Trzech polskich żołnierzy rannych w Afganistanie

22.12.2012 11:57
Polscy żołnierze w Ghazni

Polscy żołnierze w Ghazni (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

W dzisiejszej potyczce z rebeliantami w Afganistanie zostało rannych trzech polskich żołnierzy - poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. W tym jeden jest ciężko ranny.
Do zdarzenia doszło rano w południowo-zachodniej części prowincji Ghazni. Polski patrol został ostrzelany przez nieznanych sprawców.

W wyniku wymiany ognia rannych zostało trzech polskich żołnierzy. Na miejsce natychmiast został wezwany śmigłowiec ewakuacji medycznej MEDEVAC. Ranni żołnierze zostali przetransportowani do szpitala w Ghazni, gdzie przebywają pod stałą opieką polskich lekarzy. Na obecną chwilę stan jednego z rannych żołnierzy określany jest jako ciężki, ale stabilny. Życiu pozostałych poszkodowanych żołnierzy nie zagraża niebezpieczeństwo.

W najbliższych godzinach poszkodowani żołnierze mają zostać przetransportowani do szpitala w amerykańskiej bazie Bagram. O zdarzeniu zostały poinformowane rodziny rannych.

Polski kontyngent liczy obecnie 1800 żołnierzy

Obecna, dwunasta zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego międzynarodowych sił ISAF w Afganistanie liczy 1800 żołnierzy i pracowników wojska - o 700 osób mniej niż poprzednia. Redukcja liczebna kontyngentu wiąże się z planowanym przez NATO zakończeniem misji do końca 2014 r.

Przed rokiem, 21 grudnia doszło do najtragiczniejszego dla polskiego wojska ataku w Afganistanie. Wskutek eksplozji ładunku pod pojazdem zginęło wtedy pięciu żołnierzy.

Najnowsze informacje