Argentyna: kto stoi za masowymi rabunkami w supermarketach? Politycy? [MOCNE ZDJĘCIA]

22.12.2012 11:26
Pracownica obrabowanej stacji benzynowej w Argentynie

Pracownica obrabowanej stacji benzynowej w Argentynie (Fot. ENRIQUE MARCARIAN REUTERS)

W ciągu ostatnich 48 godzin w Argentynie doszło do masowych rabunków w supermarketach. Źródła rządowe twierdzą, że inspiratorami tych wydarzeń są przywódca związku kierowców ciężarówek i kilku polityków opozycyjnych zainteresowanych destabilizacją kraju. W wyniku starć między ludnością cywilną a policją zginęły dwie osoby, dziesiątki są ranne.
W co najmniej pięciu argentyńskich miastach w czwartek i piątek obrabowano kilka supermarketów i wiele sklepów. Interweniowała policja i żandarmeria, a bilans tych wydarzeń to dwie osoby zabite, 45 rannych, w tym 25 policjantów, i 193 osoby aresztowane.

Fala rabunków w różnych miastach Argentyny zaczęła się, gdy w czwartek rano około stu osób wtargnęło kolejno do dwóch supermarketów w Bariloche, położonym w Patagonii, 1500 km na południe od Buenos Aires głównym argentyńskim ośrodku sportów zimowych. Rabowano głównie sprzęt gospodarstwa domowego, telewizory, rowery, odzież.

W Bariloche na prośbę gubernatora prowincji Rio Negro interweniował 400-osobowy oddział żandarmerii i miejscowa policja.

By bronić towaru, chińscy sprzedawcy sięgnęli po broń

Tego samego dnia i w piątek zorganizowane rabunki w supermarketach i sklepach powtórzyły się w różnych punktach Argentyny, m.in. w kilku miastach prowincji Buenos Aires, a także w mieście Resistencia w prowincji Chaco, odległym o 1015 km od stolicy.

W Resistencii siedmiu członków różnych opozycyjnych ugrupowań politycznych, którzy uczestniczyli w demonstracji w centrum miasta, wtargnęło wieczorem do dyskoteki i zrabowało tam część zapasów alkoholu.

Bardziej dramatyczny przebieg miała podjęta przez 40-osobową grupę napastników próba obrabowania stoisk supermarketu prowadzonego przez chińskich kupców w mieście Rosario. Niektórzy z nich w obronie swego towaru sięgnęli po broń palną i noże, zabijając jednego i raniąc kilku napastników.

Zamieszki w rocznicę protestów społecznych

Argentyńskie media opozycyjne przedstawiają te napady na supermarkety i sklepy jako skutek desperacji ubożejącej ludności argentyńskiej w związku z wysoką inflacją, która po 10 latach dynamicznej ekspansji gospodarki osiągnęła w tym roku 22,8 proc.

Przedstawiciele rządu argentyńskiego sugerują, że wydarzenia ostatnich dwóch dni były inspirowane przez przeciwników politycznych rządu pani prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner. Wskazuje się m.in. na wpływowego i ambitnego lidera peronistowskiego związku kierowców ciężarówek Hugo Moyano, który ma dalekosiężne plany polityczne.

- Nieprzypadkowo do wydarzeń tych doszło w 11. rocznicę dramatycznych protestów społecznych, polegających m.in. na rabowaniu (supermarketów). Doprowadziły one do upadku rządu ówczesnego prezydenta Fernando del la Rua, który złożył dymisję 20 grudnia 2001 roku - mówi Juan Manuel Abal Medina, szef gabinetu prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner.

Strefa skrajnego ubóstwa zredukowana z 57 do 21 proc.

Obecne wydarzenia mają odmienny charakter, niż te sprzed 11 lat. Wtedy, w czasie największego w historii Argentyny kryzysu gospodarczego, gdy banki zawiesiły wypłaty z kont, zaczęło się od tego, że tysiące głodnych ludzi przychodziły do supermarketów, aby się za darmo najeść. Zapełniali cały wielki sklep i po prostu jedli, na ogół nic nie wynosząc. Właściciele supermarketów albo nie wzywali policji, albo ta, wezwana, często po prostu nie podejmowała interwencji.

Według ekonomistów z Argentyńskiego Uniwersytetu Katolickiego w Buenos Aires obecny problem Argentyny polega na nagłym rozpętaniu się inflacji, jednak sytuacja nie przypomina tej sprzed 11 lat.

Wybitny argentyński ekonomista, obecny ambasador w Paryżu Aldo Ferrer w wywiadzie dla piątkowego wydania dziennika "Tiempo Argentino" przypomina, że w ciągu 9 lat - do chwili tegorocznego załamania gospodarczego - rządy Argentyny zdołały zredukować strefę skrajnego ubóstwa w kraju, która obejmowała 57 proc. społeczeństwa, do 21,9 proc.

Zobacz także
Komentarze (125)
Argentyna: kto stoi za masowymi rabunkami w supermarketach? Politycy? [MOCNE ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • najlepszy.deadpool

  Oceniono 232 razy 188

  Oczywiście tradycyjnie już ludzie kradną telewizory z głodu jako dobro pierwszej potrzeby.

 • drozd215

  Oceniono 229 razy 75

  Argentyna: kto stoi za masowymi rabunkami w supermarketach? .............
  -----------
  Bieda, nieuzasadnione rozwarstwienie wynagrodzenia, niewolnictwo ekonomiczne.
  Niewolnicy w końcu powiedzieli dość wiecznemu kryzysowi, tym bardziej że nie widać tego kryzysu u rządzących, czyli tych co go spowodowali.

 • mille666

  Oceniono 140 razy 44

  co by człowiek zrobił bez propagandy: to nie ubóstwo, to nie liberalizm, który rządził i rzucił Argentynę na kolana, lecz związki - i już wszystko jasne :)

 • dejtrejder

  Oceniono 69 razy 33

  "Obecne wydarzenia mają odmienny charakter, niż te sprzed 11 lat. Wtedy, w czasie największego w historii Argentyny kryzysu gospodarczego, gdy banki zawiesiły wypłaty z kont, zaczęło się od tego, że tysiące głodnych ludzi przychodziły do supermarketów, aby się za darmo najeść. Zapełniali cały wielki sklep i po prostu jedli, na ogół nic nie wynosząc. "
  - to dobry patent na najbliższą przyszłość dla Polaków.

 • 123szklarnia

  Oceniono 66 razy 20

  W sumie wygląda to bardzo niewinnie w porównaniu z Gdańskiem w 1970, czy Radomiem w 1976.
  W Argentynie powinien powstać KOR broniący manifestantów dokonujących niekonwencjonalnych "zakupów". Niedługo będzie to samo w Polsce.Historia kołem się toczy.

 • piotr19730

  Oceniono 15 razy 13

  A dlaczego dzisiaj już taka cisza o Genetycznie Modyfikowanym Bronku? Co nas obchodzi Argentyna, kiedy oficjalnie można już nas truć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje