Egipt ma nową konstytucję. Prawie 64 proc. zagłosowało "za"

25.12.2012 19:21
Egipcjanin pokazuje palec ubrudzony atramentem po głosowaniu w referendum dot. nowej konstytucji

Egipcjanin pokazuje palec ubrudzony atramentem po głosowaniu w referendum dot. nowej konstytucji (Fot. Khalil Hamra AP)

Nową egipską konstytucję, opracowaną przez zdominowaną przez islamistów konstytuantę, poparło 63,8 proc. głosujących. Referendum odbyło się 15 i 22 grudnia. Frekwencja wyniosła 32,9 proc.
W sobotę głosowali mieszkańcy 17 prowincji i m.in. takich miast jak Giza, Port Said i Suez. Uprawnionych do głosowania było ok. 25 mln obywateli. W przeprowadzonej tydzień temu pierwszej turze ok. 57 proc. głosujących poparło projekt. Zdaniem liberalnej, nieislamistycznej opozycji doszło do wielu nieprawidłowości.

Bractwo Muzułmańskie zdominowało konstytuantę

Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Zdaniem islamistów, nowa konstytucja jest niezbędna, aby Egipt dokonał kolejnego kroku na drodze do demokracji, a także zapewni stabilizację niezbędną dla wzmocnienia słabej gospodarki.

"Nowa konstytucja, nowe podziały"

Natomiast liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu, jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan, przyczyni się do jeszcze większych podziałów i otworzy drogę do islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

Zobacz także
Komentarze (10)
Egipt ma nową konstytucję. Prawie 64 proc. zagłosowało "za"
Zaloguj się
 • kot2ka

  Oceniono 35 razy 29

  Co to za frekwencja ???? Egipcjanie osrali to całe referendum. !!!!!

 • babaqba

  Oceniono 41 razy 27

  Proszę też nie podpisywać zdjęć z Arabami "Egipcjanin". Podpisujcie jak trzeba: Arab głosował za wprowadzeniem terroru islamskiego na terytoriach okupowanych.

 • irony72

  Oceniono 29 razy 23

  Mozna wiec zaczac przypuszczac, ze za 20 lat piramidy w Gizie i Sfinks znikna z powierzchni ziemi.
  W imie allaha.
  :/

 • od-or

  Oceniono 25 razy 23

  z deszczu pod rynne

 • annaprus

  Oceniono 22 razy 18

  Demokracja według Mursiego to czołgi i prześladowania ..... Niezbyt to dobrze wróży przyszłości Egiptu www.photo-travels.org/pl/foto/168/ ...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 25 razy 17

  No to teraz araby się pokochają...

 • maro2009

  Oceniono 28 razy 14

  skoro wybrali prawo szariatu w demokratycznych wyborach to zamachem na demokrację będzie próba jego zmiany???

 • putin2000

  Oceniono 8 razy 6

  Ciekawe kiedy piramidy zaczną obrażać allaha.

 • blski

  Oceniono 7 razy 3

  Braterstwo Muzulmanskie (BM) bylo nielegalne, w czasach gdy bylo przesladowane stworzylo silne struktury organizacyjne. Po obaleniu dyktatury podpieranej przez Zachod z dnia na dzien stalo sie dominujaca organizacja polityczna inne udalo sie zlikwidowac.
  Podobnie do po PRL-owskiej Polski jest znaczna czasc spoleczenstwa ktora utracila uprzywiliowane pozycje i nie nalezy sie dziwic, ze ludzie ci sa ze zmian niezadowoleni. Cala profesja zwiazana z prawem byla w rekach rezimu, trudno sie dziwic, skoro byli oni z wojskiem, podstawa upadlego dyktatora.
  Nowa konstytucja dala gwarancje wojsku czym kupiono poparcie.
  Przypuszczam, ze w niezbyt dlugim czasie te przywileje dla wojska zostana zlikwidowane, ale pozwoli to wierchuszce na spakowanie nagrabionych bogactw i ucieczke. Najprawdopodobniej planuja emerytury w USA, bedac na miejscu rzadzacych Ameryka zabronilbym im wstepu, tyle ze mogliby wtedy ujawnic rozne wspolne przekrety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje