Specjaliści: Życzenia świąteczne to mogą być wirusy

23.12.2012 11:21
Ci, którzy lubią sobie ponarzekać znaleźli sposób, by ich wpisy nie ginęły pośród setek forów internetowych. Zakładają facebookowe profile hejted, gdzie każdy może wylać swoje żale.

Ci, którzy lubią sobie ponarzekać znaleźli sposób, by ich wpisy nie ginęły pośród setek forów internetowych. Zakładają facebookowe profile hejted, gdzie każdy może wylać swoje żale. (AG)

Okres świąteczny to nie tylko czas wzmożonej aktywności internetowych oszustów, ale też większe ryzyko zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem, przesłanym np. w formie świątecznej kartki. Specjaliści odradzają otwieranie linków z życzeniami od nieznajomych.
Nie od dzisiaj korzystający ze świątecznej gorączki oszuści próbują wyłudzić pieniądze za pośrednictwem przesyłanych e-maili. W ten sposób można nie tylko stracić pieniądze, ale też zainfekować nasz komputer czy smartfon złośliwym oprogramowaniem. Tego typu poczta powinna od razu trafiać do kosza - podkreślił Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

Popularną, zwłaszcza w okresie świątecznym, metodą na zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem są e-kartki. Te stworzone przez cyberprzestępców mają dodatki, o których istnieniu użytkownik nie będzie wiedział. Dlatego warto powstrzymać swoją ciekawość i nie klikać w linki do kartek świątecznych przesłanych nam przez osoby, których nie znamy.

Aplikacji nie należy instalować

Czujność należy też zachować, instalując na smartfonie świąteczne aplikacje. Jak wynika z badań amerykańskiej firmy Bit9, zajmującej się bezpieczeństwem danych, aż 25 proc. aplikacji ze strony Google Play uznanych zostało za podejrzane. Dlatego specjaliści radzą, aby przed zainstalowaniem aplikacji na smartfon zadać sobie trud i sprawdzić, kto jest jej producentem. - Kolejna kwestia to uprawnienia dostępu, jakich od nas żąda dana aplikacja. Jeśli instalujemy aplikację, mającą nadać naszemu pulpitowi świąteczny wygląd, należy zastanowić się, po co jej dostęp do naszej książki adresowej czy poczty e-mail. Aplikacji budzących nasze wątpliwości nie należy instalować - podkreślił Engiel.

Tradycyjnie już przed świętami aktywniejsi niż zazwyczaj stają się internetowi oszuści. Dlatego planując zakup prezentów, należy z dużą rozwagą wybierać sklepy internetowe. Szczegółowo przyjrzeć się ich historii, a przede wszystkim sprawdzić od jak dawna zajmują się sprzedażą w internecie.

Sklep założony kilka tygodni przed końcem roku

- Część cyberoszustów zakłada sklep na kilka tygodni przed końcem roku i początkowo "dokłada do interesu", sprzedając towary po atrakcyjnych cenach - aby zyskać pozytywne opinie kupujących. Kiedy nadchodzi zaplanowany przez nich dzień, wystawiają szczególnie atrakcyjne oferty, licząc na dużą liczbę chętnych. Oczywiście nie zamierzają realizować wysyłki - wyjaśnił Engiel.

Świąteczny ruch w sieci związany z przesyłaniem e-kartek, linków, filmików itp. oraz ich odtwarzaniem odbija się na przepustowości sieci, a w skrajnym przypadku może doprowadzić do przeciążenia serwerów lub kompletnego zapchania pasma. Z punktu widzenia administratorów okres świąt to okres podwyższonego ryzyka, a często również praca w nadgodzinach.

Komentarze (11)
Specjaliści: Życzenia świąteczne to mogą być wirusy
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 20 razy 14

  Coś w tym jest. Uważaj na e-kartki, bo nikt na nich nie zarabia. Daj zarobić poczcie, kartki wysłane pocztą nie mają wirusów. Nic to, że dopełzną w okolicach Wielkanocy. Życzenia wszak zawsze są potrzebne.

  Spokojnych, rodzinnych, radosnych Świąt /nw

 • izach1717

  Oceniono 6 razy 6

  W końcu czort jeden wie, na co uważać. Najlepiej nie korzystać z komputera. Jeżeli otworzę kartkę od znajomego, to jaką mam gwarancję, ze on nie jest ofiarą oszustów? Przestrzegać się trzeba, ale nic to nie daje. Życzę świątecznego ciepła w gronie BLISKICH OSÓB. Izabela

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 2

  sami sobie możesz przygotować kartkę, opracować i napisać własnoręcznie życzenia i wysłać je mailem - indywidualnie do każdego znajomego, niech to będą Wasze życzenia, od Was, a nie automat ze strony e'kartki [niektórzy to by nawet chcieli by mu się kartka sama zaadresował bo on bidula nie ma czasu],

  a później się dziwicie, że tyle o Was wiedzą

 • huncworth

  Oceniono 4 razy 2

  Znowu artykuł w którym Google jest niebezpieczne. Teraz wiem skąd ten żenująco niski poziom niektórych artykułów na Gazeta.pl - mają wstręt do Google'a

 • jkredman

  Oceniono 5 razy 1

  google instytucja szpiegowska na usługach Mosadu i NSA

 • strongnuklear

  Oceniono 8 razy -8

  Tak jak arbuzy rudego są zainfekowane to teraz nie ma się czym już przejmowac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje