Korea Płd.: USA mogą być w zasięgu rakiet z Korei Płn.

23.12.2012 09:07
Jedna z rakiet wystrzelonych w Korei Północnej

Jedna z rakiet wystrzelonych w Korei Północnej (Fot. KYODO REUTERS)

- Niedawna próba rakietowa przeprowadzona przez Koreę Płn. świadczy o tym, że ten kraj najpewniej opracował technologię, umożliwiającą mu przenoszenie głowicy bojowej na odległość ponad 10 tys. km, co może zagrażać USA - ogłosiły władze Korei Płd.
- Szczątki rakiety wydobyła z Morza Żółtego marynarka wojenna Korei Południowej. "Po analizie materiału z rakiety Unha-3 oceniliśmy, że pocisk mógłby osiągnąć odległość 10 tys. km, z ładunkiem 500-600 kg - poinformował przedstawiciel południowokoreańskiego ministerstwa obrony. Dotychczas uważano, że rakieta ta mogłaby wynieść ładunek o maksymalnej wadze 100 kg.

Wytrzyma wejście do atmosfery?

Nie jest jasne, czy Korea Północna opracowała technologię budowy głowicy bojowej, dzięki której wytrzymałaby ona ponowne wejście do atmosfery, nie rozpadając się - podkreśliło ministerstwo.

Korea Północna przeprowadziła 12 grudnia udaną próbę z rakietą dalekiego zasięgu, która - jak podano - wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę meteorologicznego. Rakietę Unha-3 odpalono mimo protestów społeczności międzynarodowej podejrzewającej, że była to w istocie próba z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne. Była to już druga próba rakietowa przeprowadzona w tym roku przez Phenian; poprzednia, z kwietnia, zakończyła się niepowodzeniem.

Wystrzelenie rakiety spotkało się z krytyką USA, Korei Południowej i Japonii. Chiny i Rosja wyraziły swe zaniepokojenie. Próbę potępiła m.in. Rada Bezpieczeństwa, która nałożyła na Koreę Północną dwa pakiety sankcji po każdej z dwóch prób jądrowych z lat 2006 i 2009.

Dzięki udanej próbie rakietowej swoją wiarygodność wśród rodaków zwiększył młody przywódca Kim Dzong Un, który przejął władzę po śmierci ojca w grudniu zeszłego roku. W piątek lider Korei Północnej wydał w Phenianie bankiet, w którym uczestniczyły osoby, które przyczyniły się do niedawnego sukcesu. Podczas imprezy Kim Dzong Un wezwał do tworzenia kolejnych "działających satelitów" i "rakiet nośnych o większej pojemności".

Zobacz także
Komentarze (59)
Korea Płd.: USA mogą być w zasięgu rakiet z Korei Płn.
Zaloguj się
 • tajlerdarden

  Oceniono 54 razy 42

  Nie ma to jak mała dawka strachu na święta, żeby nie było zbyt słodko-pierdząco...

 • plorg

  Oceniono 34 razy 28

  No i co z tego?

 • grande.toscano

  Oceniono 36 razy 22

  A co na to Izrael???

 • staalkeer

  Oceniono 56 razy 20

  Koreańczykom z południa mina zrzedła bo tym z północy sie jednak udało. Według zagranicznych specjalistycznych portali rakieta wykonała lot orbitalny a nie balistyczny. KRLD stało się zaledwie 10 panstwem które wyniosło własnego satelitę za pomocą rakiety własnej konstrukcji. Więc sukces jest niebywały. Korea Południowa ma swój start rakiety w styczniu albo lutym więc mogą być 11 państwem. Choć ich rakieta nie jest całkowice własnej produkcji bo jeden ze stopni rakiety dostarcza Rosja.

  www.wired.com/dangerroom/2012/12/launch/
  Według KRLD to nie koniec i będą nastepne starty.

 • zuzanna_anna

  Oceniono 11 razy 11

  Wniosek z tego taki, ze Europa, w tym Polska, tez jest w zasiegu koreanskich rakiet.

 • supertlumacz

  Oceniono 30 razy 10

  To chyba dobra wiadomość z punktu widzenia interesów korei Południowej? To wspaniale że wysiłek militarny Korei północnej nie jest skierowany przeciw bratniemu narodowi na południu!
  Korea Północna, podobnie jak Izrael, nie jest sygnatariuszem ukladu o nieproliferacji...

 • poljack

  Oceniono 23 razy 9

  Mac Artur w 1951 r chciał zrzucić setkę bomb atomowych na Chiny na szczęście Truman na to nie pozwolił i go odwołał z zajmowanego stanowiska .

 • nrozsklov

  Oceniono 12 razy 8

  intel inside

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje