Co najmniej 60 ofiar bombardowania w syryjskiej Hamie. Ludzie czekali po chleb

23.12.2012 19:43
Okolica, gdzie doszło do ataku

Okolica, gdzie doszło do ataku (Fot. HANDOUT REUTERS)

Co najmniej 60 cywilów zostało zabitych w bombardowaniu przeprowadzonym przez rząd w pobliżu piekarni w prowincji Hama w centralnej Syrii - poinformowali rebelianci i działacze Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka. Agencja Reuters podawała początkowo, że niektóre źródła mówiły nawet o 200 ofiarach śmiertelnych, ale w kolejnych depeszach nie potwierdzono jednak tej liczby.
Zrzeszające antyreżimowych rebeliantów komitety koordynacyjne poinformowały, że masakry dokonał myśliwiec sił reżimu Baszara el-Asada. W miejscowości Halfaja, w której doszło do bombardowania, brakuje chleba; mieszkańcy po wielu dniach braku pieczywa stali w długiej kolejce do lokalnej piekarni - podały źródła rebelianckie. Według nich w kolejce oczekiwało nawet 1000 osób.

Na filmach wideo zamieszczonych przez rebeliantów widać dziesiątki pokrytych krwią ciał, leżących na ulicach między stertami gruzu a odłamkami. - Nie jest jasne, ile jest ofiar. Sądząc z nagrań, spodziewam się, że ofiar może być ok. 50 lub nieco więcej, ale raczej nie więcej niż 100 - powiedział Rami Abdel Rahman z Obserwatorium.

Postępy rebeliantów

Halfaja w ubiegłym tygodniu przeszła w ręce rebeliantów walczących z armią Baszara el-Asada. W okolicy Halfai, ok. 25 kilometrów na północny zachód od Hamy, rebelianci w ostatnim czasie przejęli wiele reżimowych obiektów. Usiłują przejąć kontrolę nad główną drogą prowadzącą z południa na północ. Do ataku doszło, gdy specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi rozpoczyna w Damaszku rozmowy na temat możliwości zakończenia konfliktu. Jego poprzednie wysiłki okazały się bezowocne.

Autentyczności udostępnionych filmów wideo z Halfai nie dało się natychmiast zweryfikować. Rząd w Damaszku nałożył restrykcje na działalność mediów w Syrii. Według Obserwatorium w trwającej od marca 2011 roku rebelii przeciwko Asadowi zginęło już ponad 40 tys. ludzi, głównie cywilów.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje