Rektor KUL: W naszej ojczyźnie dialog zastępuje się bezpardonowym oskarżaniem

26.12.2012 10:43
Szopka bożonarodzeniowa, Jasna Góra

Szopka bożonarodzeniowa, Jasna Góra (Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

W naszej ojczyźnie dialog zastępuje się bezpardonowym oskarżaniem; uczmy się wzajemnego szacunku i przebaczenia - napisał w liście z okazji świąt Bożego Narodzenia rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński. Dziś list czytany jest w kościołach archidiecezji lubelskiej i zbierane są datki na tę uczelnię.
Rektor KUL, przypominając postać św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę, ukamienowanego w Jerozolimie ok. 36 r. - podkreślił, że wyznawanie wiary również w dzisiejszym świecie "nierzadko spotyka się z doświadczaniem upokorzeń, szyderstwa, a nawet prześladowań".

"Także i w naszej ojczyźnie dialog, wymagający wierności prawdzie i ducha empatii, zastępuje się bezpardonowym, poniżającym ludzką godność, wzajemnym oskarżaniem. Zamiast cierpliwie wsłuchiwać się w racje drugiej osoby, szafujemy epitetami dyskredytującymi naszego brata, w którym widzimy przeciwnika" - napisał.

"Dlaczego zatykamy uszy i chwytamy za kamienie?"

"Dlaczego podnosimy wielki krzyk, zatykamy uszy i chwytamy za kamienie? Co stało się z naszą ojczyzną, że nazywanie zła po imieniu może być przewrotnie uznane za tzw. mowę nienawiści? Czy nie zatraciliśmy w życiu społecznym szacunku i wrażliwości dla cierpień osób poniżanych, słabych i bezbronnych?" - pyta w liście rektor KUL.

Ks. Dębiński podkreślił, że święta Bożego Narodzenia to szczególny czas pojednania. Przypomniał o tradycji zachowywania pustego miejsca przy wigilijnym stole, "aby nikt w świętą noc narodzenia Pana nie był sam".

"Może nadszedł czas, aby wypuścić z rąk >>słowa-kamienie<<, rzucane na forach internetowych, w serwisach informacyjnych, w debacie publicznej czy w rodzinnej kłótni" - napisał rektor.

Jego zdaniem święta to szczególna okazja, aby "powrócić do ciszy betlejemskiej nocy" i uszanować także to, co słabe i bezbronne.

"Uczmy się wzajemnego szacunku"

"Bóg stał się człowiekiem i przyszedł do nas jako bezbronne dziecko, które wymaga troski i opieki, które jest zależne od innych. Zechciejmy na nowo podjąć wymagający wysiłek uczenia się od pokornego Dziecięcia ducha akceptacji własnych i cudzych słabości, ograniczeń; uczmy się wzajemnego szacunku, zaufania, a gdy trzeba, to i heroicznego przebaczenia" - napisał.

Rektor KUL przypomina wiernym, że wszyscy są dziećmi jednego Boga. "Zamiast ducha walki narodzony Pan przynosi nam orędzie pokoju i oddaje się w nasze ręce. Przyjmijmy nowo narodzone Dziecię w naszych braciach z czułą miłością" - zaapelował ks. prof. Dębiński.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r.

Obecnie na 47 kierunkach i specjalnościach kształci się tu ponad 17,5 tys. osób, a wykłada ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich. Wśród studentów KUL jest ponad 300 obcokrajowców z 26 krajów; najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Czech.

Zobacz także
 • Kielce. XXVI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" rozpoczęła msza w bazylice katedralnej. Celebrował ją biskup kielecki Kazimierz Ryczan Biskup Ryczan: Dzisiejszy Herod ustanawia prawa i wypędza Jezusa z Europy
 • Kardynał Kazimierz Nycz Kard. Nycz: Nie wolno dokonywać manipulacji definicją małżeństwa
Komentarze (97)
Rektor KUL: W naszej ojczyźnie dialog zastępuje się bezpardonowym oskarżaniem
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 188 razy 162

  Proszę księdza rektora, dlaczego porządni ludzie muszą finansować głoszenie przez was bredni. Niech finansują was wyznawcy z własnego portfela, a nie wszyscy.

 • e-komentarz

  Oceniono 144 razy 134

  "Może nadszedł czas, aby wypuścić z rąk 'słowa-kamienie' ".
  Pierwszy rzuca kamieniem klecha z Torunia. To sporo od Lublina,
  pewnie te kamienie do KUL nie dolatują...
  Daj znać, rektorze, to przekażemy stosowne cytaty. Jest ich sporo.
  I są powtarzane w wielu świątyniach w całym kraju.

 • herrporcupine

  Oceniono 112 razy 104

  Kościół stracił okazję, gdy mógł trochę załagodzić spory w społeczeństwie. Wystarczyło przemówić do krzyżaków na Krakowskim Przedmieściu i ich uspokoić - ale wtedy woleli mówić, że to nie jest ich sprawa.

 • stanislawolek

  Oceniono 107 razy 97

  ......""Uczmy się wzajemnego szacunku"...........

  ...te słowa są skierowane do watahy pisowskiej ..........

 • niezaleznatoja

  Oceniono 99 razy 89

  Mowiac ''nasza ojczyzna'' ksiadz rektor ma na mysli Watykan?

 • lfdy

  Oceniono 79 razy 65

  Ufff, już prawie po świętach, już lada chwila skończą się te "gorące" newsy z frontu katolickiego :)

 • filmik2000

  Oceniono 63 razy 59

  Tylko żeby przeczytali Rydzykowi i prezesowi Jarosławowi ;) www.youtube.com/watch?v=Hhe1OpXXdq8&list=PLyfz7tY_aBSHSZqqddA9EXjIj2zyOfmSG

 • minusujcie_mnie_lemingi

  Oceniono 71 razy 51

  i znowu kolejne bzdury wyssane z palca, a jeszcze cały dzień przed nami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje