Żywe karpie na Wigilię? Te są raczej ledwo żywe [ZDJĘCIE]

Żywe karpie w Tesco

Żywe karpie w Tesco (zdjęcie przysłane na Alert24)

Mała balia z wodą, a w niej upchnięte płetwa przy płetwie, duszące się ryby. "Zobaczcie, jak Tesco traktuje żywe karpie w sklepach polskich. Proszę o publikację! (...) Zdjęcie zrobione w Tesco Żywiec" - napisała do portalu Gazeta.pl czytelniczka. Podobne warunki widzieliśmy też w sklepie tej sieci na warszawskich Kabatach. "Zaraz zainterweniuję" - zapowiada rzecznik Tesco.
"Miałam wiadomość, że w sklepach Tesco na Śląsku jest identyczna sytuacja" - pisze w e-mailu do nas czytelniczka Dorothy, przesyłając nam zdjęcie karpi stłoczonych w zbyt małej balii z wodą. Ryby zostały tak potraktowane przez pracowników - jak wynika ze zdjęcia - sklepu Tesco.

Podobny obraz dziennikarz portalu Gazeta.pl zaobserwował kilka dni temu w innym sklepie sieci Tesco - na warszawskich Kabatach. Taka sama balia, tyle samo ryb stłoczonych jedna przy drugiej. Niektóre ryby pływały na boku.

Rzecznik Tesco: "Już interweniuję"

Zapytaliśmy Tesco o warunki, w jakich w sklepach firmy trzyma się wigilijne karpie. - W naszej sieci sklepów trzymamy się ściśle wydanych przez Głównego Lekarza Weterynarii wytycznych, dotyczących na przykład temperatury wody. Jeżeli pojawiają się informacje o naruszeniu tych standardów, to dla mnie oczywiście sygnał do interwencji, czyli telefonów do tych sklepów, które wykonam natychmiast - zapowiada w rozmowie z nami rzecznik Tesco Michał Sikora.

Po kilku minutach dodaje w e-mailu: "Sprawę przekazałem naszym regionalnym kierownikom ds. świeżej żywności, którzy są ekspertami jeśli chodzi o jakość i bezpieczeństwo żywności - w tym także standardy dotyczące sprzedaży żywego karpia. Zwrócą oni natychmiast uwagę na sprawdzenie warunków sprzedaży karpia we wspomnianych sklepach".

Jak sklepy traktują karpia: Poznań, Kraków, Warszawa...

O warunkach, w jakich karpie, w myśl tradycji kupowane żywe przed wigilią Bożego Narodzenia, dożywają w sklepach tej Wigilii, pisaliśmy w ubiegłym roku. I w poprzednich latach. I wygląda na to, że niewiele się zmienia. Tegoroczne obrazki ze sklepów nie nastrajają optymistycznie. Krakowska "Gazeta Wyborcza" opisała warunki, jakie kilka dni temu panowały w supermarkecie Real w centrum M1 w Czyżynach w Małopolsce. Żywe karpie leżały tam bez wody na ladzie. Po interwencji "Gazety" dyrektor M1 zapowiedział interwencję w sklepie.

Z kolei w centrum King Cross w Poznaniu, również w Realu, "karpi jest tak dużo, że nie są w stanie pływać. Duszą się " - pisali klienci sklepu. Powiatowy lekarz weterynarii Ireneusz Sobiak wysłał do sklepu kontrolę.

Podobne informacje przysyłali też czytelnicy-klienci supermarketu Leclerc na warszawskich Bielanach: "Karpie z wody ważono żywe i wrzucano do toreb, gdzie - dalej rozpaczliwie wierzgając - były niesione przez klientów w dalszą podróż" - pisała warszawska "GW".

Akcje społeczne na rzecz karpi od lat trafiają w próżnię?

Podobnie jak w tym roku, tak i wcześniej nasi czytelnicy pisali do nas e-maile, przysyłali zdjęcia, alarmowali, pytali: "Dlaczego karpie są przetrzymywane w tak fatalnych warunkach? Dlaczego Polacy wciąż hołdują tradycji "żywego karpia", która skazuje ryby na niepotrzebne cierpienie w fatalnych warunkach w sklepach?".

Co roku przed Wigilią, pomimo prowadzonych od wielu lat akcji ekologów czy celebrytów, namawiających do rezygnacji z kupowania karpia żywego, powracają te same pytania i te same kłótnie: "czy ryba cierpi".

Zobacz także
 • Karp Wirus KHV dziesiątkuje karpie. Ile zdrożeją przed świętami?
Komentarze (64)
Żywe karpie na Wigilię? Te są raczej ledwo żywe [ZDJĘCIE]
Zaloguj się
 • benderrodriguez

  Oceniono 154 razy 124

  Co roku tydzień przed świętami cała Polska się oburza, co roku ta sama Polska idzie tego mułowatego karpia kupić, podusić w reklamówce przez cały dzień i wpieprza marudząc na ości. Eh ludzie, ludzie.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 106 razy 38

  Dalibyście sobie już spokój... Czy ktoś widział jak traktowane są ryby na kutrze rybackim ??!! Myślicie, że każda po wuciągnięciu z morza jest uderzana w główkę a potem humanitarnie zabijana ?! A w ogóle, to ryby zjadają włąsne dzieci - to Wam nie przeszkadza??? Niedobrze się robi od tego Waszego pseudohumanitaryzmu.

 • stefanpajonk

  Oceniono 130 razy 38

  A w stawie hodowlanym to trzymali każdą w osobnym komfortowym akwarium z pokojem wypoczynkowym ?

  Ci co tak bronią karpia to zwykli hipokryci, zobaczcie jakie warunki są w zakładach przetwórczych ryb i żywności, śmieszni ludzie z śmiesznymi zminimalizowanymi problemami

 • lipno-61

  Oceniono 31 razy 23

  To jak są traktowane karpie zależy raczej od kierowników placówek. Ja kupowałem karpie w Tesco w Zielonej Górze i nic takiego jak na zdjęciu nie miało miejsca.

 • maq4all

  Oceniono 29 razy 19

  Natomiast Makłowicz z jednej strony sygnuje produkty Tesco, oraz je reklamuje, a z drugiej strony bierze udział w kampanii przeciwko kupowaniu żywych karpi.

 • statystyczny_polak

  Oceniono 41 razy 17

  "Czy ryba cierpi" - takie pytanie moze chyba tylko idiota zadac, ktory nigdy nie ukonczyl zadnej szkoly albo nie potrafi logicznie myslec. Wszystkie istoty zywe w tym zwierzeta cierpia jak sie je zle traktuje. Taka osoba potem podczas swiat bedzie zyczyc zdrowia, szczescia i nagle stanie sie milosierna z otwartym sercem bedzie jesc sponiewierane zwierze, ktoremu zgotowala okrutna, dluga, pelna tortur smierc.

  Ciekawe czy zabita ryba, ktora byla mocno zestresowana przed smiercia i ryba uprzednio zabita bez tortur ale dzien, dwa wczesniej bedzie tak samo smakowac.

 • apolityczny90

  Oceniono 43 razy 7

  Ważne by ryba miała dobrze, kilkanaście takich basenów postawić, cena wzrośnie, bo jeszcze opłata na ekologów żyjących za podatników kasę. No i suma sumarum, zwykły Kowalski, czy biedniejszy Nowak nie kupi karpia bo za drogo.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 5

  W wigilię pojawiają się też inne wpisy, w innych tematach, pokazujące jak wartość człowieka spodlała. Obojętnie z jakiego kraju. Więc dlaczego mam się zastanawiać nad losem ryby, skoro tego dnia ukazują się tak wpisy, wyrywkowo pokazujące stan moralny tego społeczeństwa. Może ten dzień jest szczególny i zaskakuje może mnie jedno, otwartość wyrażania swoich niespełnionych życzeń.

  wks_fanatyk
  pół godziny temu
  Kiedyś we Wrocławiu jeden brudas przystawiał się do mojej niuni , powiem ze wbiłem mu nos w podstawę czaszki i wyjebało go ze sandałów . Wszystkim ludziom z forum stojacym po słusznej prawej stronie , stadionowym patriuotom Lechi Gdańsk i Wisły Kraków składam najlepsze życzenia Wesołych Świąt i najlepszego w nowym 2013 roku . Śmierć przed uśmiechem! ;-)

  Smacznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje