Tragiczna Wigilia, najgorszy weekend - ponad 1300 pożarów, 15 ofiar

25.12.2012 13:33
Straż Pożarna

Straż Pożarna (Fot. Daniel Adamski / AG)

Od piątku w 1312 pożarach w całej Polsce zginęło 15 osób, w tym sześć osób w Wigilię. W poniedziałek do wszystkich pożarów doszło w mieszkaniach i domach rodzinnych - mówi rzecznik prasowy komendy głównej PSP Paweł Frątczak.
- Wczorajszy dzień był wyjątkowo tragiczny, w 5 pożarach zginęło aż 6 osób, kolejnych 16 odniosło obrażenia. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym gwałtowniej wzrasta liczna pożarów - mówi reporterowi TOK FM Dariuszowi Zalewskiemu Frątczak.

- Najtragiczniejszy pożar miał miejsce w Wigilię w miejscowości Hołowczyce w województwie mazowieckim. Z niewyjaśnionych przyczyn spłonął drewniany dom jednorodzinny, 2 osoby zginęły. Najczęściej o tej porze roku przyczyną pożarów jest niewłaściwe dogrzewanie mieszkań, pozostawianie włączonych piecyków elektrycznych. Podobnie jest z oświetleniem choinek - dodaje Frątczak w rozmowie z TOK FM.

"To wyjątkowo dużo"

Zdaniem Frątczaka to bardzo zły wynik. Zazwyczaj w pierwszy świąteczny dzień w pożarach ginie do 3 osób. Drewniany budynek spłonął także w poniedziałek w Warszawie przy ul. Klimontowskiej, zginął mężczyzna. W Zabrzu w wyniku pożaru w mieszkaniu na siódmym piętrze bloku zginęła kobieta. W płomieniach stanęły także domy jednorodzinne we wsiach Polubicze Wiejskie (woj. lubelskie) i Tolkmicko (woj. warmińsko-mazurskie).

Jak poinformował Frątczak, w poniedziałek w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęły trzy osoby. W Łodzi dwie osoby zatruły się śmiertelnie spalinami samochodowymi w garażu. Z objawami zatrucia do szpitala przewieziono kolejne dwie, które znajdowały się w mieszkaniu nad garażem. Jeden przypadek śmiertelnego zatrucia odnotowano w Gdyni. (PAP)

Pożar na poddaszu zabytkowego pałacu w Chlewiskach

- Strażacy gaszą pożar na poddaszu zabytkowego pałacu w Chlewiskach, w którym obecnie mieści się hotel; ewakuowano sześć osób, nikt nie ucierpiał - poinformował rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Szydłowcu Bartłomiej Wilczyński.

- Płonie poddasze XVIII-wiecznego pałacu, który został zmodernizowany i w którym obecnie mieści się hotel. Gdy pożar wybuchł, w obiekcie znajdowało się sześciu gości hotelowych, zostali oni ewakuowani, nikomu nic się nie stało - powiedział PAP rzecznik. Jak poinformował, strażacy gaszą poddasze i starają się, aby ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałe kondygnacje.

Fundamenty budynku datuje się na XV w. Wtedy Odrowążowie, którzy z czasem przyjęli nazwisko Chlewiccy, wznieśli w Chlewiskach zamek. W XVIII w. jego nowi właściciele, rodzina Podkańskich, rozpoczli przebudowę budowli obronnej na pałac. Od 1999 r. w gmachu mieści się hotel. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Zobacz także
 • Pożar do którego zostali wezwani strażacy Strzelanina w USA. "Jeden z zastrzelonych strażaków to Polak"
Komentarze (13)
Tragiczna Wigilia, najgorszy weekend - ponad 1300 pożarów, 15 ofiar
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 28 razy 18

  W dni świąteczne szybciej tracimy czujność. Zabiegani, bo trzeba nakupić, nagotować, nagromadzić, wyszorować, wypucować zasypiamy przed telewizorem, wcześniej zadbawszy o dogrzanie domowych pomieszczeń "jak na święta, po pańsku". Dogrzewamy więc, nie zadbawszy uprzednio o kontrolę przewodow kominowych, o szczelność przewodów gazowych, o wentylację... Ot, życie ....
  W Wigilię na drogach zginęło 7 osób, w domach od pożarów - 6. To gdzie jest bezpiecznie ?

 • zenblue1

  Oceniono 18 razy 8

  Nie wierzę że przyczyną wzrostu ilości pożarów są choinki,kiedyś na choinkach były świeczki a teraz żarówki 1.5 wolta i diody

 • chewie00

  Oceniono 14 razy 2

  biedny ten co wszystkie nieszczęścia łączy z wiarą.

 • szczuras99

  Oceniono 8 razy -4

  Bozia zajeta byla rodzeniem sie i nieupilnowala .

 • 100stanislaw

  Oceniono 15 razy -5

  NO TO SE ( bóg ) , - ZASZALAŁ !... :( ... ALBO STRACIŁ POCZUCIE HUMORU ! :) .

 • zibi1971

  Oceniono 55 razy -17

  A co was obchodzi wiara ludzi?. Wiem jedno wielu z was za kilkanaście lat nagle uwierzy w Boga.

 • bobbie2

  Oceniono 34 razy -20

  Wigilia To jest .pic na wlos tylko duzy kicz a ten kto oczka do gory wnosi jest tchorzem .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje