Korea Płd.: USA mogą być w zasięgu rakiet z Korei Płn.

23.12.2012 09:07
Jedna z rakiet wystrzelonych w Korei Północnej

Jedna z rakiet wystrzelonych w Korei Północnej (Fot. KYODO REUTERS)

- Niedawna próba rakietowa przeprowadzona przez Koreę Płn. świadczy o tym, że ten kraj najpewniej opracował technologię, umożliwiającą mu przenoszenie głowicy bojowej na odległość ponad 10 tys. km, co może zagrażać USA - ogłosiły władze Korei Płd.
- Szczątki rakiety wydobyła z Morza Żółtego marynarka wojenna Korei Południowej. "Po analizie materiału z rakiety Unha-3 oceniliśmy, że pocisk mógłby osiągnąć odległość 10 tys. km, z ładunkiem 500-600 kg - poinformował przedstawiciel południowokoreańskiego ministerstwa obrony. Dotychczas uważano, że rakieta ta mogłaby wynieść ładunek o maksymalnej wadze 100 kg.

Wytrzyma wejście do atmosfery?

Nie jest jasne, czy Korea Północna opracowała technologię budowy głowicy bojowej, dzięki której wytrzymałaby ona ponowne wejście do atmosfery, nie rozpadając się - podkreśliło ministerstwo.

Korea Północna przeprowadziła 12 grudnia udaną próbę z rakietą dalekiego zasięgu, która - jak podano - wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę meteorologicznego. Rakietę Unha-3 odpalono mimo protestów społeczności międzynarodowej podejrzewającej, że była to w istocie próba z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne. Była to już druga próba rakietowa przeprowadzona w tym roku przez Phenian; poprzednia, z kwietnia, zakończyła się niepowodzeniem.

Wystrzelenie rakiety spotkało się z krytyką USA, Korei Południowej i Japonii. Chiny i Rosja wyraziły swe zaniepokojenie. Próbę potępiła m.in. Rada Bezpieczeństwa, która nałożyła na Koreę Północną dwa pakiety sankcji po każdej z dwóch prób jądrowych z lat 2006 i 2009.

Dzięki udanej próbie rakietowej swoją wiarygodność wśród rodaków zwiększył młody przywódca Kim Dzong Un, który przejął władzę po śmierci ojca w grudniu zeszłego roku. W piątek lider Korei Północnej wydał w Phenianie bankiet, w którym uczestniczyły osoby, które przyczyniły się do niedawnego sukcesu. Podczas imprezy Kim Dzong Un wezwał do tworzenia kolejnych "działających satelitów" i "rakiet nośnych o większej pojemności".

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 4 razy 2

  A kto jest w zasięgu rakiet amerykańskich czy niekontrolowanego przez nikogo arsenału reżimu izraelskiego?

 • blue911

  Oceniono 4 razy 2

  A Polacy co osiagneli (samodzielnie) w ostatnich 20 latach???? Nie popieram rodziny Kimow,ale gdyby nie UE I Ameryka to my bysmy byli daleko za Korea Polnocna w technologii I suwerennosci.

 • calli

  Oceniono 6 razy 4

  @wyffydr

  Bredzisz i jesteś niedouczony. Wojna koreańska nie zaczęła się w 1950 r., jak podaje us-propaganda i wikipedia dla gimbusów, ale w 1949 r. od serii wypadów partyzanckich (dziś powiedzielibyśmy terrorystycznych) południowo-koreańskich bojówek na terytorium swojego sąsiada, w których uczestniczyło nawet po kilkuset terrorystów. W jednym z takich wypadów w czerwcu 1949 r. ok. 250 bandytów wdarło się na Północ i podeszło aż pod miasto Wonsan, gdzie zostali rozbici i przeżyło oraz powróciło do swoich mocodawców ich tylko ok. 50. Znane są dziś również rozmowy i żądania południowokoreańskiego watażki Li Syng Mana w stosunku do Trumana i Eisenhowera, który domagał się od nich broni ciężkiej właśnie w celu zaatakowania i zaanektowania Korei Północnej. Broń dostał i szykował się do agresji, kiedy po informacjach wywiadu o mobilizacji i przegrupowaniu wojsk o kilka tygodni uprzedzili go Koreańczycy z Północy.

  Por.

  www.movieslism.com/korea-the-forgotten-war-in-colour-tv-series-2010/
  docuwiki.net/index.php?title=Korea_-_The_Forgotten_War
  docuwiki.net/index.php?title=The_Korean_War_in_Colour

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 4

  "Korea Północna przeprowadziła 12 grudnia udaną próbę z rakietą dalekiego zasięgu" - jak to udaną ?
  Przecież propaganda USA donosiła, że wyniesiony satelita "koziołkuje, jest poza kontrolą i może spaść na ziemię"...?

 • gokle

  Oceniono 5 razy 5

  Korea Polnocna ma sie do USA jak mrowka do slonia. Technologie koreanskie sa z lat 50-tych. Niby, jak to ma zagrozic Ameryce?

 • blondyn-3

  Oceniono 2 razy 2

  no i co z tego, durna propaganda, dobrze wiedza ze sie nie moga rownac z technologia i potencjalem militarnym USA

 • zuzanna_anna

  Oceniono 11 razy 11

  Wniosek z tego taki, ze Europa, w tym Polska, tez jest w zasiegu koreanskich rakiet.

 • marcowsky

  Oceniono 6 razy -2

  Och ci Koreańczycy znudzili się już produkcją samsungów,hundaji,lg,kii,śpiewania gangnam style,brzuchy mają pełne z przejedzenia,to rakiet balistycznych im sie zachciało;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje