Kampania rządowa przynosi efekty? Ponad połowa pytanych jest za budową elektrowni jądrowej w Polsce

26.12.2012 07:38
56 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego na potrzeby rządowej kampanii informacyjnej "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią" opowiedziało się za budową w Polsce elektrowni jądrowej. Przeciwko było 40 proc. badanych.
Z rezultatów badania prowadzącego kampanię Ministerstwa Gospodarki wynika, że od marca 2012 r., czyli od początku akcji, w skali całego kraju poparcie wzrosło o 5 pkt proc., a odsetek przeciwników energii z atomu spadł również o 5 pkt. Z 63 do 57 proc. spadł odsetek przeciwników, a z 36 do 41 proc. wzrósł odsetek zwolenników budowy w najbliższej okolicy ich miejsca zamieszkania.

- Rozpoczynając kampanię, chcieliśmy poznać obawy Polaków i rozwiać mity na temat energetyki jądrowej. Miał być to żywy dialog ze społeczeństwem, który pomoże ocenić racjonalnie wszelkie za i przeciw energii jądrowej. Wyniki jednoznacznie pokazują, że cel został osiągnięty, choć mamy świadomość, że jest jeszcze dużo do zrobienia - oceniła pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Gąski, Żarnowiec, Choczewo

Dodatkowy sondaż przeprowadzono w trzech powiatach, w których może powstać pierwsza elektrownia: koszalińskim, puckim i wejherowskim. To w nich leżą potencjalne lokalizacje: Gąski, Żarnowiec i Choczewo.

W powiecie koszalińskim - gdzie leży potencjalna lokalizacja Gąski - odsetek zwolenników elektrowni wzrósł o 5 pkt do 45 proc., a przeciwników spadł o 7 pkt - do 52 proc. W lutym w lokalnym referendum w gminie Mielno prawie 95 proc. głosujących - przy 57-proc. frekwencji - sprzeciwiło się budowie elektrowni w Gąskach.

W powiecie wejherowskim poparcie dla budowy właśnie tam wyniosło 65 proc., a odsetek przeciwników - 31 proc. W porównaniu z poprzednim sondażem okazało się, że zwolenników nieznacznie przybyło, a przeciwników jest o 3 pkt mniej.

W powiecie puckim zwolenników elektrowni było 60 proc., a przeciwników - 38 proc. W stosunku do poprzedniego badania odsetek zwolenników wzrósł o 2 pkt, a przeciwników o tyle samo zmalał.

Emocje opadły, wzrasta poparcie

- Najbardziej cieszy wzrost poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w województwie zachodniopomorskim. Teraz, gdy emocje już opadły, widać zmianę. Istotne stają się merytoryczne argumenty, głęboka analiza i chęć mieszkańców do poszerzania wiedzy - podsumowała wyniki wiceminister Trojanowska.

W sondażu z 67 do 71 proc. wzrósł odsetek badanych, którzy uważają temat energetyki jądrowej za niezwykle istotny. Według MG to bardzo dobra informacja, gdyż pokazuje wzrost świadomości Polaków, a społeczeństwo dysponujące rzetelnymi informacjami będzie wyrażać bardziej świadome opinie.

Jak podkreśla też MG, kampania "Poznaj atom" została oparta na wynikach badań niezależnych instytucji, wiedzy ekspertów z dziedziny komunikacji masowej oraz doświadczeniu innych krajów. Według ministerstwa to właśnie eksperci i naukowcy z zakresu energetyki i atomistyki zostali ocenieni przez respondentów za najbardziej wiarygodne źródło wiedzy na temat energetyki jądrowej, a 50 proc. ankietowanych, którzy zetknęli się z elementami kampanii, przyznało, że zwiększyła ona ich zainteresowanie tematem budowy elektrowni jądrowej.

Sondaże na zlecenie Ministerstwa Gospodarki wykonała w listopadzie 2012 r. firma MillwardBrown SMG/KRC. Badanie ogólnopolskie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku ponad 15 lat, próba w każdym z trzech powiatów wynosiła 300 osób.

Zgodnie z planami rządu w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe po ok. 3000 MW. Na inwestora rząd wskazał kontrolowaną przez skarb państwa PGE. Według PGE pierwszy blok miałby ruszyć ok. 2024 r.

Zobacz także
  • Protest przeciwko budowie elektrowni atomowej koło Mielna. Mielno: Wysoka frekwencja w referendum. Mieszkańcy przeciwni budowie elektrowni jądrowej
Skomentuj:
Kampania rządowa przynosi efekty? Ponad połowa pytanych jest za budową elektrowni jądrowej w Polsce
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje