Abp Kowalczyk: Przychodzę do was nie po to, aby wam zakłócać spokój

24.12.2012 21:04
Abp Józef Kowalczyk

Abp Józef Kowalczyk (Fot. TVP Info)

Do budowania dobra wspólnego poprzez codzienną pracę wezwał rodaków w orędziu wigilijnym prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Przypomniał o żołnierzach, którzy pełnią służbę, by zapewnić pokój. Błogosławił też rodzinom i apelował o pogłębienie wiary.
- Słowa moje kieruję pod adresem tych, którzy codziennie angażują się w budowanie dobra wspólnego. Wszyscy, którzy kochają ojczyznę, którzy z Polską się solidaryzują, niech zespolą siły, abyśmy poprzez codzienną pracę mogli coraz bardziej upiększać naszą codzienność - mówił arcybiskup Kowalczyk.

Abp Kowalczyk zaapelował również o to, aby w tym świątecznym czasie w sposób szczególny pamiętać o polskich żołnierzach, którzy są poza granicami ojczyzny, będąc - jak podkreślił - "na straży i posterunkach ryzykownych i niebezpiecznych, ale mających na celu zapewnić pokój i bezpieczeństwo".

Metropolita gnieźnieński, zwracając się do Polaków w kraju i za granicą, apelował, by Rok Wiary był okazją do pogłębienia, ożywienia i wyzwolenia wiary z wielorakich lęków. Prymas Polski zwrócił się także do rodzin - dzieci, rodziców, rodzeństwa - zachęcając, "by byli katolikami, którzy są rozpoznawalni dzięki swoim słowom, postawom i czynom". Wigilijne orędzie prymasa Polski zostało zarejestrowane w gnieźnieńskiej katedrze.

Składając rodakom życzenia, abp Kowalczyk powiedział: "Przychodzę do was nie po to, aby wam zakłócać spokój wigilijnej wieczerzy, ale po to, żeby powiedzieć wam dobre słowo, ażeby podzielić się z wami opłatkiem, złożyć najlepsze życzenia, poczynając od dzieci, młodzież aż do ludzi starszych".

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Kowalczyk łże.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Kowalczyk,proszę o prawdę, wam kapłanom chodzi o to by owieczki przyniosły do waszych świątyń pieniądze, bo barka tonie...

 • topiramax

  Oceniono 1 raz -1

  Wierzyć się nie chce po lekturze złotych myśli - przepraszam- pana kolegów, że można tak mądrze, bez wywyższania się, bez agitacji politycznej, bez gróźb...zwyczajnie życzyć ludziom wszystkiego dobrego i wzajemnego wsparcia w budowaniu otaczającej rzeczywistości. Wraca mi pan wiarę w ludzi. Na inne rzeczy przyjdzie inna pora.

 • korcia2000

  Oceniono 5 razy 3

  Dobrze byłoby, Księże Biskupie, gdyby duchowieństwo katolickie nie było rozpoznawalne tylko z ubiorów. Bo czy prawdziwy katolik wyrzuca szkoły i szpitale z budynków, które zagarnia? Czy katolickie siostry zakonne sprzedają nieruchomości razem z mieszkańcami? Czy prawdziwy katolik ceni przede wszystkim dobra doczesne? I co na to powiedziałby Chrystus?

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 4

  "Abp Kowalczyk zaapelował również o to, aby w tym świątecznym czasie w sposób szczególny pamiętać o polskich żołnierzach, którzy są poza granicami ojczyzny,"
  Właśnie pamiętam.
  Szkoda, że tym "żołnierzom" czytaj najemnikom nie przypomni "nie zabijaj".

  Ciekawi mnie co mówi w Afganistanie kapelan wychodzącym z bazy w celu zabijania ludzi kraju w którym się znajdują nasi rodacy z bronią? Czy to będzie nie zabijaj, czy szczęść Boże?
  Smutne to, że kościół popiera zabijanie dla pieniędzy.

 • czesarna

  Oceniono 7 razy 5

  Jeżeli chodzi o Kowalczyk, to nam Justyna wystarcza i przede wszystkim nas cieszy. Zaś ten watykaniec to nam nawet do chrzanu tarcia nieprydatnyj!

 • banan125

  Oceniono 8 razy 6

  dzięki swoim słowom, postawom i czynom...

  kościół katolicki to najbardziej zbrodnicza sekta w historii ludzkości !!

 • banan125

  Oceniono 5 razy 5

  właśnie to zrobiłes HIPOKRYTO!

  1450 - 1750 - Okres polowania na czarownice. Straszliwymi torturami zamęczono setki tysięcy KOBIET posądzanych o czary. Standardowe tortury obejmowały: wieszanie za ręce, biczowanie, łamanie stawów i kości kołem, przypiekanie, gotowanie w oleju, wbijanie kolców w oczy, wlewanie wrzątku do uszu, wyrywanie obcęgami piersi i narządów płciowych, sadzanie na rozżarzonym żelazie lub węglach.

  1493 r. - Bulla papieska uprawomocniła deklarację wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa. W praktyce KOBIETy i mężczyzn szczuto psami karmionymi ludzkim mięsem i ćwiartowanymi żywcem indiańskimi niemowlętami. Wbijano ciężarne KOBIETy na pale, przywiązywano ofiary do luf armatnich i puszczano je z dymem. Mordowano, gwałcono, okaleczano i rabowano.

  2000 r. - 13 marca Kościół przyznaje, że w ciągu wieków popełnił wiele grzechów w dziedzinie praw człowieka i wolności religijnej. O przebaczenie proszeni są m.in. Żydzi, KOBIETy i ludy tubylcze. Za przebaczeniem nie idą żadne czyny, które mogłyby naprawić lub upamiętnić wyrządzone krzywdy, ale za to wizerunek Kościoła poprawia się w oczach wiernych.

 • klakson49

  Oceniono 7 razy 5

  Byłbym Wam wdzięczny, Panie Biskupie, gdybyście przestali ogłupiać to i tak zagubione w bezmyślności społeczeństwo. Czemu w bezmyślności? Popatrzcie na wszechświat i na Wasz infantylny, bajkowy raj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje