Abp Kowalczyk: Przychodzę do was nie po to, aby wam zakłócać spokój

24.12.2012 21:04
Abp Józef Kowalczyk

Abp Józef Kowalczyk (Fot. TVP Info)

Do budowania dobra wspólnego poprzez codzienną pracę wezwał rodaków w orędziu wigilijnym prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Przypomniał o żołnierzach, którzy pełnią służbę, by zapewnić pokój. Błogosławił też rodzinom i apelował o pogłębienie wiary.
- Słowa moje kieruję pod adresem tych, którzy codziennie angażują się w budowanie dobra wspólnego. Wszyscy, którzy kochają ojczyznę, którzy z Polską się solidaryzują, niech zespolą siły, abyśmy poprzez codzienną pracę mogli coraz bardziej upiększać naszą codzienność - mówił arcybiskup Kowalczyk.

Abp Kowalczyk zaapelował również o to, aby w tym świątecznym czasie w sposób szczególny pamiętać o polskich żołnierzach, którzy są poza granicami ojczyzny, będąc - jak podkreślił - "na straży i posterunkach ryzykownych i niebezpiecznych, ale mających na celu zapewnić pokój i bezpieczeństwo".

Metropolita gnieźnieński, zwracając się do Polaków w kraju i za granicą, apelował, by Rok Wiary był okazją do pogłębienia, ożywienia i wyzwolenia wiary z wielorakich lęków. Prymas Polski zwrócił się także do rodzin - dzieci, rodziców, rodzeństwa - zachęcając, "by byli katolikami, którzy są rozpoznawalni dzięki swoim słowom, postawom i czynom". Wigilijne orędzie prymasa Polski zostało zarejestrowane w gnieźnieńskiej katedrze.

Składając rodakom życzenia, abp Kowalczyk powiedział: "Przychodzę do was nie po to, aby wam zakłócać spokój wigilijnej wieczerzy, ale po to, żeby powiedzieć wam dobre słowo, ażeby podzielić się z wami opłatkiem, złożyć najlepsze życzenia, poczynając od dzieci, młodzież aż do ludzi starszych".

Zobacz także
Komentarze (92)
Abp Kowalczyk: Przychodzę do was nie po to, aby wam zakłócać spokój
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 137 razy 85

  ....Przychodzę do was nie po to, aby wam zakłócać spokój.... ale po to aby wyrwać wam trochę grosza.

 • bardzouparty

  Oceniono 97 razy 61

  Wniosek z orędzia Prymasa:
  *Kościół Katolicki popiera ludobójstwo w Iraku, Afganistanie i innych krajach okupowanych przez NATO*
  Ciekawe dlaczego?

 • dziadekjam

  Oceniono 93 razy 61

  Nie bardzo jasny jest dla mnie związek "pamiętania o żołnierzach polskich za granicą". Ja pamiętałem, pamiętam i póki życia będę pamiętał o polskich żołnierzach walczących i ginących w obronie ojczyzny, a nie interesów amerykańskich. Tak perfidny i arogancki nawet ZSRR nie był..
  Taki jest efekt 23 lat "dominacji" watykańskich kiecek i solidaruszych styropianów...

 • 1997linda

  Oceniono 58 razy 52

  A ja mile wspominam wigilie w PRLu, KOSCIOL mial wtedy swoje miejsce, nie podskakiwali ale sluzyli ludziom.....Nie znaczy to, oczywiscie, ze mile wspomonam PRL......

 • gorgony

  Oceniono 65 razy 49

  No takie nieroby i bajkopisarze to sobie na tej emeryturce pożyją.

 • gyor

  Oceniono 84 razy 44

  dlaczego gruby, by nie rzec spasiony, facet ma mi mowic, co robic
  bo jezeli chodzi o proces jakiejs "odnowy", to powinien zaczac od SIEBIE
  (i od papieza, ktory ma czas dla przestepcow, a nie ma dla normalnych ludzi)

  i dlaczego GW to publikuje?
  a oredzia innych kosciolow?
  ateistow?
  buddystow?

 • litrahalf

  Oceniono 37 razy 27

  Piszę to z przykrością, bo wszak świadectwo maturalne z religii mam, ale służyłoby to Polakom o wiele lepiej gdybyście W O OGÓLE NIE PRZYCHODZILI. Brak antychrześcijańskiego kościoła szczucia i nienawiści, jest lepszy niż cała popkultura i merkantylizm raem wzięte.

 • cracken001

  Oceniono 34 razy 24

  Hahahahahahahahahahaha....teeeee....obywatelu Kowalczyk...a moze tak z okazji swiat przesilenia zimowego,pod ktore wasza obywatelu SEKTA ordynarnie sie podpiela,slow kilka JAK to ta wasza mafia uczestniczy w tym "budowaniu"dobra wspolnego???Noooo....Kowalczyk-CZEKAMY !!!! Opowiedzcie no Kowalczyk,JAK to kochacie te polska ojczyzne,JAK to 'solidaryzujecie" sie z tym znekanym narodem,jak to dobro wspolne Polski lezy wam tak MOCNO na sercu,iz pozbawiliscie NAROD sporej czesci tego dobra(chyba w mysl biblijnego powiedzenia,ze "predzej wielblad przejdzie...",z czysto apostolska miloscia wzieliscie ten bagaz uniemozliwiajacy osiagniecie "krolestwa niebieskiego na swoje sumienie,aby tylko ulzyc naorodwi),i juz przebieracie nogami w temacie Funduszu Rabunkowego...Noooo ...Kowalczyk...JAK to jest????
  A tak przy okazji... czy przyt waszym suto zastawionym jadlem wszelakim(i niekiepska wypitecznoscia takoz) "ascetycznym" kaplanskim stole postawiliscie z "chrzescijanska miloscia" nakrycie dla zblakanego wedrowca???? Zapukal jakis do waszej kutej recznie furty,czy...przewidujaco kazaliscie spuscic psy???? Co wam bedzie jakis doopek zaklocal te "radosc z narodzin pana"....Kilkanascie lat temu Urban zrobil taki walsnie eksperytment w wieczor wigilijny-jeden z jego redaktorow,postanowil zabawic sie w tego "wedrowca",zapukal do drzwi jakiegos biskupa,znanego z mordy pelnej gadek o "milosierdziu","milosci blizniego","pochylaniu sie z kaplanska troska" etc,etc-pukanie skonczylo sie interwencja "odrodznietej policji",ktora nachalnego "wedrowca" zawiozla na komende i spisala stosowny protokol!!!!
  I TAKI SMIEC ma czelnosc pouczac innych,apelowac,napominac,radzic...ale NIGDY nie dolozy sie do tego "dobra wspolnego",bedzie miual w parszywym RYJU,tylko "kaplanska troske".....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje