Konstytucja Egiptu podpisana. Opozycja: droga do islamizacji kraju

26.12.2012 15:41
Egipski parlament

Egipski parlament (Fot. ASMAA WAGUIH REUTERS)

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi podpisał nową konstytucję. Nową ustawę zasadniczą, która zdaniem laickiej opozycji może otworzyć drogę do islamizacji kraju, poparło w referendum prawie 64 proc. Egipcjan.
Konstytucja, która wraz z podpisem Mursiego weszła w życie, toruje drogę do wyborów parlamentarnych za mniej więcej dwa miesiące. Obóz prezydencki ma nadzieję, że ustawa pomoże w ustabilizowaniu kraju pogrążonego w chaosie od obalenia w lutym 2011 roku Hosniego Mubaraka. Mursi twierdzi, że konstytucja, która jest dziełem konstytuanty zdominowanej przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, pozwoli mu przede wszystkim skoncentrować się na osłabionej gospodarce kraju.

Premier Hiszam Kandil zapewniał, że w referendum konstytucyjnym, które odbyło się 15 i 22 grudnia, "nie było przegranych", a ustawa będzie służyć "wszystkim Egipcjanom" - mimo tygodni niepokojów politycznych i starć między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego.

Zdrada ideałów rewolucji?

Natomiast zdaniem laickiej opozycji nowa ustawa zasadnicza stanowi zdradę ideałów egipskiej rewolucji ludowej z 2011 roku. Według opozycji umożliwia ona islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej; opozycja obawia się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów. Zwraca się także uwagę na fałszerstwa wyborcze, do których doszło - zdaniem przeciwników Mursiego - w czasie rozpisanego na dwie tury referendum konstytucyjnego. Z tego powodu opozycja zapowiedziała, że będzie domagać się unieważnienia rezultatów plebiscytu.

Konstytucja przyznaje wyższej izbie parlamentu, zdominowanej przez islamistów i mającej dotychczas niewielkie znaczenie polityczne, pełnię władzy ustawodawczej, aż do czasu wyłonienia nowej izby niższej w wyniku wyborów. W sobotę zaplanowano wystąpienie Mursiego w izbie wyższej (Szurze), które zapewne zostanie zdominowane przez sprawy gospodarcze. Szura zebrała się w środę na pierwszym po przyjęciu konstytucji posiedzeniu, na którym zaprzysiężonych zostało 90 nowych jej członków wyznaczonych przez Mursiego.

Trzecie zwycięstwo islamistów

Zwycięstwo zwolenników konstytucji w referendum jest trzecią z rzędu wygraną islamistów od obalenia Mubaraka. W ubiegłym roku zwyciężyli oni w wyborach parlamentarnych, a w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy Mursiego. Komisja wyborcza poinformowała, że nową ustawę zasadniczą poparło 63,8 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła jedynie ok. 33 proc.

Egipt od prawie dwóch lat zmaga się z trudnościami ekonomicznymi - gwałtownie spadły wpływy z turystyki i zagraniczne inwestycje. Z kolei kryzys polityczny spowodował opóźnienie bardzo oczekiwanej decyzji o pożyczce z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 4,8 miliarda dolarów. Pożyczka, początkowo planowana na grudzień, zapewne zostanie odłożona przynajmniej do wyborów parlamentarnych w marcu - twierdzą eksperci.

Zobacz także
Komentarze (19)
Konstytucja Egiptu podpisana. Opozycja: droga do islamizacji kraju
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 41 razy 39

  Wreszcie będzie można bezkarnie opluć, pobić albo i ukamieniować turystkę w bikini na plaży (jak to już egipscy fundamentaliści zapowiadali).
  Przewiduję błyskawiczny rozkwit turystyki w egipskich kurortach.

 • zbigstar

  Oceniono 32 razy 26

  No to sprawa jasna, turyści uciekną, nie popłynie pomoc dla islamistów z UE i z USA, państwo upadnie. Egipt czeka kolejna rewolucja prowadząca do państwa świeckiego, innej drogi nie ma. Szkoda straconego czasu.

 • ostatni_prawdziwy

  Oceniono 25 razy 23

  Macie swoją demorkację

 • ka-mi-la789

  Oceniono 19 razy 17

  "Chcieliście wolności no, to ją macie. Skumbrie w tomacie, pstrąg".

 • stach_79

  Oceniono 14 razy 14

  Rewolucja pozera dzieci swoje a w tym przypadku to i jeszcze wysrala inne dzieci ;)

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 8 razy 8

  Chcieli demokracji no to ją mają.

 • szymek_50

  Oceniono 6 razy 4

  W naszej polskiej Konstytucji z 1997 r. wartości chrześcijańskie mają się dobrze stoją murem w jej Preambule, którą prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał.

 • art.usa

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie wypisujecie bzdury, bo liczyć nie umniecie.
  Do urn poszło tylko 33% obywateli z 65% poparciem.
  Co oznacza że poparło Islamizację,
  tylko 20 % obywateli.
  Po demokratycznych wyborach taki stosunek głosów,
  mówi poprostu że wybory konstytucyjne były nie ważne.

  Jak w Polsce za komuny po wojnie; głosuj Tak dla komunizmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje