Śnieżyce i tornada pustoszą południe USA. 215 tys. ludzi bez prądu

26.12.2012 20:28
Zniszczenia po przejściu tornada w mieście Mobile

Zniszczenia po przejściu tornada w mieście Mobile (Fot. MARVIN GENTRY REUTERS)

Tornada i śnieżyce nawiedziły w Boże Narodzenie południową część Stanów Zjednoczonych; zginęło co najmniej sześć osób, a kilkanaście zostało rannych. Bez elektryczności święta spędzało ponad 215 tys. ludzi. Odwołano ponad 900 lotów.
W stanach Teksas, Luizjana, Alabama i Missisipi odnotowano w Boże Narodzenie 34 tornada - poinformowało w środę Krajowe Centrum Meteorologiczne. W stanie Missisipi, gdzie po przejściu żywiołu rannych zostało kilka osób, gubernator Philip Bryant ogłosił stan klęski żywiołowej. W Mobile w Alabamie tornado zrywało dachy z budynków, powalało drzewa i słupy sieci energetycznej. Mieszkańcy zostali na święta bez prądu.

Na południu USA śnieżyce sparaliżowały Oklahomę, Arkansas i część stanu Tennessee. W Little Rock w stanie Arkansas spadły prawie 23 cm śniegu i tym samym został pobity rekord opadów dla 25 grudnia ustanowiony tam 86 lat temu. Gubernator Arkansas do pomocy mieszkańcom skierował jednostki Gwardii Narodowej. W wypadkach na zaśnieżonych drogach w tym stanie zginęły w Boże Narodzenie dwie osoby. Do śmiertelnego wypadku doszło także w sąsiedniej Oklahomie.

Front atmosferyczny odpowiedzialny za opady śniegu i tornada na południu przesunął się nad środkowy zachód USA. Intensywne opady śniegu i silny wiatr powodujący zamiecie znacznie pogorszyły warunki na drogach w Missouri, Kentucky, Ohio i na południu stanów Illinois i Indiana. Wielu mieszkańców miało problemy z dotarciem w środę do pracy; w Stanach Zjednoczonych nie obchodzi się drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

Tornada i śnieżyce spowodowały odwołanie ponad 900 połączeń lotniczych. - W środę w ciągu dnia będzie jeszcze gorzej, bo śnieżyce z silnym wiatrem będą przesuwać się nad Wschodnie Wybrzeże - ostrzegł Daniel Baker, dyrektor portalu FlightAware.com monitorującego ruch lotniczy.

Zobacz także
Komentarze (17)
Śnieżyce i tornada pustoszą południe USA. 215 tys. ludzi bez prądu
Zaloguj się
 • drozd215

  Oceniono 12 razy 10

  To jak na Śląsku też bez prądu, kolej nie funkcjonuje, tylko nie pamietam co nawiedziło Śląsk.
  A taki bogaty kraj.

 • josif47

  Oceniono 15 razy 5

  A czy Amerykanie tak sie nami przejmoja ?...Oni nawet nie wiedza gdzie lezy Polska.

 • kharper

  Oceniono 8 razy 2

  w d0000000pie mam jewesej

 • daniella-63

  Oceniono 14 razy 2

  Wspolczuje tym ludziom.Nasi rodacy powiedzieli by,ze to wina Tuska.Tacy sa juz polacy.Tylko narzekac i krytykowac potrafia.

 • szymek_50

  Oceniono 5 razy 1

  Słowem tragedia.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  Bylo dzisiaj w usa niusach ze to wina Tuska.

 • 17yes

  Oceniono 6 razy 0

  Dokładając do tego fakt , że nie chcą zająć się katastrofą smoleńską , uważam że należy natychmiast odwołać Obamę . Jarosław znajdzie następcę .

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 8 razy 0

  Przecież rozwiązanie tego problemu jest oczywiste - należy zakazać tornad pod karą więzienia.

 • heniek_szuflada

  Oceniono 2 razy -2

  U nas w polowie stycznia ma być nawet do 3 metrów śniegu!!www.youtube.com/watch?v=P0OEmPiXYwk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje