Rektor KUL: W naszej ojczyźnie dialog zastępuje się bezpardonowym oskarżaniem

26.12.2012 10:43
Szopka bożonarodzeniowa, Jasna Góra

Szopka bożonarodzeniowa, Jasna Góra (Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

W naszej ojczyźnie dialog zastępuje się bezpardonowym oskarżaniem; uczmy się wzajemnego szacunku i przebaczenia - napisał w liście z okazji świąt Bożego Narodzenia rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński. Dziś list czytany jest w kościołach archidiecezji lubelskiej i zbierane są datki na tę uczelnię.
Rektor KUL, przypominając postać św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę, ukamienowanego w Jerozolimie ok. 36 r. - podkreślił, że wyznawanie wiary również w dzisiejszym świecie "nierzadko spotyka się z doświadczaniem upokorzeń, szyderstwa, a nawet prześladowań".

"Także i w naszej ojczyźnie dialog, wymagający wierności prawdzie i ducha empatii, zastępuje się bezpardonowym, poniżającym ludzką godność, wzajemnym oskarżaniem. Zamiast cierpliwie wsłuchiwać się w racje drugiej osoby, szafujemy epitetami dyskredytującymi naszego brata, w którym widzimy przeciwnika" - napisał.

"Dlaczego zatykamy uszy i chwytamy za kamienie?"

"Dlaczego podnosimy wielki krzyk, zatykamy uszy i chwytamy za kamienie? Co stało się z naszą ojczyzną, że nazywanie zła po imieniu może być przewrotnie uznane za tzw. mowę nienawiści? Czy nie zatraciliśmy w życiu społecznym szacunku i wrażliwości dla cierpień osób poniżanych, słabych i bezbronnych?" - pyta w liście rektor KUL.

Ks. Dębiński podkreślił, że święta Bożego Narodzenia to szczególny czas pojednania. Przypomniał o tradycji zachowywania pustego miejsca przy wigilijnym stole, "aby nikt w świętą noc narodzenia Pana nie był sam".

"Może nadszedł czas, aby wypuścić z rąk >>słowa-kamienie<<, rzucane na forach internetowych, w serwisach informacyjnych, w debacie publicznej czy w rodzinnej kłótni" - napisał rektor.

Jego zdaniem święta to szczególna okazja, aby "powrócić do ciszy betlejemskiej nocy" i uszanować także to, co słabe i bezbronne.

"Uczmy się wzajemnego szacunku"

"Bóg stał się człowiekiem i przyszedł do nas jako bezbronne dziecko, które wymaga troski i opieki, które jest zależne od innych. Zechciejmy na nowo podjąć wymagający wysiłek uczenia się od pokornego Dziecięcia ducha akceptacji własnych i cudzych słabości, ograniczeń; uczmy się wzajemnego szacunku, zaufania, a gdy trzeba, to i heroicznego przebaczenia" - napisał.

Rektor KUL przypomina wiernym, że wszyscy są dziećmi jednego Boga. "Zamiast ducha walki narodzony Pan przynosi nam orędzie pokoju i oddaje się w nasze ręce. Przyjmijmy nowo narodzone Dziecię w naszych braciach z czułą miłością" - zaapelował ks. prof. Dębiński.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r.

Obecnie na 47 kierunkach i specjalnościach kształci się tu ponad 17,5 tys. osób, a wykłada ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich. Wśród studentów KUL jest ponad 300 obcokrajowców z 26 krajów; najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Czech.

Zobacz także
Komentarze (97)
Zaloguj się
 • zfd3

  0

  no cóż to jest "Pokłosie "

  Wolnych Zwaiaków Zawodowych,
  KOR
  Solidarności,
  Postsolidarności

  oraz innych tworów zakładanych przez dzieci i wnuków twórców komunizmu wojennego w PRL

 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  @ popalone
  Moze lepiej byc malpa, niz baranem
  bez jaj i zdradzac kraj.
  Miec lep pusty, krecone rogii szuka
  siana u wrogiego ci pana .

 • drojb

  0

  "nazywanie zła po imieniu może być przewrotnie uznane za tzw. mowę nienawiści? Czy nie zatraciliśmy w życiu społecznym szacunku i wrażliwości dla cierpień osób poniżanych, słabych i bezbronnych?" -- No cóż, moje zdziwienie, że duchowny w Boże Narodzenie przemówił ludzkim głosem - się rozwiało. Bo te "słabe, poniżane" to niby księża, wyznawcy katolicyzmu cierpiący straszliwe prześladowania w Polsce, albo zygoty, względnie zarodki. NIGDY zwykły świecki człowiek, zwłaszcza płci żeńskiej.

 • ej_ski

  Oceniono 2 razy 2

  ''...Rektor KUL: W naszej ojczyźnie dialog zastępuje się bezpardonowym oskarżaniem..." Głównym wykładowcą jest jeden mały człowiek, w którego głowie rośnie potężne JA !

 • asraz

  Oceniono 4 razy 4

  Duchowni są zszokowani tym, że owieczki nie tylko nie słuchają swoich pasterzy , a adważają się
  krytycznie mówić o swoich pasterzach. Głoszona papka o pojednianiu, przebaczeniu itd. i itp. nie
  trafia do ludzi, gdyż mowa duchownych zawsze podszyta jest nieniawiścią do ludzi inaczej myślących. Jedno wielkie zaklamanie duchownych.

 • papaleone

  Oceniono 4 razy 2

  Raz byłem w kościele, ale jak zobaczyłem,że kobieta w drugim rzędzie zapala papierosa, to mi piwo z ręki wypadło. I od tego czasu wole chodzić do baru. Podobne kazania podobna modlitwa i podobna żebranina.

 • abhaod

  Oceniono 7 razy -1

  Wybiórcza obłuda wiecznie żywa.
  wpolityce.pl/dzienniki/blog-ryszarda-czarneckiego/43100-sb-plus-po-rowna-sie-polowanie-na-kaczynskiego-gw-uznala-za-stosowne-zmienic-zyciorys-bylego-premiera-i-szefa-opozycji

 • antybiurokrata

  Oceniono 4 razy 4

  A kiedy w styropianowej Rzeczypospolitej byl "dialog" i co to w ogole jest?

  certare.pl/wp/trzydziesci-lat-slomianej-rewolucji/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje