Lotnisko w Modlinie: "Pas był błędnie wykonany. Pojawiły się złuszczenia - najpewniej z powodu mrozu"

Odśnieżanie pasa startowego na lotnisku w Modlinie

Odśnieżanie pasa startowego na lotnisku w Modlinie (fot. Lotnisko Modlin)

- Bardzo ubolewamy nad tym zamieszaniem, które się zdarzyło - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prezes lotniska w Modlinie Piotr Okienczyc. I dodał, że zamknięty decyzją nadzoru budowlanego pas startowy najprawdopodobniej został źle zbudowany. - Wyszły błędy w wykonaniu - stwierdził. Dlaczego akurat teraz beton zaczął się łuszczyć? - Winny jest najpewniej mróz - odpowiedział Okienczyc.
- Wczoraj w godzinach popołudniowych wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o wyłączeniu z użytkowania części betonowej drogi startowej. Decyzja ta została natychmiast wykonana i lotnisko od wczoraj działa na drodze startowej o długości 1420 m - mówił prezes portu w Modlinie. Jak dodał, powodem decyzji o zamknięciu pasa było pojawienie się złuszczeń betonu.- Wyszły błędy w wykonaniu - zaznaczył Okienczyc. Dodał, że prowadzone są ekspertyzy mające wyjaśnić, "co jest przyczyną aż takich uszkodzeń". Czy mróz mógł wpłynąć na pękanie betonu? Prezes przyznał, że najprawdopodobniej właśnie tak było. - Ale czekamy jeszcze na ostatnią ekspertyzę - zaznaczył.

Modlin obsługiwał kilka tysięcy pasażerów dziennie. Teraz startują i lądują tam tylko małe samoloty biznesowe, którym wystarcza krótszy pas startowy. Wszystkie maszyny pasażerskie zostały przekierowane na warszawskie Lotnisko Chopina. Kiedy sytuacja wróci do normy?

"Intensywne działania"

- Rozpoczęliśmy intensywne działania. W poniedziałek na pas wchodzi wykonawca, firma Erbud, który zacznie naprawę. W ramach gwarancji jest on zobowiązany do wykonania pełnych napraw - zapewniali dzisiaj przedstawiciele lotniska w Modlinie. - Trudno powiedzieć, kiedy będzie można z powrotem uruchomić lotnisko - mówił Piotr Okienczyc. I dodał, że wciąż czeka na pismo nadzoru budowlanego z pisemnym uzasadnieniem decyzji o zamknięciu pasa. - Erbud? Mają się wziąć do pracy! - skwitował dopytywany.

Zamknięty pas startowy to duże straty dla lotniska w Modlinie. Według Okienczyca dziennie odprawiano tam około 5 tys. pasażerów. - Zamknięcie pasa dotknie jakieś 35-40 tysięcy pasażerów. Szacujemy, ile wyniosą straty. Przez najbliższe dni pewnie stracimy kilkaset tysięcy złotych - mówił prezes.

Pasażerowie, którzy mieli lecieć z Modlina, są przewożeni autobusami na Lotnisko Chopina. - Koszty tych dojazdów ponosi linia lotnicza, która będzie próbowała przenieść je na nas, a my najprawdopodobniej na wykonawcę. Taki łańcuszek - stwierdził Okienczyc. I zapewnił, że robi wszystko, żeby "pasażerowie w tej trudnej sytuacji byli dopieszczeni". W nocy na lotnisku były tłumy zdezorientowanych pasażerów:Na najważniejsze pytanie - kiedy lotnisko znów będzie przyjmować duże samoloty? - Okienczyc odpowiedzi nie zna. - To kwestia najbliższych dni. Ale raczej już nie w tym roku, tylko na początku przyszłego. Mamy nadzieję, że mróz nie przeszkodzi - stwierdził.

Zobacz także
 • Lotnisko w Modlinie - lato 2012. Widać wyraźnie betonową i asfaltową część pasa startowego Lotnisko Modlin zamknięte na kilka miesięcy?
 • Okładka pierwszego numeru magazynu lotniskowego "Hello! Modlin" Modlin nie chciał być gorszy: też ma swój magazyn
 • Wizz Air WizzAir wściekły na Modlin. Chce wrócić na Okęcie
Komentarze (236)
Lotnisko w Modlinie: "Pas był błędnie wykonany. Pojawiły się złuszczenia - najpewniej z powodu mrozu"
Zaloguj się
 • single_malt

  Oceniono 201 razy 187

  Pekanie betonu wskutek mrozow ?? - ha ha ha - mrozy to jest -40 stopni C..
  W naszym polskim klimacie kazdy obiekt techniczny powinien byc liczony na -35 bo to temperatura ktora moze realnie wystapic.
  Ciekawe tez jak chca naprawic luszczacy sie beton - bo raczej nie ma takiej metody bez skucia az do podsypki i wylania go na na nowo.
  Nastepnym razem palanty zakontraktuijcie firme z Rosji ktora wam tanio zbuduje pas startowy na -50 stopni

 • wessling

  Oceniono 197 razy 169

  Po tym jak wybudowaliśmy autostrady, stadion narodowy,metro i lotnisko w Modlinie sugeruję polskim inżynierom jedno : NIE BIERZCIE SIĘ ZA ELEKTROWNIE ATOMOWE ! TYLKO NIE TO !

 • jarek7744

  Oceniono 125 razy 109

  Czepiają się wykonawcy.Powinni sami podać się do dymisji za to,że takiego tandetnego wykonawcę wybrali.Gdyby to się działo w Japonii,prezes portu lotniczego już dawno popełniłby harakiri.

 • mniejniz0

  Oceniono 117 razy 83

  "Bardzo ubolewamy nad tym zamieszaniem, które się zdarzyło"

  Wszędzie niedokształceni ludzie, którzy w dodatku nie czytają literatury pięknej, w ojczystym języku. Trudno byłoby przecież ubolewać nad zamieszaniem, które się nie zdarzyło. Ale to tylko gorycz przeze mnie przemawia.

 • przemekthor

  Oceniono 91 razy 81

  Po kiego wała pasażerowie mają jechać na to lotnisko, żeby potem być przewiezionym autobusem na Okęcie? Po to, by stać godzinami na mrozie, aż łaskawie wypełni się cały autobus? Nie lepiej od razu pojechać na Chopina? Ostatnio leciałem z Modlina do Niemiec i z powrotem, w drodze powrotnej samolot wylądował na Okęciu. Autobus do Modlina ruszył po 3 godzinach, bo przewoźnik hurtem zgarniał pasażerów z 3 czy 4 kolejnych lotów. Z każdego lotu tylko kilka osób chciało jechać do Modlina, głównie frajerzy, którzy zostawili auta na parkingu, reszta - po 100 osób na samolot - dawała nogę ciesząc się, że z Okęcia mają blisko na pociąg albo pojadą sobie wygodnie i szybko taksóweczką do domu.
  Ten cały Modlin to porąbane przedsięwzięcie, które nie zasłużyło, by istnieć. Dojazd okropny, nie ma ILS, pas się sypie, popatrzcie sobie na halę odlotów i te tysiące blachowkrętów sterczących na wylot z sufitu - wykończyli to to jak oborę, a nie nowoczesny port lotniczy. Gratulacje dla inwestorów.

 • junk92508

  Oceniono 94 razy 70

  To jest ta swietna unfrastruktura jaka nam zostala po Euro?

  WArto było zapłacić milardy tak jak za stadion do którego trzeba dopłacać 20 mln co rok...

  Wiadomo, lepszy niepotrzebny stadion czy zamlgone lotnisko z dziurawym pasem niz Centrum Zdrowia Dziecka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje