Policja: w Wigilię w 62 wypadkach zginęło siedem osób

Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja gazeta

- W czasie ostatniej doby doszło do 62 wypadków, zginęło w nich 7 osób - informuje Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. Choć statystycznie sytuacja była lepsza niż w 2011 r., policjanci apelują do kierowców o ostrożność i przede wszystkim trzeźwość.
W policyjnych statystykach tegoroczna Wigilia była na drogach spokojniejsza niż ubiegłoroczna. Przez ostatnią dobę zatrzymano 98 nietrzeźwych kierowców. To znacznie mniej niż w latach ubiegłych - w zeszłym roku zatrzymano 230 nietrzeźwych kierowców.

- Doszło też do mniejszej liczby wypadków - było ich 62. Zginęło w nich 7 osób, a 80 zostało rannych - informuje Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Jak wyjaśnia Hajdas, ponieważ w Wigilię było ślisko i mglisto, jeździliśmy uważniej. - Zawsze, gdy są tak trudne warunki pogodowe, kierowcy jeżdżą wolniej, a przez to i bezpieczniej. Rzadziej dochodzi do poważanych wypadków, większość zdarzeń na drogach to niegroźne stłuczki. Niestety, to przy dobrej widoczności przyspieszamy i też mniej ostrożnie prowadzimy - mówi Hajdas dla Gazeta.pl.

Nie siadajmy za kółko po "głębszym"

Policja apeluje do kierowców, żeby pod żadnym pozorem nie wsiadali za kółko po "głębszym". - Także apel do członków rodzin: jeśli widzimy, że ktoś jest nietrzeźwy, absolutnie nie wolno mu pozwalać na prowadzenie samochodu - mówił dla PAP Mariusz Góra z KGP.

Już przed świętami policjanci zapowiadali, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów. Po drogach mają jeździć radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Policjanci apelują o bezpieczną jazdę. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bo mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Trzeba też sprawdzić poziom płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne, dobrze jest mieć w zapasie żarówki.

Komentarze (15)
Policja: w Wigilię w 62 wypadkach zginęło siedem osób
Zaloguj się
 • lukki69

  Oceniono 46 razy 26

  luzik...7 osób... gdyby w delegacji w afganie armia straciła 7 osób w ciągu doby to juz by sie szykowały miliardowe wydatki na bezużyteczny poza pustynią sprzet i szum medialny...chociaż oni wszyscy pojechali za kasą i z własnej woli..najwięcej Polaków ginie na drogach!!!!!

 • stanislawolek

  Oceniono 15 razy 11

  .jesteśmy narodem katolickim i we krwi mamy chrześcijanstwo i wódę ...

  - to takie polskie ...

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 23 razy 7

  @lukki69
  "najwięcej Polaków ginie na drogach!!!!! "

  niestety albo jesteś niedoinformowany albo bezczelnie kłamiesz

  przyczyny zgonów w Polsce
  - Rak - 93 na 100 000
  - wypadki sam. 11 na 100 000

  i teraz pytanie co jest większe 93 osoby z rakiem na 100 000 osób czy 11 osób w wypadkach samochodowych na 100 000 osób :) , dla porównania 15 osób na 100 000 popełnia samobójstwo , czyli więcej osób popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach samochodowych :)

  epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php?title=File:Causes_of_death_-_standardised_death_rate,_2009_%281%29_%28per_100_000_inhabitants_aged_less_than_65%29.png&filetimestamp=20120112111824

 • walkaklas

  Oceniono 13 razy 5

  Zasadnicze pytanie ile promili mieli ci pijani. Ilu by ich byłoby gdyby np zastosować dozwolony poziom we Francji ??

 • pryszcze.duszy

  Oceniono 15 razy 5

  ze starości umiera jeszcze więcej mądralo

 • stefansonson

  Oceniono 3 razy 1

  na listopad jest akcja znicz, na grudzień proponuję akcje Jezus żeby dobrze kojarzyła się z tymi pijakami którzy pod płaszczykiem religijnych tradycji jadą na libację, a potem po pijaku wracają do domów. złapani przez drogówkę się tłumaczą ze myśleli że to krew chrystusa bo ksiądz tak mówi zanim sobie strzeli kielicha.

 • robekcb2

  0

  Poradnik CB-radio

  Sympatycy łączności przez CB radio i krótkofalówki PMR 446 z Sulejówka i okolic publikują informacje o sprzęcie, akcesoriach, porady.

  radioamator.elektroda.eu

 • muzzyczny

  Oceniono 1 raz -1

  pogańskie zwyczaje, pogańskie święta

 • gac4

  Oceniono 9 razy -3

  Ale nie ma się czemu dziwić.
  Najpierw kupione prawa jazdy, pijani instruktorzy albo na kacu, instruktorzy jeżdżący byle wyklepać dniówkę i tyle. A potem wypadki na drogach. I wszyscy się dziwią. Ktoś zdaje egzamin na prawa jazdy uczciwie? W WORD tną tylko na kasę, przypadkiem można zdać, przypadkiem mozna niezdać, a w WORD odsyłają do ministra transportu. Należy zacząć od ukrucenia zlodziejstwa WORDów, od poprawy warunków na drogach, a nie dzień w dzień gadać o ilości smietelnych wypadków na drogach. Tak było, jest i będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje