Aplikacja Facebooka zabierze nasze zdjęcia? Jest pierwszy pozew przeciwko Instagramowi

25.12.2012 16:24
Nowy regulamin dot. Instagramu ma wejść w życie 16 stycznia

Nowy regulamin dot. Instagramu ma wejść w życie 16 stycznia (fot. Instagram.com)

Do sądu w Kalifornii wpłynął pozew przeciwko twórcom aplikacji, która pozwala przerabiać i dzielić się swoimi zdjęciami w sieci. Chodzi o zmiany w regulaminie - wszystkie zdjęcia zrobione i udostępnione w najpopularniejszej aplikacji fotograficznej na świecie będą mogły być użyte do celów komercyjnych. Ich właścicielem będzie Facebook.
Pozew, który złożyła prawnicza firma Finkelstein & Krinsk z San Diego, ma na celu zablokowanie niektórych zmian w regulaminie kupionego w kwietniu przez Facebooka Instagramu. W tej chwili, jeżeli ktoś z użytkowników nie zgadza się z nowymi przepisami (wejdą w życie 16 kwietnia), może usunąć swoje konto. Straci jednak prawo do wszystkich już opublikowanych zdjęć. Prawnicy chcą temu zapobiec.

"Instagram unika odpowiedzialności"

- Instagram pozbawia naszych klientów ich praw własności do zdjęć, jednocześnie unikając jakiejkolwiek odpowiedzialności - mówi przedstawiciel Finkelstein & Krinsk. Dodaje też, że należący do Facebooka Instagram najnormalniej w świecie łamie umowę zawartą ze swoimi użytkownikami.

Innego zdania jest rzecznik Facebooka Andrew Noyes, który oświadczył, że zarzuty wobec ich firmy są bezpodstawne i będą z nimi energicznie walczyć.

Robisz zdjęcia? Sprzedamy je

Nowe zasady użytkowania aplikacji Instagram zakładają m.in., że firma będzie mogła handlować zdjęciami zrobionymi przez użytkowników, a także ich danymi osobowymi, bez dzielenia się z nimi zyskiem.

Facebook kupił Instagram w kwietniu tego roku za niecały miliard dolarów. Liczba użytkowników aplikacji do dzielenia się zdjęciami wynosiła wtedy ok. 30 milionów, teraz jest to ponad 80 milionów.

Komentarze (39)
Zaloguj się
 • ursusek78

  0

  Załóżmy przez chwile, że by te zmiany weszły mimo, że podobno się z nich wycofali.

  To ja robię zdjęcia i je publikuję na FB dzięki temu programowi. Ich właścicielem jest FB.

  A co jeśli tymi zdjęciami będą strony jakiś ważnych prac albo książek. takie Ebooki za pomocą JPG. Kogo pociągną do odpowiedzialności?
  Ja się podzielę tylko zdjęciami ze znajomymi :) Nawet odpowiednie ograniczenia ustawie na profilu. A FB będzie na tym w teorii zarabiać :)

 • kkk_3

  0

  ciekawe ile to facebook zarobi na tych wszystkich zdjęciach jedzenia, lansowania się z kubkiem starbuksa, szpanerskich butów i "dziubków" licealistek ???

 • villk

  0

  w lutym pijąc kawe miałem kilka przemyśleń o fecebooku apropo jego wejścia na giełde...

  villk.blox.pl/2012/02/Taka-refleksja-przy-kawie.html
  zreszat trąbie o tym cały czas ,ze to zwykła wywiadownia ...

 • poppers68

  Oceniono 3 razy 1

  Artykuł dedykuję wszystkim skaczącym niedawno na śniegu ez szturmówkami typu: "Tusk Ty Matole" przeciw jakimkolwiek regulacjom chroniącym wizerunki i jakąkolwiek naszą własność ( nawet tzw. intelektualną).
  Dodatkowo dedykuję tym skaczącym, którzy obecnie wojują z Facebookiem.......
  Nie podobało się nam ACTA?
  No to mamy początek wojaży - za monet ryzykiem będą mms'y do przyjaciół.
  I co? Trzeba było myśleć wcześniej a nie stroić Mądrale w śniegu rok temu...
  Co? Nie mam racji?

 • bart8777

  0

  Przecież to g-wno przetwarza zdjęcia tylko w niskiej rozdzielczości. Do zastosowań komercyjnych raczej się nikomu nie przydadzą.

 • komercjuszek

  0

  Gratuluję refleksu.

  Ten news ukazał się w sieci już 21.12.2012:

  "Instagram reaguje na falę protestów swoich użytkowników przeciwko zmianie warunków umowy. Sporne sformułowania dot. użycia zdjęć użytkowników dla celów reklamowych zostały skreślone."

  Jak więc widać, nie ma co bić piany, jajeczko częściowo nieświeże.

 • paperson

  0

  Lubie to!!! Sprzedadzą zdjęcia z łosi czasu?

 • gtpress

  Oceniono 1 raz 1

  jak dlugo Swiat da sie dymac?

 • sylwekck

  Oceniono 2 razy 2

  PRZECZYTALIŚCIE ARTYKUŁ !!! O ile doczytałem to co napisano:). To problem dotyczy użytkowników aplikacji do dzielenia się zdjęciami a nie konta na Facebook? Czy może jest ona jakoś zintegrowana? Z mojej wiedzy wynika, że jest to app do postowania zjdęć z komórki. A wszyscy zafiksowali się na samym koncie. WOW szacun zanim będziecie naśmiewać się z innych zacznijcie od siebie:P

  Instagram is an online photo-sharing and social networking service that enables its users to take a picture, apply a digital filter to it, and share it on a variety of social networking services, including its own. Operating system iOS 4.3 or later; Android 2.2 or later

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje