Konstytucja Egiptu podpisana. Opozycja: droga do islamizacji kraju

26.12.2012 15:41
Egipski parlament

Egipski parlament (Fot. ASMAA WAGUIH REUTERS)

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi podpisał nową konstytucję. Nową ustawę zasadniczą, która zdaniem laickiej opozycji może otworzyć drogę do islamizacji kraju, poparło w referendum prawie 64 proc. Egipcjan.
Konstytucja, która wraz z podpisem Mursiego weszła w życie, toruje drogę do wyborów parlamentarnych za mniej więcej dwa miesiące. Obóz prezydencki ma nadzieję, że ustawa pomoże w ustabilizowaniu kraju pogrążonego w chaosie od obalenia w lutym 2011 roku Hosniego Mubaraka. Mursi twierdzi, że konstytucja, która jest dziełem konstytuanty zdominowanej przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, pozwoli mu przede wszystkim skoncentrować się na osłabionej gospodarce kraju.

Premier Hiszam Kandil zapewniał, że w referendum konstytucyjnym, które odbyło się 15 i 22 grudnia, "nie było przegranych", a ustawa będzie służyć "wszystkim Egipcjanom" - mimo tygodni niepokojów politycznych i starć między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego.

Zdrada ideałów rewolucji?

Natomiast zdaniem laickiej opozycji nowa ustawa zasadnicza stanowi zdradę ideałów egipskiej rewolucji ludowej z 2011 roku. Według opozycji umożliwia ona islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej; opozycja obawia się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów. Zwraca się także uwagę na fałszerstwa wyborcze, do których doszło - zdaniem przeciwników Mursiego - w czasie rozpisanego na dwie tury referendum konstytucyjnego. Z tego powodu opozycja zapowiedziała, że będzie domagać się unieważnienia rezultatów plebiscytu.

Konstytucja przyznaje wyższej izbie parlamentu, zdominowanej przez islamistów i mającej dotychczas niewielkie znaczenie polityczne, pełnię władzy ustawodawczej, aż do czasu wyłonienia nowej izby niższej w wyniku wyborów. W sobotę zaplanowano wystąpienie Mursiego w izbie wyższej (Szurze), które zapewne zostanie zdominowane przez sprawy gospodarcze. Szura zebrała się w środę na pierwszym po przyjęciu konstytucji posiedzeniu, na którym zaprzysiężonych zostało 90 nowych jej członków wyznaczonych przez Mursiego.

Trzecie zwycięstwo islamistów

Zwycięstwo zwolenników konstytucji w referendum jest trzecią z rzędu wygraną islamistów od obalenia Mubaraka. W ubiegłym roku zwyciężyli oni w wyborach parlamentarnych, a w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy Mursiego. Komisja wyborcza poinformowała, że nową ustawę zasadniczą poparło 63,8 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła jedynie ok. 33 proc.

Egipt od prawie dwóch lat zmaga się z trudnościami ekonomicznymi - gwałtownie spadły wpływy z turystyki i zagraniczne inwestycje. Z kolei kryzys polityczny spowodował opóźnienie bardzo oczekiwanej decyzji o pożyczce z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 4,8 miliarda dolarów. Pożyczka, początkowo planowana na grudzień, zapewne zostanie odłożona przynajmniej do wyborów parlamentarnych w marcu - twierdzą eksperci.

Zobacz także
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • zeppo1234

  0

  to jeszcze jeden krok w celu podzialu ludzi i stwarzania barier zamiast dazyc do zblizania i wskazywac na to, co mamy wspolne a tego jest coraz wiecej i nie jest mozliwe zycie jednego tylko dla siebie. Juz starozytny Rzym mial dewize "Dziel i rzadz" i wyglada na to, ze komus bardzo zalezy na tym podziale. Zapraszam na strone zdrowieducha.pl/

 • art.usa

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie wypisujecie bzdury, bo liczyć nie umniecie.
  Do urn poszło tylko 33% obywateli z 65% poparciem.
  Co oznacza że poparło Islamizację,
  tylko 20 % obywateli.
  Po demokratycznych wyborach taki stosunek głosów,
  mówi poprostu że wybory konstytucyjne były nie ważne.

  Jak w Polsce za komuny po wojnie; głosuj Tak dla komunizmu.

 • braunal

  Oceniono 1 raz 1

  Muzułmanie są zobowiązani do naśladowania Mahometa.według koranu ten pan własnoręcznie ściął od 600 do 900 głów jeńcom którzy się dobrowolnie poddali.Nie polecam wczasów w Egipcie.

 • plorg

  0

  "Nową ustawę zasadniczą, która zdaniem laickiej opozycji może otworzyć drogę do islamizacji kraju, poparło w referendum prawie 64 proc. Egipcjan."

  Znaczy wygrała demokracja! Należy się cieszyć.
  Tylko bezmózgowiec może sądzić, że w kraju islamskim przy demokracji nie dojdzie do całkowitej islamizacji państwa jako takiego. Mubarak jaki był taki był ale gwarantawał świeckosć kraju.

 • ateista1207

  Oceniono 1 raz 1

  pierwszy islamista mianował się jako : FARON TUT MURSI PIERWSZY

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy -3

  w III RP wbrew Konstytucji następuje islamizacja katolicka

 • antyinteligent

  Oceniono 2 razy -2

  64% społeczeństwa nie boi się islamizacji.Głos opozycji podpowiada,że raczej grozi tam walka z religią podobna do tej w Polsce.

 • szymek_50

  Oceniono 6 razy 4

  W naszej polskiej Konstytucji z 1997 r. wartości chrześcijańskie mają się dobrze stoją murem w jej Preambule, którą prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 8 razy 8

  Chcieli demokracji no to ją mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje