Islamiści znów niszczą zabytki. "Allahowi się one nie podobają"

23.12.2012 16:17
Milijscy żołnierze

Milijscy żołnierze (Fot. Rebecca Blackwell AP)

Islamiści, którzy opanowali północ afrykańskiego Mali, zniszczyli kolejne mauzolea sufickich świętych pozostałe w mieście Timbuktu, którego zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. - W Timbuktu nie pozostanie ani jedno mauzoleum. Allahowi się one nie podobają - oświadczył Abu Dardar z ugrupowania Obrońcy Wiary, które kontroluje Timbuktu wspólnie z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI).
Niszczenie zabytków w Timbuktu, zwanym miastem 333 świętych, potwierdzają mieszkańcy, którzy mówią, że islamiści niszczą obiekty religijne, posługując się kilofami. Wznoszą przy tym okrzyki: "Allah jest wielki". Oddawanie czci świętym islamiści uważają za bałwochwalstwo. Cztery mauzolea zniszczone miały wartość historyczną, ale nie były umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W lipcu i październiku islamiści zdewastowali inne cenne mauzolea, m.in. znajdujące się na terenie największego meczetu miasta. Niektóre z nich pochodziły z XIV wieku.

W 1988 r. UNESCO uznało mauzolea, meczety i manuskrypty z Timbuktu za pomniki światowego dziedzictwa kultury. 28 czerwca organizacja umieściła miasto na liście zagrożonych zabytków, uznając, że działalność islamistów stanowi niebezpieczeństwo dla tych obiektów.

Islamska tyrania

Z kolei w piątek islamiści w Gao, na północnym wschodzie Mali, odcięli w imię szariatu (islamskiego prawa) ręce dwóm domniemanym złodziejom. Zapowiedzieli, że w najbliższym czasie przeprowadzą kolejne takie amputacje. Pod koniec lipca członkowie Obrońców Wiary publicznie ukamienowali w mieście Aguelhok, na północnym wschodzie, parę, która miała dzieci bez ślubu. Od sierpnia w różnych miejscowościach północnego Mali doszło do niezliczonych przypadków chłosty dla par żyjących bez ślubu, osób pijących alkohol czy palących tytoń.

W czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła francuski projekt rezolucji, autoryzującej rozmieszczenie sił międzynarodowych pod dowództwem afrykańskim w Mali. Zadaniem tych sił, które będą się nazywać AFISMA, będzie udzielanie pomocy siłom bezpieczeństwa Mali w odzyskaniu kontroli nad terytoriami opanowanymi przez Al-Kaidę i innych islamistów. Ponadto państwa członkowskie ONZ zostały upoważnione do pomocy w odbudowie sił bezpieczeństwa w Mali, którym międzynarodowe siły afrykańskie będą pomagać w operacjach na północy.

Zobacz także
Komentarze (317)
Zaloguj się
 • bayadera

  Oceniono 2 razy 0

  Chrzescijanie ucinaja glowy i to nie zlodziejom.
  A swoja droga, taka nformacja akurat jak Kongres Amerykanski zdecydowal sie napasc na kolejne panstwo (z ropa..)
  W USA zamordowano 20 dzieci plus nauczycieli. I jakos nikt sie na USA z dronami nie wybiera.

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 5 razy 1

  No i czym się różni ten cały muzułmanizm od hitleryzmu? A no tak, zapomniałem. Hitlerowcy najwyżej kradli, nie niszczyli.

 • 2sizeer2

  Oceniono 1 raz -1

  Tak się kończy brak przymusowej religii chrześcijańskiej w szkołach. Agresją i fanatyzmem.

 • 2sizeer2

  Oceniono 5 razy -1

  Skandalem w Europie jest wolność religijna zamiast zmuszanie do chrześcijaństwa. Będzie podobnie jak w Mali, zresztą już było na Bałkanach z islamskimi Bośniakami.

 • yani-51

  Oceniono 5 razy -1

  p.i.e.r.d.o.l.n.a.c..tam jakas babe atomowa i skonczyc z tymi oblakanymi religiami,

  na naszych tez by sie cos mniejszego przydalo
  ,wszedzie gdzie gina niewinni ludzie mordercy zaslaniaja sie religia..

 • ugrydul

  Oceniono 5 razy 1

  Islam jest zagrożeniem dla całego cywilizowanego świata. Dziwne, bo w X-XII w Bagdad był światową stolicą nauki i kultury a europejscy barbarzyńcy organizowali wyprawy krzyżowe

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz -1

  Trochę na inny temat ale też religijny:

  Czy wygonilibyście tego księdza, gdyby przyszedł po kolędzie?
  Tego tutaj:
  www.riihimaenseurakunta.fi/images/tanja%20netti.jpg
  Widzicie, chrześcijaństwo nie jest takie złe. A polskie chrześcijaństwo da się naprawić.

 • konkretna.informacja

  Oceniono 2 razy 0

  Już niedługo w Europie.


  Podziękujmy lewakom, którzy są przekonani, że każdy posługuje się europejskim sposobem myślenia ...

 • doni72

  Oceniono 1 raz 1

  @pismaki_klamia
  Jedyna dzisiaj religia ktora bedzie zawsze faworyzowana to wiara w zlotego cielca.Bez ogladania sie na konsekwencje ta religia dominuje,manipuluje i niszczy wszystko co pokazuje jej demonizm Przjacielu.Tak bylo od zawsze,ale teraz jest ta religia monopolista globalnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje