Kandydat na kanclerza: Niemcy trzecim eksporterem uzbrojenia na świecie. To skandaliczne

22.12.2012 21:03
Peer Steinbrueck na zjeździe niemieckiej SPD, gdzie został nominowany na kandydata partii na kanclerza.

Peer Steinbrueck na zjeździe niemieckiej SPD, gdzie został nominowany na kandydata partii na kanclerza. (Fot. RALPH ORLOWSKI REUTERS)

Kandydat SPD na kanclerza, Peer Steinbrück, żąda zmian w eksporcie broni "Made in Germany".
Jeśli zostanę kanclerzem, "przestawię dźwignię" w eksporcie niemieckiego uzbrojenia - oświadczył kandydat SPD na urząd kanclerza w przyszłorocznych wyborach powszechnych Peer Steinbrück.

W wywiadzie dla dziennika "Passauer Neuen Presse" Peer Steinbrück ostro skrytykował politykę eksportu niemieckiej broni za rządów obecnej koalicji chadecko-liberalnej. "To skandaliczne i w najwyższym stopniu niebezpieczne, że Niemcy są trzecim eksporterem uzbrojenia na świecie" - powiedział. Jego oburzenie wywołuje zwłaszcza fakt, że broń "Made in Germany" trafia także do krajów będących mocno na bakier z przestrzeganiem praw człowieka. Steinbrück obiecał: "rząd SPD-Zieloni pod moim kierownictwem przestawi dźwignię w eksporcie broni".

Na początku grudnia partie SPD i Zielonych zarzuciły rządowi koalicyjnemu kanclerz Angeli Merkel, że zamierza sprzedać Arabii Saudyjskiej 270 czołgów typu Leopard 2A7. To najnowsza wersja tego czołgu, który uchodzi za jeden z najlepszych na świecie. Leopardy dla Arabii Saudyjskiej są specjalnie przygotowane do działań w gorącym klimacie pustynnym.

"Eksportując broń, bronimy pokoju"

Pani kanclerz pośrednio odpowiedziała na zarzuty opozycji, twierdząc, że sprzedaż pewnych systemów uzbrojenia pewnym krajom jest "instrumentem zapewnienia pokoju". Równie jednoznacznie, choć też enigmatycznie, wypowiedział się minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle, oświadczając, że "nie rozumie krytyki ze strony opozycji w sprawie eksportu broni do Arabii Saudyjskiej i innych krajów na Bliskim Wschodzie".

Szef niemieckiej dyplomacji dodał, że już zrealizowane i planowane dostawy broni są wynikiem ustaleń poczynionych przez koalicję SPD-Zieloni w okresie rządów kanclerza Schrödera. Posłowie SPD w Bundestagu odrzucili to oświadczenie jako "wierutne kłamstwo".

Przytoczone wyżej wypowiedzi można potraktować jako swoistą przygrywkę z obu stron do kampanii przed wyborami do Bundestagu na jesieni 2013 roku, ale ich weryfikacja możliwa jest tylko w oparciu o fakty. A te przemawiają na korzyść Peera Steinbrücka.

Z opublikowanego na początku grudnia przez Wspólną Konferencję Kościoła i Rozwoju (GKKE) dorocznego raportu nt. eksportu broni wynika, że coraz więcej państw krytykowanych za nieprzestrzeganie bądź naruszanie praw człowieka jest importerem niemieckiej broni. W latach 2010-2011 ich liczba zwiększyła się z 48 do 64. Tyle raport GKKE. Co na to odpowie rząd?

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (113)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 2 razy -2

  Niemcy na fali holocaustowej czkawki i szantażu sponsorują zagrażający pokojowi na świecie reżim izraelski, dostarczają mu w połowie finansowane przez podatników niemieckich nowoczesne łodzie podwodne zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.
  Stają murem za niekontrolowanym rezimem w Tel Awiwie na każdym kroku. A reżim ten olewa wszelkie rezolucje ONZ, terroryzuje sąsiadów od kilkudziesięciu lat, jest winny zbrodni wojennych, odmawia podpisania paktu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i nie chce wpuścić kontrolerów, sankcjonuje tortury, więzi tysiące ludzi bez wyroków, torturuje dzieci, zabija cywilów niedozwoloną bronią (pociski z białym fosforem i bomby kasetowe), nielegalnie okupuje terytorium innego kraju, blokuje dostawy humanitarne.

 • misiupisiu2

  Oceniono 4 razy -2

  Kilka najważniejszych rozrywek lemingów :
  1.Playstation gdzie leming zawsze wygrywa jako Bruce Lee
  2.Wąchanie brudu spomiędzy palców u nóg rano
  3.Onanizm nałogowy na widok swych idoli żeńskich i męskich
  4.Browar przez cały dzień za rente babci -swoja wypłatę w wysok 689 zł brutto przeznacza na gry
  5.Kopanie starców ,opluwanie krzyża oraz rozmowy intelektualne w pabie o tym co było w tvn i Onet.
  6.Zaglądanie do portfela mamusi jak mama wróci rano z pracy
  7.kablowanie na kolegów z pracy w zamian za podwyżke 3,50 zł
  8.Czytanie o promocjach w marketach (do Media Markt ) nie są wpuszczani
  9.Zaliczanie panienek o podobnej inteligencji i z podobnych domów
  10.uwielbienie dla każdej władzy ,która mówi mu że jest inteligentny

 • keram121

  0

  a co zazdrosc bierze????

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 3 razy -1

  Chyba normale,że tylko najwyższej klasy sprzęt znajduje nabywców. Cieszyć się należy z tego że produkują go Niemcy, bo on może stanowić wzór do którego może dążyć polska produkcja. Na razie tylko dążenie do uzyskania tej samej klasy nam zostaje. Jak zainwestujemy i pomyślimy, to może i dorównamy. Ważne są priorytety. Trochę jeszcze polskiemu uzbrojeniu do nadrobienia pozostaje.Ważne ,że podejmuje się działania by ten dystans niwelować.B.Klimkiewicz.

 • polak_imam_polskie_obowiazki

  Oceniono 3 razy 3

  Głównym odbiorca niemieckiej broni jest Izrael ,nie płacą i to jest problem.

 • plusik36

  Oceniono 2 razy 2

  Ale za to Polska z padającym przemysłem zawsze może powiedzieć my nawet za podejrzenie przestajemy eksportować uzbrojenie. My sprzedajemy tylko tym którzy broń kolekcjonują i nie są objęci embargiem. Ponieważ kolekcjonerzy kupują pojedyncze sztuki więc nie mamy porządnego przemysłu. Ale kiedy mamy takich fachowców to i eksport kuleje. Jedynym pozytywem są powolne zmiany i rzeczywiście jeżeli zbrojeniówka zajmą się wojskowi typu gen. Skrzypczak. Większej szkody już nie można było zrobić wyznaczając psychiatrę Klicha. To taki fachowiec od niszczenia nie chodzi tu tylko o żołnierzy. Sprawa będzie miała tylu zwolenników jak i przeciwników. Ale prawda jest brutalna jeżeli armia zamiast kupować rodzime uzbrojenie testować i promować oddaje parę milionów do budżetu. To o czym mówić? Te pieniądze powinny być wydatkowane na zakup i modernizację transporterów Rosomak, broni typu moździerz ( konstrukcja tak na prawdę od 2 wojny światowej nie została poważnie zmodernizowana) aby nie było więcej Nangar Khel. Samo umundurowanie też powinno mieć inną jakość. To spowodowałoby że obecnie nasze zakłady miałyby produkcję a ludzie pracę.

 • astrolog_wawa

  0

  Facet nie słuchał opowiadań dziadka...że przyszli Rosjanie i ustawili go w pozycji jak na zdjęciu.

 • ucago

  0

  Przestawię dźwignię - ab langsam nach schnell

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje