"Jeśli zajdę w ciążę, to usunę. Zero refleksji" - w łódzkich szkołach ruszyła edukacja seksualna

Łódź to pierwsze miasto w kraju, które sfinansowało edukację seksualną w szkołach. Organizatorki lekcji Anna Jurek i Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji "Spunk" opowiadają, że na zajęciach wiele dziewczyn wprost przyznaje, że aborcja to jedyne wyjście w przypadku ciąży. - Mnie uderzyło przyzwolenie na przemoc w związku - mówi jedna z edukatorek dla "Gazety Wyborczej".
Jak ocenia Anna Jurek, z Fundacji Nowoczesnej Edukacji "Spunk", lekcje pokazały, że potrzebne są kolejne. - Chcemy kontynuować projekt, zwłaszcza że dobrze przyjęły go i szkoły, i domy uczniów - mówi. Łódź planuje zajęcia w 2013 r., będzie nowy konkurs, kto je poprowadzi.

"Żeby nie bił, nie zdradzał i nie pił"

Jak relacjonuje Aleksandra Dulas, przy okazji lekcji wyszedł problem: niepełnoletnia musi iść do ginekologa z opiekunem prawnym lub mieć jego pisemną zgodę na wizytę. Inaczej lekarz nie może jej zbadać, doradzić. - W trakcie rozmów o ciąży, często pojawiały się stwierdzenia, że "jeśli zajdę, usunę". Dla sporej części uczennic to jedyna opcja. Oczywistość! Zero refleksji - mówi Jurek. Dodaje, że młodym ludziom brak też wiedzy prawnej - m.in. wiele dziewczyn nie ma świadomości, że aborcja w Polsce - poza kilkoma sytuacjami wyjątkowymi - jest niezgodna z prawem

Dulas z kolei zwraca uwagę, że wśród młodych ludzi jest ogromne "przyzwolenie na przemoc w związku". - Młodzi ludzie używają jej, by coś dla siebie ugrać i nie mają z tego powodu dyskomfortu. Najczęściej chodzi o przemoc psychiczną: obrażanie się, wymuszanie, nieodbieranie telefonu, szantaż - mówi. Zmroziło mnie zdanie, że "jeśli ktoś kogoś uderzy, ale zdarzy się to raz, to nie jest to żadna przemoc, tylko komunikat". Symptomatyczny jest też niski poziom oczekiwań dziewczyn w stosunku do swoich partnerów w związku. - Wiele odpowiedzi było takich: najważniejsze, żeby mnie nie bił, nie zdradzał i nie pił - podsumowuje Dulas.

Cały tekst czytaj w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Wielu demonstrantów domagało się kary śmierci dla gwałcicieli z Delhi Zbiorowy gwałt na studentce wstrząsnął Indiami. Masowe protesty: "Powiesić ich!"
 • "Żyć i umierać w Ameryce" na "Huffington Post Poruszający manifest "Huffington Post": Żyć i umierać w Ameryce. Jak zabija broń palna
Komentarze (172)
"Jeśli zajdę w ciążę, to usunę. Zero refleksji" - w łódzkich szkołach ruszyła edukacja seksualna
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 343 razy 245

  Pierwszym i najgłośniejszym przeciwnikiem szkolnej edukacji seksualnej jest polski kościół ( bardziej kościelni urzędnicy), którzy zdają się nie zauważać, że dwie godzinki religii przez dwanaście lat edukacji nie wpływa nijak na refleksyjność, na morale młodych ludzi. Skoro są nieskuteczni, byłoby dobrze zrobić w szkolach miejsce na coś wartościowego ?

 • jestemzalegalem

  Oceniono 284 razy 216

  "Jeśli zajdę w ciążę, to usunę. Zero refleksji"

  i wlasnie, zeby takich zdan nie bylo slychac, trzeba wprowadzic edukacje seksualna w calej Polsce.

 • wyksztalciuch.jeden

  Oceniono 279 razy 203

  Skandal, że to, co powinno być zapewnione przez państwo, czyli gruntowna edukacja seksualna, spada na fundację i odbywa się na zasadach dobrowolności, natomiast lekką ręką finansowane są lekcje religii. Wierzącym i niewierzącym.

 • karo80.0

  Oceniono 223 razy 151

  Lekcje religii z definicji nie mają uczyć młodych ludzi myślenia i refleksji, tylko utrzymywać bierne owce w średniowiecznym zabobonie. Za "państwowe" - czyli nasze, podatników - pieniądze. Natomiast wychowanie seksualne, podstawowa kwestia dla młodego człowieka, to najwyżej fanaberia tego czy innego miasta, fundacji czy szkoły.
  Polska to jednak wciąż ciemny kraj, niestety.

 • phantomasa1

  Oceniono 209 razy 143

  W szkołach powinna być Etyka,i to już od kilkudziesięciu lat. Wywalić religie wszelakiej maści ze szkół,nie tam ich miejsce.

 • japolak

  Oceniono 115 razy 95

  Jestem za edukacją. Już matki obecnych dziewczynek pisały anonimowo do seksuologów w czasopismach prowadzących porady - Czy można zajść w ciążę od deski klozetowej? - Tak, ale bywają przyjemniejsze sposoby ! Mojej córce i synowi wyjaśniałem intymności seksu i młości. Nie mają niechcianych dzieci. Nie ważne że przed ślubem, ale poznały zarówno miłość jak i seks. Tłumaczyłem, że jedno bez drugiego mało warte...

 • stefan_psychiatra

  Oceniono 88 razy 56

  A szacunku, równego traktowania, miłości, godności nie uczą na religii? Dziwne prawda?

 • jerzysm42

  Oceniono 84 razy 42

  W szkołach, w których nauczana jest religia, nie ma etyki.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 93 razy 35

  "Obrażanie się" i "nieodbieranie telefonu" jako przejawy brutalnej przemocy psychicznej mnie zabiły :-DDDDD
  Pzdr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje