Desperat, który podpalił się pod kancelarią premiera, miał rację

27.12.2012 06:25
Policjanci badają miejsce w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, gdzie podpalił się Andrzej Ż.

Policjanci badają miejsce w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, gdzie podpalił się Andrzej Ż. (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Warszawska prokuratura uznała, że nieprawidłowości w praskiej skarbówce, o których mówił były inspektor urzędu skarbowego Andrzej Żydek, rzeczywiście miały miejsce, ale po roku od ujawnienia sprawy definitywnie ją umorzyła - informuje dziennik "Rzeczpospolita". Wtedy na znak protestu Andrzej Żydek podpalił się przed Kancelarią Premiera.
Według śledczych nieprawidłowości w praskiej skarbówce zostały zakwalifikowane do postępowania dyscyplinarnego, a nie do przedstawienia zarzutów karnych.

- Prokurator prowadząca śledztwo przez ponad rok bardzo wnikliwie analizowała stan faktyczny w referacie karnoskarbowym Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga, a analiza sięgała od 2003 r. Nie dopatrzyła się przestępstwa, choć nieprawidłowości rzeczywiście były, ale kwalifikujące się do postępowania służbowego - tłumaczy "Rzeczpospolitej" prokurator Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Jak wyjaśnia Mazur, postępowań dyscyplinarnych jednak nie będzie, bo po kontrolach resortu wprowadzono zarządzone zmiany.

Były inspektor sprawę komentuje gorzko. - Czyli prokuratura uznała, że winni nieprawidłowościom są niewinni. A co ze stratami budżetu państwa, który na tym procederze tracił? - pyta w rozmowie z dziennikiem.

Andrzej Żydek zarzucał swoim przełożonym m.in., że unikali wszczynania postępowań karnych w sprawach związanych o wykroczenia skarbowe, bo chcieli, by się one przedawniały. Śledczy twierdzą, że przyczyną tych nieprawidłowości są braki kadrowe. Zdaniem byłego inspektora to bzdura: - W 2008 r. w trzy osoby wszczęliśmy tyle samo postępowań, ile w połowie 2007 r.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
 • Miejsce przed Kancelarią Premiera, w którym podpalił się mężczyzna Kim jest desperat spod kancelarii premiera?
 • Miejsce przed Kancelarią Premiera, w którym podpalił się mężczyzna Podpalił się pod Kancelarią Premiera. Zostawił list
Komentarze (136)
Desperat, który podpalił się pod kancelarią premiera, miał rację
Zaloguj się
 • hdx01

  Oceniono 559 razy 491

  czyli zwykły obywatel będzie mógł być zgnojony nawet nikt palcem nie kiwnie a kolesiostwo partyjno jakieś tam będzie sobie doiło społeczeństwo.
  to chyba jednak Brunon K. to bohater a nie przestępca... nie wiem ale zastanawiam się ?! Co nie panowie z CBA czy tam innych służb ?

 • sks-uj-new

  Oceniono 549 razy 325

  Nie ma czegos takiego w Polsce jak prokuratura. Jest czerwona mafia. Nie ma czegos takiego jak izba skarbowa w Polsce. Jest za to prywatny folwark mafii powiazanej z PO.

 • niktwazny126

  Oceniono 270 razy 254

  Skarbówki, zusy - to państwa w państwie. Im nikt nie podskoczy. Szary czlowiek zawsze będzie na przegranej pozycji wobec tych urzędników ukrytych za zasiekami z marmuru i aluminium. Ale "swoim" krzywdy nie zrobią, ot. najwyżej "się przedawni".

 • sks-uj-new

  Oceniono 404 razy 208

  Poza tym to nie jedyny desperat w panstwie Tuska. Jest ich miliony. Ludzi ktorzy widza ze Polska jest niszczona rakiem korupcji PO.

 • kibic_rudego

  Oceniono 249 razy 155

  czy tatuś Kasi Tusk,
  nasz dobry premier weźmie i wypieprzy z roboty Prokuratora Generalnego, Seremeta
  i jego szefa MS, Gowina ?

  I dlaczego nie ?

  A co z jego vice PO, Hanna Gronkiewicz-Waltz,
  robiącą przekręty na oddawaniu kamienic za które Polska zapłaciła w latach 50-70?
  Rodzina jej męża łyknęła jedna taka kamienice za darmochę,
  ale przestępczy proceder trwa mimo informacji w kilku gazetach.

  Ale to jak zwykle Kaczyńskiego

 • heniek_szuflada

  Oceniono 169 razy 113

  Po co on pisał do PO? Na temat korupcji. Przecież PO wszystkie przekręty umiejętnie wyciszała.

 • chynek

  Oceniono 127 razy 71

  Najbardziej wrogim Polakom rządem w Europie jest rząd Donalda Tuska

  I wcale nie jest to jakaś licentia poetica, wyolbrzymienie , przekłamanie , przerysowanie. Nie , wszystkie dane publikowane przez organizacje międzynarodowe pokazują ,że rząd Tuska hańbi Polskę skalą opodatkowania , poziomem korupcji , zwalczaniem przedsiębiorczości , rozwarstwieniem społecznym , ubóstwem dzieci , biedą rodzin. Tak , po prostu hańba dla Polaków jest mieć taki rząd .

 • demok

  Oceniono 84 razy 58

  My też mamy rację i co z tego ?... www.PolskaTemida.pl ...
  "Kolesiostwo Ostoją Rzeczpospolitej"

 • angrusz1

  Oceniono 96 razy 54

  Zależy od tego jakie to były wykroczenia skarbowe . Jeśli drobne i ludzie przez głupotę albo nieuwagę coś zrobili to można i odwlekać , by się przedawniły ale jeśli to były przekręty na grube tysiące to już nie ma zgody na takie rzeczy .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje