Kampania rządowa przynosi efekty? Ponad połowa pytanych jest za budową elektrowni jądrowej w Polsce

26.12.2012 07:38
56 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego na potrzeby rządowej kampanii informacyjnej "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią" opowiedziało się za budową w Polsce elektrowni jądrowej. Przeciwko było 40 proc. badanych.
Z rezultatów badania prowadzącego kampanię Ministerstwa Gospodarki wynika, że od marca 2012 r., czyli od początku akcji, w skali całego kraju poparcie wzrosło o 5 pkt proc., a odsetek przeciwników energii z atomu spadł również o 5 pkt. Z 63 do 57 proc. spadł odsetek przeciwników, a z 36 do 41 proc. wzrósł odsetek zwolenników budowy w najbliższej okolicy ich miejsca zamieszkania.

- Rozpoczynając kampanię, chcieliśmy poznać obawy Polaków i rozwiać mity na temat energetyki jądrowej. Miał być to żywy dialog ze społeczeństwem, który pomoże ocenić racjonalnie wszelkie za i przeciw energii jądrowej. Wyniki jednoznacznie pokazują, że cel został osiągnięty, choć mamy świadomość, że jest jeszcze dużo do zrobienia - oceniła pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Gąski, Żarnowiec, Choczewo

Dodatkowy sondaż przeprowadzono w trzech powiatach, w których może powstać pierwsza elektrownia: koszalińskim, puckim i wejherowskim. To w nich leżą potencjalne lokalizacje: Gąski, Żarnowiec i Choczewo.

W powiecie koszalińskim - gdzie leży potencjalna lokalizacja Gąski - odsetek zwolenników elektrowni wzrósł o 5 pkt do 45 proc., a przeciwników spadł o 7 pkt - do 52 proc. W lutym w lokalnym referendum w gminie Mielno prawie 95 proc. głosujących - przy 57-proc. frekwencji - sprzeciwiło się budowie elektrowni w Gąskach.

W powiecie wejherowskim poparcie dla budowy właśnie tam wyniosło 65 proc., a odsetek przeciwników - 31 proc. W porównaniu z poprzednim sondażem okazało się, że zwolenników nieznacznie przybyło, a przeciwników jest o 3 pkt mniej.

W powiecie puckim zwolenników elektrowni było 60 proc., a przeciwników - 38 proc. W stosunku do poprzedniego badania odsetek zwolenników wzrósł o 2 pkt, a przeciwników o tyle samo zmalał.

Emocje opadły, wzrasta poparcie

- Najbardziej cieszy wzrost poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w województwie zachodniopomorskim. Teraz, gdy emocje już opadły, widać zmianę. Istotne stają się merytoryczne argumenty, głęboka analiza i chęć mieszkańców do poszerzania wiedzy - podsumowała wyniki wiceminister Trojanowska.

W sondażu z 67 do 71 proc. wzrósł odsetek badanych, którzy uważają temat energetyki jądrowej za niezwykle istotny. Według MG to bardzo dobra informacja, gdyż pokazuje wzrost świadomości Polaków, a społeczeństwo dysponujące rzetelnymi informacjami będzie wyrażać bardziej świadome opinie.

Jak podkreśla też MG, kampania "Poznaj atom" została oparta na wynikach badań niezależnych instytucji, wiedzy ekspertów z dziedziny komunikacji masowej oraz doświadczeniu innych krajów. Według ministerstwa to właśnie eksperci i naukowcy z zakresu energetyki i atomistyki zostali ocenieni przez respondentów za najbardziej wiarygodne źródło wiedzy na temat energetyki jądrowej, a 50 proc. ankietowanych, którzy zetknęli się z elementami kampanii, przyznało, że zwiększyła ona ich zainteresowanie tematem budowy elektrowni jądrowej.

Sondaże na zlecenie Ministerstwa Gospodarki wykonała w listopadzie 2012 r. firma MillwardBrown SMG/KRC. Badanie ogólnopolskie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku ponad 15 lat, próba w każdym z trzech powiatów wynosiła 300 osób.

Zgodnie z planami rządu w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe po ok. 3000 MW. Na inwestora rząd wskazał kontrolowaną przez skarb państwa PGE. Według PGE pierwszy blok miałby ruszyć ok. 2024 r.

Zobacz także
Komentarze (384)
Zaloguj się
 • red-akcja

  0

  Lemingi-krasnoarmiejce = ruska V kolumna.
  Antypolska propaganda kosztuje. Kto za to płaci? My, poprzez spółki skarbu państwa, zamawiające reklamy w lewackich, antypolskich gazetach.

 • tag1

  0

  Co za pieprzona organizacja. Węgiel bee, farmy wiatrowe bee, elektrownie atomowe bee, gazowe bee, to niech srają i z gówna robią prąd albo niech się zaprzęgną do kieratu i napędzają prądnice. Każdy robi prąd przy pomocy technologii na która go stać i jakie ma zasoby surowców energetycznych. Pytam się dlaczego jeszcze żyją Ci nawiedzeni zieloni, dlaczego nie chodzą nago, nie jedzą, nie piją czyżby spadała im manna z nieba a to co na co dzień używają zrobiło się cudownym sposobem bez żadnej energii? A tak na co dzień działacze Greenpace rozbijają się luksusowymi samochodami, jachtami i co? nie produkują C02 nie oddychają? najwyższa pora tych wszystkich zielonych wysłać na Marsa.

 • red-akcja

  0

  "Węgiel zabija", bo polski. Ruski gaz krzepi.
  Produkcja lemingów-krasnoarmiejców trwa.

 • 123nick

  0

  Elektrownia zostanie zbudowana niedaleko twojego miejsca zamieszkania.
  A moze pod Warszawa?

 • patriotaa

  Oceniono 1 raz 1

  HA HA HA
  Tym idiotom z rządu pozwolić budować elektrownię atomową? Tylko idioci z PO ich Popierają. Nie potrafią nic Pożądnie wybudować. Autostrady dzień Po oddaniu idzie do remontu bo się sypie, lotnisko w Modlinie się sypie. Teraz tylko brak nam bomby atomowej w POstaci elektrowni atomowej która pier dol nie w dniu rozruchu.

 • blski

  Oceniono 1 raz -1

  Wiele lat temu bylem posrednio zaangazowany w badaniach dotyczacych zrodel energii elektrycznej.
  Na poziomie duzych generacji nic praktycznie sie nie zmienilo od lat 1960tych. Francuzi pogodzili sie z tym, ze w ich przypadku, elektrownie atomowe sa rozwiazaniem problemu. Dzieki czemu maja dzisiaj tanie, niezawodne, bezpieczne jej zrodlo ktore nir powoduje zanieczyszczen srodowiska.
  My mamy z tym klopoty spowodowane nie tylko doswiadczeniami Czernobyla, ale tez faktem, ze planowano budowac je wzorujac sie na rosyjskich, a jak kazdy Polak dobrze wie, wszystko co pochodzi ze Wschodu przynosi nam szkody.
  Po Czernobylu i katastrofie Three Mile Island (Pennsylwania) przestano budowac elektrownie atomowe, a firmy w to zaangazowane zbankrutowaly, przykladem jest Westinghouse firma ktora byla czolowym producentem praktycznie zniknela (Francuzi oparli swe konstrukcje o wlasnie Westinghouse. Zartobliwie nazywano rosyjskie Easternhouse).
  W miedzyczasie swiat odkryl rozne egzotyczne spossoby pozyskiwania energii - sloneczne, wiatru, przyplywow itp. Ogolna wydajnosc tych jest problematyczna, malo- lub nie-ekonomiczna i ekologicznie na ogol bardziej szkodliwa od tradycyjnych (panele sloneczne wymagaja niebezpiecznych zwiazkow chemicznych ich sprawnosc maleje z czasem, wiatraki sa do zniesienia jezeli nie jest ich zbyt wiele). Jedyne co mozna o nich powiedziec, to ze przesuwaja zanieczyszczenie srodowiska do miejsc w ktorych sa wytwarzane (obecnie Chiny).
  Ciekawostka:
  Popiol z elektrowni weglowej zawiera wiecej radioaktywnosci niz rownej mocy. odpady promieniotwórcze elektrowni atomowej.
  Elektrownie wodne, poza nielicznymi, sa nieekonomiczne, a prawie zawsze niezwykle szkodliwe dla srodowiska.

 • razb1947

  0

  Znowu PO chce kręcić lody, a teraz przy budwie elektrowni atomowej,która nam w ogóle nie jest potrzebna,bo mamy węgiel i łupki gazowe.

 • kastoripollux

  0

  W sprawie energetyki jądrowej to był chyba tak samo żywy dialog ze społeczeństwem jak w przypadku podniesienia wieku emerytalnego. Trojanowskiej już opadły emocje? Czy ją dobierali wg nazwiska? Kiedyś drewniany koń wprowadzony do Troi był przyczyną jej upadku. Może i to jedyna nasza szansa jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne ale jeśli nie potrafimy wybudować zwykłej drogi, metra, stadionu czy lotniska, to rzucanie się na taką inwestycję po jej ukończeniu gwarantuje w 100% katastrofę nuklearną w tym grajdole.

 • fordysta

  Oceniono 2 razy 2

  No, a wykonawcą będzie żona M. Plichty z Amber Gold. Bo ciągle jest na wolności i założyła nową spółkę z nowym 50-milionowym wkładem. Na początek wystarczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje