Prezydent Włoch rozwiązał parlament

Prezydent Włoch

Prezydent Włoch (Fot. Andrew Medichini AP)

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano rozwiązał parlament i potwierdził datę wyborów na 24 lutego przyszłego roku. Jutro ustępujący premier Mario Monti będzie miał konferencję prasową.
Do kryzysu doszło po tym, jak 8 grudnia partia Silvio Berlusconiego "Lud Wolności" ogłosiła, że rząd Mario Montiego zakończył swoją działalność, i zapowiedziała, że nie udzieli mu już więcej swojego poparcia. Na zakończenie pospiesznych konsultacji z szefami klubów parlamentarnych i przewodniczącymi obu izb prezydent Napolitano potwierdził, że podpisał dekret o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu nowych wyborów.

Szef państwa przypomniał, że kadencja obecnego, 16. parlamentu republiki, miała zakończyć się w połowie lutego przyszłego roku, wybory będą więc przyspieszone zaledwie o dwa miesiące. Napolitano zdementował pogłoski, jakoby zamierzał dziś lub jutro skierować specjalne orędzie do narodu na temat obecnej sytuacji. Będzie ona natomiast tematem jutrzejszej konferencji prasowej Mario Montiego.

Przypuszcza się, że ustępujący premier nie tylko dokona bilansu trzynastu miesięcy prac swego rządu, ale nakreśli własną wizję przyszłości. Reakcje na to, co media nazywają "memorandum Montiego", zadecydują o tym, czy zechce on pozostać na scenie i zaangażować się w kampanię wyborczą - czego chciałoby tylko czterdzieści procent Włochów - czy też pożegna się z polityką.

Zobacz także
 • Protest na kopule bazyliki św. Piotra Protestuje na kopule bazyliki św. Piotra przeciw reformom unijnym
Komentarze (10)
Prezydent Włoch rozwiązał parlament
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy 9

  Prezydencie Komorowski!
  Niech Pan też okaże litość dla Polaków i rozpędzi tę zgraję pasożytów z Wiejskiej.. Taki prezent Polakom się należy.

 • nie-tak

  Oceniono 2 razy 2

  Mario Montiego mimo założenia wraz z szefem Ferrari własnej partii nie ma szans na wygranie wyborów. Ciekawe co będzie z bungabunga, zapowiedział ze jak Mario Monti wystartuje do wyborów jako kandydat on nie wystartuje.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Silvio da radę. Jest najlepszy . Powinien wygrać w cuglach. Jak wygra, to może i Fiat wróci do Włoch. Mnie się tez podoba dla tego bo akcentuje to co z włoskiego punktu widzenia jest ważne dla ich gospodarki. Bliższa koszula ciału. Do tego nie jest ponurakiem. lubi zabawę i daje zatrudnieniie coraz większej ilości ziomkow. B.Klimkiewicz.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 1 raz 1

  no chłopaki, koniec bunga bunga

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 0

  Lud Wolnośc! Forza Italia! Co 12 miesięcy nowa partia. Ten gość ma energię i potencję. Ten facet wie czego chce i czego Kaczyńscy nigdy nie będą mieli. Co 24 miesiące nową kochankę i cztery lata nową żonę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje