Islamiści znów niszczą zabytki. "Allahowi się one nie podobają"

23.12.2012 16:17
Milijscy żołnierze

Milijscy żołnierze (Fot. Rebecca Blackwell AP)

Islamiści, którzy opanowali północ afrykańskiego Mali, zniszczyli kolejne mauzolea sufickich świętych pozostałe w mieście Timbuktu, którego zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. - W Timbuktu nie pozostanie ani jedno mauzoleum. Allahowi się one nie podobają - oświadczył Abu Dardar z ugrupowania Obrońcy Wiary, które kontroluje Timbuktu wspólnie z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI).
Niszczenie zabytków w Timbuktu, zwanym miastem 333 świętych, potwierdzają mieszkańcy, którzy mówią, że islamiści niszczą obiekty religijne, posługując się kilofami. Wznoszą przy tym okrzyki: "Allah jest wielki". Oddawanie czci świętym islamiści uważają za bałwochwalstwo. Cztery mauzolea zniszczone miały wartość historyczną, ale nie były umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W lipcu i październiku islamiści zdewastowali inne cenne mauzolea, m.in. znajdujące się na terenie największego meczetu miasta. Niektóre z nich pochodziły z XIV wieku.

W 1988 r. UNESCO uznało mauzolea, meczety i manuskrypty z Timbuktu za pomniki światowego dziedzictwa kultury. 28 czerwca organizacja umieściła miasto na liście zagrożonych zabytków, uznając, że działalność islamistów stanowi niebezpieczeństwo dla tych obiektów.

Islamska tyrania

Z kolei w piątek islamiści w Gao, na północnym wschodzie Mali, odcięli w imię szariatu (islamskiego prawa) ręce dwóm domniemanym złodziejom. Zapowiedzieli, że w najbliższym czasie przeprowadzą kolejne takie amputacje. Pod koniec lipca członkowie Obrońców Wiary publicznie ukamienowali w mieście Aguelhok, na północnym wschodzie, parę, która miała dzieci bez ślubu. Od sierpnia w różnych miejscowościach północnego Mali doszło do niezliczonych przypadków chłosty dla par żyjących bez ślubu, osób pijących alkohol czy palących tytoń.

W czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła francuski projekt rezolucji, autoryzującej rozmieszczenie sił międzynarodowych pod dowództwem afrykańskim w Mali. Zadaniem tych sił, które będą się nazywać AFISMA, będzie udzielanie pomocy siłom bezpieczeństwa Mali w odzyskaniu kontroli nad terytoriami opanowanymi przez Al-Kaidę i innych islamistów. Ponadto państwa członkowskie ONZ zostały upoważnione do pomocy w odbudowie sił bezpieczeństwa w Mali, którym międzynarodowe siły afrykańskie będą pomagać w operacjach na północy.

Zobacz także
Komentarze (317)
Islamiści znów niszczą zabytki. "Allahowi się one nie podobają"
Zaloguj się
 • czyngis-cham

  Oceniono 603 razy 543

  Należało by ogłosić Europę strefą wolna od islamu i zakazać jakichkolwiek publicznych manifestacji tego kultu. Komu się nie podoba - natychmiastowa deportacja do islamskiego raju.

 • danwrc1

  Oceniono 132 razy 120

  Islam w Europie powinien byc całkowicie zakazany... a komu sie nie podoba niech jedzie na terytorium islamskich bojowników i tam niech sobie żyje w brudzie i syfie

 • rozkoszny_bobasek

  Oceniono 190 razy 114

  W Polsce ten proces już się zakończył. Cała kultura, materialna i niematerialna, Polski przedchrześcijańskiej, została zniszczona przez soldateskę watykańską, albo uległa zapomnieniu, nie będąc przenoszona na piśmie dla dalszych pokoleń.

 • antyksen

  Oceniono 260 razy 50

  Robią dokładnie to samo, co katolicy jakiś czas temu. Tylko osoba z totalnym brakiem znajomości historii własnej religii może ich teraz w czambuł potępiać. Ale jak łatwo się domyślić, takich u nas nie brakuje. ;)

 • staalkeer

  Oceniono 131 razy 49

  nie ma ropy, złota, srebra ani izraela obok to amerykance demokracji nie chca niesc, a ze dziedzictwo kultury jakies oszolomy niszcza to trudno

 • butterbean

  Oceniono 338 razy 38

  pani profesoro Srodo! pani Szkuko Kazimiero! panie Zakowski ! toc to dla was okazja , aby sprzeciwic sie zbrodniczej religii - tej NAPRAWDE zbrodniczej. pojedzcie tam i nauczajcie lewackiej politpoprawnosci muslimow. a wezcie Nergala, niech podrze Koran i cos smiesznego wykrzyczy im w twarze. macie szanse zostac PRAWDZIWYMI bohaterami. nuze, do dziela! :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje