Kampania rządowa przynosi efekty? Ponad połowa pytanych jest za budową elektrowni jądrowej w Polsce

26.12.2012 07:38
56 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego na potrzeby rządowej kampanii informacyjnej "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią" opowiedziało się za budową w Polsce elektrowni jądrowej. Przeciwko było 40 proc. badanych.
Z rezultatów badania prowadzącego kampanię Ministerstwa Gospodarki wynika, że od marca 2012 r., czyli od początku akcji, w skali całego kraju poparcie wzrosło o 5 pkt proc., a odsetek przeciwników energii z atomu spadł również o 5 pkt. Z 63 do 57 proc. spadł odsetek przeciwników, a z 36 do 41 proc. wzrósł odsetek zwolenników budowy w najbliższej okolicy ich miejsca zamieszkania.

- Rozpoczynając kampanię, chcieliśmy poznać obawy Polaków i rozwiać mity na temat energetyki jądrowej. Miał być to żywy dialog ze społeczeństwem, który pomoże ocenić racjonalnie wszelkie za i przeciw energii jądrowej. Wyniki jednoznacznie pokazują, że cel został osiągnięty, choć mamy świadomość, że jest jeszcze dużo do zrobienia - oceniła pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Gąski, Żarnowiec, Choczewo

Dodatkowy sondaż przeprowadzono w trzech powiatach, w których może powstać pierwsza elektrownia: koszalińskim, puckim i wejherowskim. To w nich leżą potencjalne lokalizacje: Gąski, Żarnowiec i Choczewo.

W powiecie koszalińskim - gdzie leży potencjalna lokalizacja Gąski - odsetek zwolenników elektrowni wzrósł o 5 pkt do 45 proc., a przeciwników spadł o 7 pkt - do 52 proc. W lutym w lokalnym referendum w gminie Mielno prawie 95 proc. głosujących - przy 57-proc. frekwencji - sprzeciwiło się budowie elektrowni w Gąskach.

W powiecie wejherowskim poparcie dla budowy właśnie tam wyniosło 65 proc., a odsetek przeciwników - 31 proc. W porównaniu z poprzednim sondażem okazało się, że zwolenników nieznacznie przybyło, a przeciwników jest o 3 pkt mniej.

W powiecie puckim zwolenników elektrowni było 60 proc., a przeciwników - 38 proc. W stosunku do poprzedniego badania odsetek zwolenników wzrósł o 2 pkt, a przeciwników o tyle samo zmalał.

Emocje opadły, wzrasta poparcie

- Najbardziej cieszy wzrost poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w województwie zachodniopomorskim. Teraz, gdy emocje już opadły, widać zmianę. Istotne stają się merytoryczne argumenty, głęboka analiza i chęć mieszkańców do poszerzania wiedzy - podsumowała wyniki wiceminister Trojanowska.

W sondażu z 67 do 71 proc. wzrósł odsetek badanych, którzy uważają temat energetyki jądrowej za niezwykle istotny. Według MG to bardzo dobra informacja, gdyż pokazuje wzrost świadomości Polaków, a społeczeństwo dysponujące rzetelnymi informacjami będzie wyrażać bardziej świadome opinie.

Jak podkreśla też MG, kampania "Poznaj atom" została oparta na wynikach badań niezależnych instytucji, wiedzy ekspertów z dziedziny komunikacji masowej oraz doświadczeniu innych krajów. Według ministerstwa to właśnie eksperci i naukowcy z zakresu energetyki i atomistyki zostali ocenieni przez respondentów za najbardziej wiarygodne źródło wiedzy na temat energetyki jądrowej, a 50 proc. ankietowanych, którzy zetknęli się z elementami kampanii, przyznało, że zwiększyła ona ich zainteresowanie tematem budowy elektrowni jądrowej.

Sondaże na zlecenie Ministerstwa Gospodarki wykonała w listopadzie 2012 r. firma MillwardBrown SMG/KRC. Badanie ogólnopolskie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku ponad 15 lat, próba w każdym z trzech powiatów wynosiła 300 osób.

Zgodnie z planami rządu w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe po ok. 3000 MW. Na inwestora rząd wskazał kontrolowaną przez skarb państwa PGE. Według PGE pierwszy blok miałby ruszyć ok. 2024 r.

Zobacz także
 • Protest przeciwko budowie elektrowni atomowej koło Mielna. Mielno: Wysoka frekwencja w referendum. Mieszkańcy przeciwni budowie elektrowni jądrowej
Komentarze (384)
Kampania rządowa przynosi efekty? Ponad połowa pytanych jest za budową elektrowni jądrowej w Polsce
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 242 razy 182

  Jasne, ja też jestem za, bo skądś prąd brać trzeba. Ale pod jednym warunkiem - że budowę się zleci jakimś Francuzom, Amerykanom, czy Rosjanom, i za kilka lat zapłaci i odbierze gotowy obiekt, a nasi politycy, "biznesmeni", i "fachowcy" nie będą na tę budowę absolutnie mieli prawa wstępu. I że odbiory gotowej elektrowni zleci się firmie konkurencyjnej względem tej, która będzie budować, z innego kraju, i z wynagrodzeniem zależnym od liczby znalezionych usterek.

  Nasi politycy i fachowcy już zbudowali w Polsce drogi, które się sypią, stadion, którego dach się nie zamyka, lotnisko, na którym kawałki betonu leżą na pasie, itp., to koło polskiej elektrowni jądrowej oni powinni mieć co najwyżej prawo i obowiązek mieszkać.

 • jackkkkk

  Oceniono 209 razy 87

  Ludzie opamiętajcie się! Przecież nie potrafimy zbudować głupiego kawałka autostrady, pasa startowego, lub dachu stadionu. Jeśli przy budowie reaktora jak zwykle ktoś zrobi interes życia (oczywiście przy odgórnej aprobacie) i zaoszczędzi na materiałach lub je po prostu ukradnie to wiadomo, jakie będą tego skutki. To będzie katastrofa nie tylko lokalna... Nie jestem przeciwnikiem energii atomowe, ale nie dojrzeliśmy do tak poważnych tematów.

 • hellbert

  Oceniono 133 razy 81

  Ciekawe jak szybko elektrownia dostanie "łupieżu" i .... łupnie (zawali się)... Winni będą - prawa fizyki (powszechne ciążenie, bo elementy nie chciały lewitować), oraz pory roku: Zima - bo zimno, Lato - bo gorąco i sucho, oraz Wiosna z Jesienią bo mokro i się beton rozpuścił w wodzie.

  Nie jestem przeciwnikiem elektrowni atomowych. Jestem przeciwnikiem Polnische Wirtschaft i polskości-bylejakości, polskości-niedasizmu oraz złodziejstwa i partactwa.

 • hellbert

  Oceniono 79 razy 63

  A gdzie w opcjach po lewej stronie "artykułu" opcja PRZERAŻA MNIE TO? Nie energia atomowa, tylko co z tym tematem zrobią "kolesie":/

 • iha-iha-iha

  Oceniono 145 razy 49

  wybudują jak lotnisko w Modlinie - następne złodziejstwo

  już dość złodziejstw o oszustw platformy zlodziejskiej

 • tak.ale

  Oceniono 64 razy 34

  Czy polska elektrownia jądrowa (o ile powstanie, bo obecnie do intratne miejsce do trzepania kasy za nic) będzie pracowała tak długo jak lotnisko im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (taka nazwa, bo działało do końca świata i jeden dzień dłużej)?

 • scurvy.seen

  Oceniono 92 razy 30

  Podobnie-poprzez "kampanie informacyjną" (czytaj:ogłupienie w mediach)-przekonają społeczeństwo do wejścia do strefy euro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje