Ks. Luter: To zaczadzenie PiS jest fatalne dla Kościoła

24.12.2012 10:53
- Grzechem naszej polityki jest to, że rozmawiamy o wrakach, o zamachach, o trotylu, o nitroglicerynie. A nie rozmawiamy o tym, czy Unia Europejska się utrzyma, jakie będzie w niej miejsce Polski - mówił w Radiu Zet ksiądz Andrzej Luter. Bardzo ostro skrytykował część Episkopatu za zaangażowanie w partyjną politykę, co jego zdaniem "odbije się Kościołowi czkawką".
Ksiądz Luter w Radiu Zet ocenił, że w efekcie rozmów "o prowincjonalnych, polskich sprawach patriotyzm staje się taki funeralno-cierpiętniczy".

- Niewątpliwie istnieje to upolitycznienie, to coś, co kiedyś biskup Pieronek nazwał zaczadzeniem PiS. To jest fatalne dla Kościoła, dlatego że nie można angażować się politycznie w taki partyjny sposób. Jeżeli mówimy partyjnie, dzielimy ludzi. To jest antyewangeliczne. Nie możemy ładować kościoła w partyjność. To nam się odbije czkawką za parę lat - przypomniał ksiądz.

Zastrzegł jednak, że Kościół ma prawo wypowiadać się na tematy polityczne. - Zgadzam się z kardynałem Kazimierzem Nyczem, który mówił wczoraj, że Kościół nie może być wykluczony z polityki. Problemem nie jest to, czy mówimy o polityce i angażujemy się w politykę, tylko to upolitycznienie - stwierdził.

Komentarze (357)
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Jedność powinna panować pośród tych, którzy wierzą w Boga Jednego! Polska zawsze była chrześcijańska, wierząca w tegoż Boga przez tysiąc lat. Czy w Trzeciej Rzeczypospolitej coś się zmieniło? Dziś mowa o "wojnie polsko-polskiej! Ja osobiście wolałbym by te wszystkie spory ustały. Jak często mówił Jan Paweł II, "trzeba szukać wspólnego minimum, które nas łączy". Dla mnie takie minimum to opozycja wszelkiej niemoralności, w rządzie i w stosunkach międzyludzkich. Mówmy o wszystkim, ale tylko to o czym wiemy z pewnością. Z czasem Smoleńsk się wyjaśni i też nasze stosunki unijne. Wizja polska winna być dalekosiężna. Unikajmy zła wszędzie i na wszystkich szczeblach, ale nie odrzucajmy dobra! Zachowajmy dobro!

 • braunal

  Oceniono 2 razy 2

  Kaczyński podszywa się pod Katolika a Rydzyk biznesmen łyknął przynętę.Gdyby Kaczyński był prawdziwym Katolikiem ,Marek Jurek do dzisiaj byłby w PISie.

 • edza4

  Oceniono 1 raz 1

  To chyba jedyny ksiądz w Polsce,abstynent nawet na mszy wina nie pije.Tylko patrzeć jak pan Trotyl na niego ekskomunikę nałoży a reszta klakierów w spódnicach będzie mu przytakiwać.Amen

 • cynik24pl

  Oceniono 1 raz -1

  Szkoda, że takich głosów jest mało. Ksiądz dostanie zakaz występowania w mediach i znowu do głosu dojdą urzędnicy pana boga czyli ciemnogród.

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  Ksiądz się nie martwi. Chrystus nam obiecał,że kościół będzie trwał do końca świata. Kłamstwo ma krótkie nogi więc i zwycięstwo duetu Tusk - Palikot jest chwilowe.

 • andrzej-01

  Oceniono 1 raz -1

  Znalezione w internecie;
  ~aromat z PiSuaru:
  Wierzę w jednego Dyrektora, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela Radia Maryja i wszystkich rozmów niedokończonych. I w jedną satelitarną Telewizję Trwam, która z Ojca Dyrektora jest zrodzona przed wszystkimi wiekami. Moher do mohera, przelew do przelewu, dekoder prawdziwy od jednego dystrybutora. ...Kupiony a nie pożyczony, na pożytek Ojcu. A przez Ojca Dyrektora wszystko się stało. On to dla nas moherów i dla naszej emerytury, zstąpił z eteru i za sprawą ruskich anten stał się dla nas nadczłowiekiem. Włóczony po sądach, również za nas, pod Krajową Radą Radiofonii i Telewizji został osądzony i z windykowany. I wniósł apelację dnia trzeciego. I wstąpił do studia Radia Maryja. I powtórnie będzie judzić wśród żywych i umarłych. A rozmowom niedokończonym nie będzie końca. Wierzę w Radio Maryja i Telewizje Trwam, które od Ojca Dyrektora pochodzą, które z Ojcem Dyrektorem wspólnie odbierają nasze uwielbienie i rentę, które mówi przez Michalkiewiczów i Nowaków. Wierze w jeden polski, nasz, toruński kościół. Słucham tylko jednego Radia od świtu do północy. I oczekuję na listonosza z rentą, którą na Radio Maryja wpłacę. Amen

 • jacek-1111

  Oceniono 2 razy 2

  jestem za a nawet, przeciw jeśli kościół mówi dobrze o władzy to fajnie a jak krytykuje to jest zły ,nie ma prawa się wypowiadać, - mentalność Kalego!!!!

 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 0

  Tzw."kościół katolicki" jest kościołem wszetecznym. Mój kolega nazywa go prostytutką. Podzielam jego zdanie. Tak więc, jeżeli cokolwiek zaszkodzi, zaszkodzi to kościołowi WSZETECZNEMU.

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  I to idzie ja w tytule.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje