Abp Michalik: Podpisując ustawę o przemocy, przejęliśmy z UE wielkie kłamstwo

25.12.2012 08:14
Przewodniczący episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik, w czasie pasterki w Archikatedrze w Przemyślu mówił, że jesteśmy świadkami wyraźnego ataku na tradycyjny model rodziny. - Przyjmując tę ustawę o przemocy, że kultura, tradycja, religia rodzi przemoc, przejęliśmy z Unii Europejskiej wielkie kłamstwo - grzmiał arcybiuskup.
- Myślę, że dzisiaj jest wyraźny atak na tradycyjny model rodziny, złożonej z jednego mężczyzny i z jednej kobiety, rodziny wielodzietnej - mówił arcybiskup. W jego opinii obecnie w wielu kolorowych pismach i programach telewizyjnych wmawia się, że ideałem jest zdrada małżeńska, a głównym tematem jest przemoc wobec kobiet, ale przemoc jako wyraz kultury polskiej.

- Wielkie kłamstwo, które przejęliśmy z Unii Europejskiej, przyjmując tę ustawę o przemocy, że kultura, tradycja, religia rodzi przemoc. Niech mi pokaże którykolwiek z tych ludzi, którzy wymyślili to wielkie kłamstwo historyczne, w którym miejscu ewangelia mówi o przemocy? Gdzie Kościół zachęca do przemocy? To jest dramat zakłamywania - ocenił hierarcha.

Błazen zamiast mędrca

Zauważył też, że jest ofensywa kultury, gdy w wielu programach, zwłaszcza tzw. kulturalnych, bohaterem staje się błazen. - Błazen zajmuje miejsce mędrca, nauczyciela, kapłana. Błazen, wszystko mu wolno. Piana na ustach staje się wzorem niejednego działacza politycznego, któremu wszystko wolno, bezkarnie może obrażać innych ludzi. Myślę, że warto powiedzieć, zauważyć, jak często paraliżuje lęk przed prawdą ludzi dzisiaj w świecie - mówił metropolita przemyski.

Zachęcał do postawienia sobie pytania "czy nie kłamię?". Odniósł się do słów bohatera jednej z książek Bronisława Wildsteina pt. "Ukryty", który mówi: nie mogę dłużej żyć w kłamstwie. - To jest też niekiedy historia nasza, naszej codzienności, że nie mamy odwagi, już się przyzwyczailiśmy i nie umiemy mówić prawdy. Kłamiemy nawet wtedy, kiedy usiłujemy mówić prawdę - grzmiał hierarcha.

Przypomniał słowa Jana Pawła II, który ostrzegał, że demokracja bez zasad moralnych staje się niebezpieczeństwem totalitaryzmu.

Zaapelował też do narodu, aby budował Europę na mocnych fundamentach szacunku do każdego człowieka i do każdego państwa, każdego narodu. "To jest przesłanie ewangelii. Chrystus przyszedł wszystkim ludziom przynieść zbawienie i wszystkim ludziom dać szansę - podkreślił abp Michalik.

Zobacz także
Komentarze (672)
Zaloguj się
 • m.malone

  Oceniono 3 razy 1

  Arcyarcybiskup puścił wielkiego bąka. Dobrze, że w Przemyślu - smród pójdzie na wschód

 • amron53

  Oceniono 2 razy 0

  Jakim prawem Wielki Kłamca Michalik ingeruje w działalność władz państwa polskiego? Każdy klecha katolicki jest agentem na służbie Vatykanu, czyli jest zdrajcą własnej ojczyzny, jeśli z tego kraju się wywodzi. Kler szydzi, szczuje, kłamie, oszukuje i okrada cały kraj /także przez wyłudzenia/, jak to możliwe, że jeszcze nie jest ścigany przez prawo?

 • ayouseptim

  Oceniono 4 razy 2

  Michalik przewrotny człowieku, czy Ty się nie wstydzisz swoich słów? Zarzucasz innym kłamstwo a sam jesteś kłamcą absolutnym, wraz ze swoim kłamliwym tzw. "kościołem".

 • hippolitkwas

  Oceniono 2 razy 2

  Miłój bliźniego...........
  www.wiadomosci24.pl/artykul/glupi_policjant_z_ustrzyk_dolnych_157997.html

 • prusak2

  0

  Cytat ze Spamalot: "Weź tę rekę mi z kolana stary zboku".

 • ak47.dwa

  Oceniono 1 raz -1

  Po co ci komentarz , głupotę masz wypisaną na czole !

 • entres

  Oceniono 4 razy 0

  Panie biskup, ile jest kobiet biskupów w tej waszej religii?

 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo wazne swieto:
  W poniedziałek 10 grudnia w hallu głównym Sejmu odbyła się uroczystość zapalenia trzeciej świecy chanukowej. W roli gospodarza wystąpił wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk. Podczas uroczystości obecni byli również wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Wenderlich i Wanda Nowicka, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele Chabad Lubawicz i korpusu dyplomatycznego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje