Indie: po protestach ws. gwałtu premier obiecuje "zapewnić kobietom bezpieczeństwo"

24.12.2012 09:43
Protesty ws. śmierci 23-letniej ofiary gwałtu zbiorowej w New Delhi

Protesty ws. śmierci 23-letniej ofiary gwałtu zbiorowej w New Delhi (Fot. Altaf Qadri AP)

- Po wielu dniach demonstracji przeciwko przemocy i brutalnemu zgwałceniu studentki premier Indii Manmohan Singh zaapelował o spokój. Obiecał także, że zrobi wszystko, by zapewnić kobietom bezpieczeństwo.
W wystąpieniu telewizyjnym premier Singh podkreślił, że gniew społeczeństwa wobec tak bestialskiego przestępstwa jest uzasadniony. Wezwał jednak wszystkich do zachowania spokoju. - Zapewniam, że dołożę wszelkich starać, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim kobietom w tym kraju - obiecał Manmohan Singh.

Falę protestów w Indiach, głównie w New Delhi, wywołało brutalne zgwałcenie 23-letniej studentki. 16 grudnia w stołecznym autobusie sześciu mężczyzn napadło na nią, gdy wraz z kolegą wracała z kina. Przez godzinę młoda kobieta była gwałcona, a następnie została pobita i wyrzucona z jadącego pojazdu. Ofiara wciąż przebywa na oddziale intensywnej terapii. Wszyscy domniemani gwałciciele zostali zatrzymani i trafili do aresztu. Według policji, w chwili ataku byli oni pijani.

Rozruchy przed Bramą Indii

Wczoraj w pobliżu parlamentu, pałacu prezydenckiego i głównych zabytków w New Delhi wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń, w których uczestniczy więcej niż pięć osób. W sobotę w tych miejscach między protestującymi a policją wybuchły starcia, w których rannych zostało ok. 20 osób.

Pomimo zakazu tysiące osób zgromadziły się w niedzielę przed Bramą Indii. Przed budynkami rządowymi doszło do zamieszek. Młodzi uczestnicy protestu krytykowali policję i obrzucali funkcjonariuszy butelkami. Policja użyła gazu łzawiącego.

Niektórzy protestujący domagają się kary śmierci dla gwałcicieli. Z danych rządowych z 2011 roku wynika, że w Indiach co 20 minut dochodzi do gwałtu. Jednak tylko jedną czwartą sprawców spotyka kara. Według analityków, powodem jest korupcja w policji.

Komentarze (13)
Indie: po protestach ws. gwałtu premier obiecuje "zapewnić kobietom bezpieczeństwo"
Zaloguj się
 • hermina5

  Oceniono 35 razy 35

  Szczerze mówiąc, nie miałabym nic przeciw karze śmierci dla tej hołoty. Jeśli 6 sku...synów przez godzinę gwałci młodą dziewczyne w publicznym środku transportu, potem tłucze ją i wyrzuca z autobusu, doprowadzajac do tego, ze dziewczyna ląduje na intensywnej terapii ( kto zapewni, ze przeżyje i nie bedzie kaleka?) , to smierć byłaby adekwatną karą...No, ale jesteśmy humanitarni i nie zabijamy się za karę. Ok. W takim razie adekwatną karę byłaby natychmiastowa kastracja i pierdel na 25 lat. W takiej kolejności. Gwałcicieli , zwłaszcza zbiorowych powinno sie kastrować.

 • dna_low

  Oceniono 18 razy 18

  Indie - kraj w którym urodzenie się dziewczynki to nierzadko tragedia rodzinna, a wydanie córki za mąż kończy się czasami bankrutctwem. Nic dziwnego, że były tam przypadki zabijania dziewczynek zaraz po urodzeniu. "Niedobór" kobiet i rygorystyczne zwyczaje (seks przedślubny) powodują że chłopcom hormony buzują, a kawałek odsłoniętego kobiecego ciała działa jak czerwona płachta na byka.
  Podobnie jest w islamie, gdzie w wielu krajach kobiety na ulicach są brutalnie zaczepiane, a policja jest ślepa i głucha, zwłaszcza jeśli kawałek kobiecego ciała był odsłonięty, bo taka .... (nie zniżę się do ich poziomu) sama przecież prowokuje, prawda? Niestety, nie zmienimy mentalności tych ludzi. Nie zmusimy ich do szanowania kobiet, choć w Indiach pierwsze jaskółki już jakby się pojawiają.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 16 razy 16

  I o to przede wszystkim chodzi: o zapewnienie kobietom bezpieczeństwa. Wysokość kary jest w porównaniu z tym naprawdę drugorzędna. Miliony kobiet są krzywdzone - zabijane, bite, gwałcone, dręczone, dyskryminowane, szykanowane, lekceważone - tylko dlatego, że są kobietami. Tylko dlatego, że sprawcy są przekonani, że mają do czynienia z istotą niższego rzędu, z którą ani, jako Silniejsi, mogą robić co chcą.
  To się tyczy także Polski. U nas może przemoc seksualna nie jest aż tak częsta - w Indiach gwałt lub jego groźba bywa wykorzystywany jako narzędzie zastraszania kobiet - ale poważnym problemem jest to, że ZBRODNIA bywa postrzegana jako nieprzyjemnostka, ktorą pan zrobił pani.
  RĘCE PRECZ OD NASZYCH CIAŁ!!!!!!

 • egoistka1982

  Oceniono 16 razy 10

  Pewnie dobrze ponad połowa protestujących nie wiedziała przeciwko czemu prostestuje a przyłączyła się do grupy siłą rozpędu i chęci wyładowania frustracji i zrobienia rozpierduchy. Jak tak im szkoda zgwałconej kobiety i tak im na sercu leży los kobiet to czemu jeszcze nie skończyli z aranżowanymi małżeństwami i wyrzucaniem wdów z domu rodzinnego na ulicę??

 • gczern

  Oceniono 12 razy 4

  Premier Indii nauczył się przemawiać jak Tusk - obiecywać tak żeby nic konkretnego nie obiecać

 • gczern

  Oceniono 1 raz 1

  Hindusi to jednak durne albo bardzo wredne małpy - 100 lat za murzynami ciągle, i w przypadku studentki i w przypadku turystki nawet adwokaci - bądź co bądź wymagająca nieco więcej myślenia profesja, twierdzą że winne ( w przypadku studentki) albo współwinne (w przypadku turystki) są same ofiary.

 • cucurucu

  Oceniono 11 razy 1

  Manmohan Singh? Naigorszy premier Indii od czasow niepodleglosci. Skorumpowana swinia i dupoliz korporacji jankeskich. Chiut!

 • drmw

  Oceniono 2 razy 0

  ,,jedyny przyzwoity człowiek
  tej rasy w tej grupie społecznej
  to nieżyjący Ghandi.Ojciec
  Indiry Ghandi.Oboje brutalnie
  zamordowani przez rodakow.

 • zz1026

  Oceniono 8 razy 0

  "Według policji, w chwili ataku byli oni pijani."
  najwyzszy czas zdelegalizowac alkohol

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje