Pożar na powierzchni kopalni Wujek-Śląsk

24.12.2012 06:55
Straż Pożarna

Straż Pożarna (Fot. Daniel Adamski / AG)

- Ok. 20 jednostek straży pożarnej skierowano rano do gaszenia pożaru taśmociągu na powierzchni kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej. Nie ma informacji o poszkodowanych.
- Ogień objął ok. 200 metrów taśmociągu naziemnego na powierzchni zakładu. Nie ma osób poszkodowanych ani zagrożonych. Wszyscy zostali wycofani ze strefy zagrożenia - Jak poinformował w poniedziałek oficer dyżurny śląskiej straży pożarnej. Po godzinie 6 rano w akcji brało udział 21 jednostek straży pożarnej; sytuacja nie została jeszcze opanowana.

W Rudzie Śląskiej mieści się jedna z części, tzw. ruchów, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego połączonej kopalni Wujek. Dawniej była to samodzielna kopalnia Śląsk.

Do podobnego, poważnego w skutkach pożaru, doszło w lutym tego roku w innej rudzkiej kopalni - należących do Kompanii Węglowej Bielszowicach. Ogień zaprószony przez nieostrożnych spawaczy objął ok. 200-metrowy pomost transportowy na powierzchni kopalni. Umieszczone w nim taśmociągi dostarczały urobek do zakładu przeróbczego.

Spalony pomost w Bielszowicach zawalił się, pozbawiając kopalnię możliwości transportu urobku z jednego z szybów. Odbudowywanie pomostu - kosztem ok. 8 mln zł - zakończyło się z początkiem grudnia. Do tego czasu urobek przewożono 30-tonowymi ciężarówkami, co komplikowało proces i znacząco zwiększało jego koszt, wpływając na wyniki zakładu.

Skomentuj:
Pożar na powierzchni kopalni Wujek-Śląsk
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje