Socjolog: Święta to ciężki okres dla singli, ale opuszczeni mają jeszcze gorzej

24.12.2012 13:54
Single radzą sobie w święta, gorzej z tymi opuszczonymi

Single radzą sobie w święta, gorzej z tymi opuszczonymi (Fot. Fot . Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Zdaniem socjologa z Uniwersytetu Łódzkiego dr Julity Czerneckiej święta są trudnym okresem dla singli, ale potrafią oni sobie z tym radzić. Problem samotności w święta dotyka bardziej osoby, które żyją w pojedynkę nie z własnego wyboru. Socjolog radzi także, by wszelkie zmiany w życiu rozpoczynać w momencie, kiedy dojrzewa w nas taka potrzeba, a nie odkładać je na nowy rok.
Według dr Julity Czerneckiej z Zakładu Socjologii Płci i Ruchów Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego okres świąteczny jest trudny dla singli, czyli osób żyjących samotnie z własnego wyboru. Szczególnie odczuwalne jest to dla tych, którzy tęsknią za drugą połową, mimo podjętej przez siebie decyzji. W okresie świątecznym wydaje im się bowiem, że ciągle widzą zakochane pary robiące zakupy świąteczne, wspólnie kupujące choinki czy prezenty.

- To jest taki moment, kiedy single nie idą do pracy, mają czas na chwilę refleksji nad sobą, nad swoim własnym życiem i zadają sobie pytania: "Fajnie mi się żyje, jestem szczęśliwy, ale co będzie za rok, za 10 lat, czy ja cały czas będę sam?". Część singli to jednak zatwardziałe samotne wilki i dobrze im z tym. Oczywiście mają rodziny, przyjaciół, znajomych, więc nie można powiedzieć, że single są osobami samotnymi - wyjaśniła Czernecka, która jest autorką książki "Wielkomiejscy single".

Single, zwłaszcza ci młodzi - jak wynika z jej badań - przyznają, że mają bardzo dużo przyjaciół i zawsze po rodzinnej wigilii, która kończy się zazwyczaj życzeniami "ułożenia sobie w końcu życia", umawiają się na spotkania świąteczne ze znajomymi i przyjaciółmi, często również singlami.

Problem zaczyna się, gdy jesteś singlem nie z wyboru

Korzystają też z przerwy w pracy i spędzają ten czas poza domem - na wyjazdach na narty czy w ciepłych krajach. - To jest taki moment również na zatrzymanie się w pracy zawodowej. Single są bardzo często pracoholikami robiącymi kariery zawodowe. W okresie świątecznym chętnie biorą urlopy, bo firmy pracują mniej intensywnie, więc ich zawodowy świat się nie zawali - zauważyła socjolog.

Według niej problem samotnych świąt pojawia się głównie wśród tych osób, które nie są singlami z wyboru. To są osoby żyjące w pojedynkę z różnych przyczyn życiowych - ktoś je porzucił, są po rozwodzie, owdowiały czy w innych okolicznościach straciły partnera. W ich przypadkach szczególnie odczuwalna jest świąteczna samotność. - Okres świąteczny jest bardzo trudny dla takich osób, które całe życie żyły z kimś pod jednym dachem, dzieliły z nim wspólnie życie i nagle się okazuje, że tej najbliższej osoby zabrakło. Pojawia się pytanie, z kim spędzić te święta, które są przecież rodzinne - dodała Czernecka.

W jej ocenie, lepiej radzą sobie z tym osoby, które mają dużo znajomych, przyjaciół, czyli budują bazę ludzi, którzy mogą pomóc wypełnić im tę samotność: zaprosić na święta i usiąść razem przy wigilijnym stole.

W święta zwolnij, odpocznij

Jej zdaniem warto też pamiętać o tym, że okres świąteczno-noworoczny to dobry moment, kiedy możemy zwolnić, uciec na chwilę od codziennego zgiełku i hałasu. - I być może to jest dobry czas, żeby zastanowić się nad swoim życiem, a także pobyć z tymi, którymi nie mamy czasu się nacieszyć na co dzień. Pomyśleć o tym, jakie cele chcemy osiągnąć w nowym roku, czy nasze życie nam naprawdę odpowiada, czy wygląda tak jak chcemy, czy może chcemy coś zmienić - mówiła.

Socjolog uważa, że aby święta były udane, musimy być zrelaksowani, a bardzo często atmosferę burzy zdenerwowanie i pośpiech, bowiem boimy się, że nie zdążymy kupić prezentów, a w sklepach są gigantyczne kolejki i tłum równie zdenerwowanych ludzi. - Trzeba wyluzować przed świętami, żeby nie dochodziło do rodzinnych kłótni czy sprzeczek, bo o to w tym czasie bardzo łatwo, kiedy chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a jest to mało prawdopodobne. Więc po prostu życzę wszystkim większego dystansu do wszystkiego - podkreśliła.

Przyznała także, że dla obserwatora życia społecznego ciekawym zjawiskiem jest to, że ludzie postanawiają zmienić coś w swoim życiu akurat z początkiem nowego roku, a nie w momencie, kiedy dojrzewa w nich decyzja do zmian.

- Bardzo wiele spraw odkładamy, mówimy sobie np.: mam rzucić palenie, mam zacząć się odchudzać - to zrobię to od 1 stycznia. Postanowienia noworoczne są bardzo konkretne i na początku łatwe w realizacji, natomiast później brakuje nam na to czasu i pojawiają się kolejne preteksty, żeby swoich noworocznych przyrzeczeń nie wypełniać. Chyba lepszym rozwiązaniem jest rozpoczynanie zmian w naszym życiu, kiedy dojrzewa w nas taka potrzeba. Po prostu róbmy to od razu, a nie odkładajmy na nowy rok i zaczynajmy zmieniać nasze życie wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę - podkreśliła socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zobacz także
Komentarze (160)
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 3 razy 1

  Najgorzej maja singielki które czekały na księcia z bajki ,a teraz żaden facet nie spojrzy na nie ,bo po co im stare ,jak jest dużo ładnych młodziutkich panienek.

 • klan_fan

  Oceniono 2 razy 2

  Rzeczywiście to bardzo trudny czas dla singli etc. Dlatego wybaczmy ...biskupom te gadki;)

 • anty77

  Oceniono 4 razy 4

  100 razy lepiej posiedziec samemu,niż brać udział w tych jasełkach dla biedoty umysłowej.

 • kula5211

  Oceniono 3 razy 1

  No ta bardzo współczujemy Jarosławowi K

 • maguniaklikunia

  Oceniono 11 razy 11

  Ja też jestem samotną wdową od kilku lat. ( podam tu wiek 50+)
  Ma się rozumieć że gdybym kogoś poznała to wszystko wyglądało by inaczej .
  Nie cierpię jak użalają się nade mną że taka jestem biedna .
  Nie szukam litości . Jest mi czasem smutno ale gdybym miała spędzić święta z mężem pijakiem albo jakąś znienawidzoną teściową to wolę moją samotność .

 • ula-56

  Oceniono 11 razy 11

  Dla mnie święta to święta żarcia ludzie kupują tyle jedzenia jakby cały rok nie jedli

 • puzonik48

  Oceniono 12 razy 12

  Dla ludzi słabych czas histerii świątecznej jest zapewne przykry .Ale są tacy którzy nie ulegają tej presji i jest im z tym dobrze w swoich przysłowiowych "czterech ścianach".Nie umęczeni i nie udręczeni sprzątaniem (tak jakby cały rok żyło się w brudzie ) ,zakupami ponad miarę i gotowaniem ,którego nie znoszą ,tylko po to żeby 3 dni siedzieć i się obżerać ,taj jakby jutro nie istniało :(:( ,jakby chcieli najeść się na zapas .To obłęd z którego na szczęście wyrasta już młode pokolenie:) Nauczmy się żyć tak jak nam odpowiada i nie ulegajmy presjom otoczenia ,nie próbujmy na siłę się dopasowywać do innych i spełniać nieustannie oczekiwania innych !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje