Kandydat na kanclerza: Niemcy trzecim eksporterem uzbrojenia na świecie. To skandaliczne

Kandydat SPD na kanclerza, Peer Steinbrück, żąda zmian w eksporcie broni ?Made in Germany?.
Jeśli zostanę kanclerzem, "przestawię dźwignię" w eksporcie niemieckiego uzbrojenia - oświadczył kandydat SPD na urząd kanclerza w przyszłorocznych wyborach powszechnych Peer Steinbrück.

W wywiadzie dla dziennika "Passauer Neuen Presse" Peer Steinbrück ostro skrytykował politykę eksportu niemieckiej broni za rządów obecnej koalicji chadecko-liberalnej. "To skandaliczne i w najwyższym stopniu niebezpieczne, że Niemcy są trzecim eksporterem uzbrojenia na świecie" - powiedział. Jego oburzenie wywołuje zwłaszcza fakt, że broń "Made in Germany" trafia także do krajów będących mocno na bakier z przestrzeganiem praw człowieka. Steinbrück obiecał: "rząd SPD-Zieloni pod moim kierownictwem przestawi dźwignię w eksporcie broni".

Na początku grudnia partie SPD i Zielonych zarzuciły rządowi koalicyjnemu kanclerz Angeli Merkel, że zamierza sprzedać Arabii Saudyjskiej 270 czołgów typu Leopard 2A7. To najnowsza wersja tego czołgu, który uchodzi za jeden z najlepszych na świecie. Leopardy dla Arabii Saudyjskiej są specjalnie przygotowane do działań w gorącym klimacie pustynnym.

"Eksportując broń, bronimy pokoju"

Pani kanclerz pośrednio odpowiedziała na zarzuty opozycji, twierdząc, że sprzedaż pewnych systemów uzbrojenia pewnym krajom jest "instrumentem zapewnienia pokoju". Równie jednoznacznie, choć też enigmatycznie, wypowiedział się minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle, oświadczając, że "nie rozumie krytyki ze strony opozycji w sprawie eksportu broni do Arabii Saudyjskiej i innych krajów na Bliskim Wschodzie".

Szef niemieckiej dyplomacji dodał, że już zrealizowane i planowane dostawy broni są wynikiem ustaleń poczynionych przez koalicję SPD-Zieloni w okresie rządów kanclerza Schrödera. Posłowie SPD w Bundestagu odrzucili to oświadczenie jako "wierutne kłamstwo".

Przytoczone wyżej wypowiedzi można potraktować jako swoistą przygrywkę z obu stron do kampanii przed wyborami do Bundestagu na jesieni 2013 roku, ale ich weryfikacja możliwa jest tylko w oparciu o fakty. A te przemawiają na korzyść Peera Steinbrücka.

Z opublikowanego na początku grudnia przez Wspólną Konferencję Kościoła i Rozwoju (GKKE) dorocznego raportu nt. eksportu broni wynika, że coraz więcej państw krytykowanych za nieprzestrzeganie bądź naruszanie praw człowieka jest importerem niemieckiej broni. W latach 2010-2011 ich liczba zwiększyła się z 48 do 64. Tyle raport GKKE. Co na to odpowie rząd?

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Prostytutki "Niemcy stały się największym burdelem w Unii Europejskiej"
 • Pod szkołą podstawową w Newtown gromadzą się ludzie - przynoszą maskotki, świece "Amerykanie są zakochani w broni", "Mniej broni nie rozwiąże problemu" - Niemcy po tragedii w Newtown
 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel Niemcy w końcu zdelegalizują NPD? Merkel: Uważajcie, ryzyko porażki jest spore
Komentarze (113)
Kandydat na kanclerza: Niemcy trzecim eksporterem uzbrojenia na świecie. To skandaliczne
Zaloguj się
 • wielki_czarownik

  Oceniono 69 razy 63

  Podobno ludzie z naszej zbrojeniówki chcą sponsorować jego kampanię wyborczą :D

 • alexy-dwa

  Oceniono 70 razy 56

  ,,Jeśli zostanę kanclerzem, "przestawię dźwignię" w eksporcie niemieckiego uzbrojenia - oświadczył kandydat SPD na urząd kanclerza w przyszłorocznych wyborach powszechnych Peer Steinbrück.'' -taka deklaracja wskazuje na to że kanclerzem nie zostanie.

 • aprox99

  Oceniono 56 razy 48

  To skandaliczne teraz,jak będzie kanclerzem to nie będzie mu to przeszkadzać i jako Socialdemokrata będzie walczył o miejsca pracy.Schröder też był od nich a potem poszedł do gazpromu a powinien iść do więzienia.Politycy są jak gołębie, na ziemi jedzą nam z ręki a jak sę u góry to srają na nas

 • m-kow

  Oceniono 72 razy 26

  Może to jakaś szansa dla polskiej, konsolidującej się zbrojeniówki, że w Niemczech są jeszcze tacy idioci...

 • solacki

  Oceniono 21 razy 21

  Po tych słowach raczej bym na miejscu Pana Peera Steinbrücka na fundusze na kampanię od firmy ThyssenKrupp AG nie liczył...

 • saikokila

  Oceniono 57 razy 17

  Przy swojej gospodarce Niemcy powinny być pierwszym eksporterem broni. Być może dlatego jest to dla tego pana skandaliczne, i przez przestawianie dźwigni rozumie zmianę na "pełną naprzód". Przynajmniej tak się będzie mógł tłumaczyć kiedy wygra i zorientuje się o co w tym chodzi…

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 15 razy 15

  Obama się nie martwi że USA jest pierwszym eksportem broni.

 • bolekso

  Oceniono 19 razy 11

  Nie puściłeś mojego posta ! Temat zbyt rozszerzyłem ale ogólnie macie cenzurę jak za komuny. Kto rządzi mediami rządzi społeczeństwem !

 • merkury-3

  Oceniono 13 razy 9

  USA nie maja za to zadnych moralnych rozterek.moze producent amerykanskich czolgow finansuje kampanie tego pana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje