"Jeśli zajdę w ciążę, to usunę. Zero refleksji" - w łódzkich szkołach ruszyła edukacja seksualna

24.12.2012 07:33
Łódź to pierwsze miasto w kraju, które sfinansowało edukację seksualną w szkołach. Organizatorki lekcji Anna Jurek i Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji "Spunk" opowiadają, że na zajęciach wiele dziewczyn wprost przyznaje, że aborcja to jedyne wyjście w przypadku ciąży. - Mnie uderzyło przyzwolenie na przemoc w związku - mówi jedna z edukatorek dla "Gazety Wyborczej".
Jak ocenia Anna Jurek, z Fundacji Nowoczesnej Edukacji "Spunk", lekcje pokazały, że potrzebne są kolejne. - Chcemy kontynuować projekt, zwłaszcza że dobrze przyjęły go i szkoły, i domy uczniów - mówi. Łódź planuje zajęcia w 2013 r., będzie nowy konkurs, kto je poprowadzi.

"Żeby nie bił, nie zdradzał i nie pił"

Jak relacjonuje Aleksandra Dulas, przy okazji lekcji wyszedł problem: niepełnoletnia musi iść do ginekologa z opiekunem prawnym lub mieć jego pisemną zgodę na wizytę. Inaczej lekarz nie może jej zbadać, doradzić. - W trakcie rozmów o ciąży, często pojawiały się stwierdzenia, że "jeśli zajdę, usunę". Dla sporej części uczennic to jedyna opcja. Oczywistość! Zero refleksji - mówi Jurek. Dodaje, że młodym ludziom brak też wiedzy prawnej - m.in. wiele dziewczyn nie ma świadomości, że aborcja w Polsce - poza kilkoma sytuacjami wyjątkowymi - jest niezgodna z prawem

Dulas z kolei zwraca uwagę, że wśród młodych ludzi jest ogromne "przyzwolenie na przemoc w związku". - Młodzi ludzie używają jej, by coś dla siebie ugrać i nie mają z tego powodu dyskomfortu. Najczęściej chodzi o przemoc psychiczną: obrażanie się, wymuszanie, nieodbieranie telefonu, szantaż - mówi. Zmroziło mnie zdanie, że "jeśli ktoś kogoś uderzy, ale zdarzy się to raz, to nie jest to żadna przemoc, tylko komunikat". Symptomatyczny jest też niski poziom oczekiwań dziewczyn w stosunku do swoich partnerów w związku. - Wiele odpowiedzi było takich: najważniejsze, żeby mnie nie bił, nie zdradzał i nie pił - podsumowuje Dulas.

Cały tekst czytaj w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (172)
Zaloguj się
 • stanislaw50

  0

  I dobrze dupcył !!!

 • poszum

  0

  Najbardziej z artykulu spodobalo mi sie zdanie - "Uderzylo mnie przyzwolenie na przemoc".

 • voodeen

  Oceniono 1 raz 1

  dziad cenzor wycina moje posty - to się nazywa nachalna kreacja debaty.

 • lese_majeste

  0

  jak widać zaklinanie rzeczywistości przez kościół i posłów jest puste, mam nadzieję, że ci młodzi już jako wyborcy odwdzięczą się tym, co im to piekło zgotowali

 • jedyny_twardziel

  0

  Zielone lata,
  Zielono w głowie,
  Więc małolata
  Nie wie co powie.

 • marzyciel45

  Oceniono 5 razy -1

  I takie są skutki katolickiego wychowania. Ot przykład podwójnej moralności, jeśli zajdę to usunę! Oczywiście gdyby chodziło o innych wywołałoby to powszechny sprzeciw. Dobrze, że Łódź zdecydowała się na realizację programu, i drugie dobrze, że wykluczyła z niego organizacje przykościelne.

 • genowef2

  Oceniono 8 razy -6

  Nie ma to jak *KOSZERNA* edukacja. Talmud zezwala ojcu nawet kilkuletnia córkę rżnąc...

 • wlomat1

  Oceniono 13 razy -3

  "Jeżeli zajdę w ciążę to usunę. Zero refleksji" Zaraz zaraz - ale w czym problem? No chyba o to właśnie chodzi cały czas tym wszystkim Środom, Palikotom, GW, TOKFm-om, TVN-om itp. itd. No tak właśnie ma być. Ma być skrobanie na każde żądanie i do tego refinansowanie. Więc nie rozumiem tego tytułu. Na portalu Naszego Dziennika przecież nie jestem >!>!>!>!>!>!>!>!>!>!>!>!

 • razb1947

  Oceniono 9 razy -3

  Edukacja sexualna powinna być prowadzona na lekcjach religii.Każdy ksiądz potrafi nauczać w tym temacie bo mają taki przedmiot na uniwersytetach teologicznych i są wiarygodni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje