiej wspólnocie.

 • artie40

  0

  pablobodek
  Francja - rozdział kościołów od państwa od 1905 roku, o wiernopoddańczym i rabunkowym konkordacie nie ma mowy.
  Czechy, Szwecja, ....
  Więcej czytaj, a mniej słuchaj zawodowych katolików, bo to ich biznes.
  Chyba, że jesteś losiu?

  Właśnie pochwaliłeś się swoją głupotą i ignorancją. Francja? Hehe, poczytaj o Wandei, a potem mów o mądrości Francuzów. Zwłaszcza w kontekście zawłaszczania przestrzeni publicznej, obyczajowej, religijnej Francji przez islam - jak muzuzłmanie się modlą, to w Paryżewie całe dzielnice stają. Poludnie Francji to już niemalże kalifat, za parę lat Francja nie będzie miała konkordatu ale bedzie oficjanie płacila haracz muzułmanom (już płaci, ale nieoficjalnie, poprzez socjal).
  Szwecja? W Sztokholmie 70 % urn zmarłych jest nieodbierane przez krewnych, społeczeństwo się rozpada. Poczytaj o rodzinach zastępczych w Szwecji, Norwegii, chora Patologia.

 • clarus2

  Oceniono 1 raz 1

  A ile ludzi zamordowali "chrześcijanie" Wojny krzyżowe, stosy, pogromy itd. Co człowiek sieje, musi zbierać.

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 1

  Ilu wyznawców islamu, w tym kobiet i dzieci, zginęło tylko w Iraku i Afganistanie z rąk chrześcijan niosących pokój i demokrację? Czemu tych liczb nikt nie chce podać?

 • aqo7

  Oceniono 2 razy 2

  .....................kto mieczem wojuje........................od miecza ginie..........................

 • kibic_rudego

  Oceniono 7 razy 1

  to pikuś do tego co w Rwandzie
  zrobili katolicy.

  Teraz im się odwdzięczają to ronią krokodyle łzy

 • zygosz

  Oceniono 3 razy 1

  Pytanie !
  Kiedy przyjdzie sprawiedliwosc
  i pokoj na Ziemi ?
  To trudne pytanie - bo u wielu wladcow
  tego swiata w ich rodzinnym domu ,nie
  wisial Krzyz na scianie lako symbol Boga
  lecz strzelba na saiada i wroga.

 • zygosz

  Oceniono 7 razy -1

  Ludzie zabieracy glos na tutejszych stronach dysponuja skapa wiedza o wiarze , a dokladnie o chrzescianstwie.
  Nie znajacy Pisma Swietego i to doslownie,a daja opinie o wiarze i katolikach co jest smieszne ,porownywac
  Kosciol Katolicki do sekty.Ktory z ewangelistow wspomnial choc jedno slowo o zabijaniu, o wyzysku ,o ludzkiej
  pogardzie i nienawisci - tak to wszystko robia na codzien ,ale ateisci i ich promotorzy ,ktorzy wprowadzaja ucisk ludzki.Kto przed wiekami glosil sprawiedliwosc ,milosc i rownosc wszystkich, poganie- zadaje to pytanie?

 • galnospoke

  Oceniono 5 razy 1

  Artykul jest o tym, ze zabito co najmniej 100 tys osob tylko dlatego, ze mieli czelnosc wierzyc i starac sie zachowac moralnosc tam gdzie konformizm i okrucenstwo sa norma, a wpisy ponizej jak na paradzie jakis pozbawionych elementarnych emocji psycholi z oddzialu zamknietego dla szczegolnie niebezpiczenych swirow. To nie pierwszy raz, gdy dochodze do wniosku ze forum GW to najwiekszy po Onecie wymiot spoleczny - wyplywaja tutaj z racji braku innych miejsc najgosze menty, indywidua i zera wrecz niemozebne. Frustraci i miernoty, ktorych nikt w prawdziwym zyciu nie chce nie tylko sluchac, ale i zwyczajnie znac. Autentycznie, swietne to pole do badan przez psychiatrow i socjologow (w tej kolejnosci), choc jednoczesnie mocno ograniczone z racji niewielkiej grupy reprezentatywnej (coz, nie mozna miec wszystkiego).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje