Poruszający manifest "Huffington Post": Żyć i umierać w Ameryce. Jak zabija broń palna

"Żyć i umierać w Ameryce" na "Huffington Post (Fot. huffingtonpost.com)

"Trójka zastrzelona w Michigan... Wielokrotnie postrzelony 18-latek umiera... Mężczyzna zabija żonę... Mężczyzna zastrzelił własnego syna... Policjanci zastrzelili nastolatka..." - to zaledwie początek długiej listy zabójstw, do których użyto broni palnej w USA w 2012 r. "Huffington Post" wyliczył wiele z nich na swojej głównej stronie w poruszającym manifeście. Materiał zatytułował po prostu: "Żyć i umierać w Ameryce".
Dostęp do broni w Stanach to od lat przedmiot ożywionych dyskusji, które przybierają na sile po każdej większej strzelaninie. W ostatnich miesiącach przyczynkiem do ich wznowienia były strzelanina na premierze ostatniego filmu o Batmanie w Denver - 12 osób zginęło, 59 zostało rannych - i strzelanina w szkole w Newtown z poprzedniego tygodnia - zginęło w niej 20 dzieci i 6 nauczycieli.

Illinois, Luizjana - ponad 80 proc. wszystkich morderstw

Według statystyk FBI średnio w 2011 r. w USA broń palna była narzędziem zbrodni w ok. 54 proc. przypadków wszystkich morderstw. W wielu stanach jednak ten procent jest dużo wyższy - w Illinois czy Luizjanie ponad 80 proc. wszystkich zabójstw w ostatnim roku dokonano za pomocą broni palnej, w Missisipi, Michigan, Pensylwanii czy Wyoming było to ponad 70 proc.

USA mają jeden z najwyższych wskaźników zabójstw przy użyciu tego rodzaju broni na świecie. W wielu stanach dostęp do pistoletów nie jest obarczony zresztą żadnymi restrykcjami, co według wielu ekspertów jest powodem wielkiej liczby zabójstw dokonywanych za ich pomocą.

Zabójstwa w tydzień po strzelaninie w szkole w Newtown

Temat po raz kolejny poruszył w sobotę popularny amerykański "Huffington Post", który walczy z lobby strzeleckim. Na czołówce portalu znajduje się ogromny materiał zatytułowany po prostu "Żyć i umierać w Ameryce". Pod tytułem wyliczone są morderstwa z ostatniego roku, które popełniono przy użyciu broni palnej. Lista ciągnie się i wydaje się nie mieć końca. Każda wzmianka linkuje od razu do artykułu opisującego poszczególną tragedię.

Sam artykuł z kolei opisuje już tylko przypadki zabójstw, które miały miejsce w ostatnim tygodniu - czyli od momentu przerażającej strzelaniny w szkole podstawowej w Newtown, do której doszło w poprzedni piątek. Czytając materiał, ciężko uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się zaledwie w przeciągu tygodnia.

4-latek zastrzelony na drodze, 3-latek bawił się bronią...

W noc po ataku na szkołę Sandy Hook, kierowca zatrzymał samochód na ulicy Kansas i na ślepo otworzył ogień. Zastrzelił 4-letniego Aydana Pareę w głowę - chłopiec właśnie wsiadał do samochodu ojca.

Następnego dnia, w sobotę, 3-latek w Guthrii w Oklahomie zmarł po tym, jak przypadkiem postrzelił się w głowę pistoletem. Broń znalazł, bawiąc się w domu cioci i wujka - wujek jest pracownikiem policji.

Kolejnego dnia 71-latek został aresztowany po tym, jak zabił własnego syna. Mężczyzna najwyraźniej sam zawiadomił o tragedii policję.

14-letni Paul Sampleton Jr. został znaleziony w swoim domu w Georgii w ostatnią środę związany i postrzelony. Podejrzewa się, że został napadnięty przez złodziei.

A powyższe przypadki to tylko niektóre z tych opisanych przez "Huffington Post". Portal nie wymienił też wszystkich. Nie wspomniał np. o piątkowej strzelaninie, do której doszło w Pensylwanii i w której zginęły cztery osoby, a kilku policjantów zostało rannych. W nocy z kolei doszło do strzelaniny w klubie nocnym w Alabamie - jak podaje agencja AP, zginęły dwie osoby.

Hollywood: Ile jeszcze? Już dość. Zażądajmy działań

Materiał "Huffington Post" to kolejna akcja na rzecz ograniczenia w Stanach dostępu do broni. W ostatnim tygodniu gwiazdy Hollywood zebrały się, aby razem z Fundacją Enough wyrazić swój sprzeciw przeciwko lobby strzeleckiemu. M.in. Jamie Foxx, Beyonce, Reese Witherspoon, Jennifer Aniston, Cameron Diaz i Gwyneth Paltrow w emocjonalnym nagraniu pytają, ile jeszcze osób, dzieci, studentów, matek i ojców musi zginąć, aby rząd podjął odpowiednie działania w tej sprawie.

Zobacz także
 • Pod szkołą podstawową w Newtown gromadzą się ludzie - przynoszą maskotki, świece "Amerykanie są zakochani w broni", "Mniej broni nie rozwiąże problemu" - Niemcy po tragedii w Newtown
 • Co wiemy o strzelaninie w Newtown. Najważniejsze fakty
Komentarze (167)
Poruszający manifest "Huffington Post": Żyć i umierać w Ameryce. Jak zabija broń palna
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 299 razy 155

  Ten kraj powstal od najazdu z bronia w reku I od niego zginie. To staje sie coraz bardziej oczywiste. Agresja I mozliwosci masowego zabijania tego panstwa nie maja sobie rownych w historii. A bajki o demokracji to schowajmy pod stol.

 • jerjar

  Oceniono 202 razy 148

  To co jest największą zaletą broni palnej, przy masowym do niej dostępie stanowi jej największą i dyskwalifikująca wadę: nieprawdopodobna łatwość użycia. Bez żadnego kontaktu fizycznego z przeciwnikiem wystarczy wycelować i poruszyć paluszkiem.

  Myślę, że zafascynowani bronią palną to wbrew masce i barwom jakie na ogół przybieraja, w głebi duszy są tchórzami.

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 232 razy 120

  Kraj ktory smie wystawiac innym raitingi,literki,cyferki......
  Kraj ktory wchodzi do innych jak swinia do obory w imie "demukracji"......
  Kraj w ktorym jego wlasni obywatele nie maja prawa sie leczy....
  Kraj ktory spowodowal kryzys,ladnie go zapakowal i jak "podarunek" wyslal dalej....
  Kraj w ktorym obywatele lataj po ulicach z bronia i strzelaja do siebie nawzajem jak do kaczek.....

  Ile jeszcze lat musi uplynac zanim swiat dojrzy wreszcie debilizm made in USA?

 • jan.go

  Oceniono 68 razy 32

  Tak to się kończy gdy naród uwierzy w swój mit .Bo powszechna (i to nie do końca) ona zaczeła być dopiero po wojnie secesyjnej,pod koniec XIX w gdy zostało dużo broni.Normalnego cowboja nie było poprostu stać na broń bo była droga a ludzie ci stanowili niziny społeczne (25% z nich to byli czarni) .Najwięksi zaś rewolwerowcy zabijali przez całe życie zawodowe kilka osób .Nie była ona więc powszechna a występowała najczęściej pod postacią jedostrzałowej strzelby.Jeszcze w latach 50 i 60 bandy białych ,czarnych i meksykanów mordowały się przy pomocy noży i sztachet.

 • goborrr

  Oceniono 46 razy 28

  Więcej przemocy w filmach w kinach i telewizji !!!
  Fajne jest to, że teraz w "reklamówkach" przeciwko przemocy występują Ci, którzy to poniekąd nakręcali, kręcąc filmy o przemocy, w których śmierć jest jak kromka chleba... albo jeszcze łatwiejsza...

  Dostęp do broni? Proste - masz broń to jej użyjesz, prędzej czy później... Jeśli nie chcesz jej użyć to po co ją kupujesz?
  Sam fakt posiadania broni dla inteligentnego człowieka oznacza możliwość jej użycia - w obronie własnej, lub ataku. To jest tak jak z posiadaniem pistoletu gazowego - po cholere Ci taki pistolet? Jak napastnik wyciągnie broń ostrą to co wtedy zrobisz z gazowcem ?

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 62 razy 20

  A może łatwy dostęp do broni to specjalny program USA mający na celu depopulację.... mniej obywateli, mniejszy kłopot.

 • imw

  Oceniono 49 razy 19

  Przestępcy zawsze będą mieli broń, tak jak w krajach z dużym ograniczeniem dostępu do broni palnej,

  Czy ktoś z forumowiczów zna statystyki dotyczące przestępstw z użyciem broni w Kanadzie i Szwajcarii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje