Premier Włoch złożył dymisję swego rządu

21.12.2012 20:50
Premier Włoch Mario Monti złożył dymisję swego rządu na ręce prezydenta Giorgio Napolitano. Następstwem tej zapowiadanej wcześniej decyzji będzie oczekiwane jeszcze przed świętami rozwiązanie parlamentu i przyspieszone o dwa miesiące wybory w lutym.
Do rezygnacji szefa rządu doszło tuż po tym, gdy Izba Deputowanych przyjęła ustawę budżetową, zwaną stabilizacyjną. Gabinetowi ekspertów, powołanemu przed 13 miesiącami dla uzdrowienia finansów kraju, zależało na tym, aby przed zakończeniem jego pracy uchwalony został budżet na przyszły rok wraz z założeniami na lata następne.

"Wzrosła pozycja i wiarygodność Włoch"

Dymisja gabinetu to rezultat wycofania poparcia dla niego przez partię Silvio Berlusconiego Lud Wolności na początku grudnia. 76-letni lider centroprawicy po raz kolejny będzie się ubiegał o stanowisko szefa rządu.

W komunikacie wydanym przez Pałac Prezydencki podkreślono, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dymisja jest nieodwołalna. Szef państwa Giorgio Napolitano przyjął do wiadomości rezygnację i poprosił Radę Ministrów, by kontynuowała prace związane z załatwianiem bieżących spraw - ogłosił Kwirynał.

Na sobotę zapowiedziano konsultacje prezydenta z szefami poszczególnych grup parlamentarnych.

W ostatnim przemówieniu przed dymisją, wygłoszonym do włoskich ambasadorów, Mario Monti oświadczył, że także dzięki Włochom sytuacja w Europie i w strefie euro "znacznie się poprawiła". Ponadto - dodał - "wzrosła pozycja i wiarygodność Włoch na arenie międzynarodowej". Podsumowania pracy swego rządu Monti dokona w niedzielę przed południem na konferencji prasowej.

Wybory w lutym

Oczekuje się, że przy tej okazji profesor Monti przedstawi także swe plany na przyszłość. Wszystko wskazuje na to, że zaprezentuje manifest programowy z podstawowymi założeniami prac, które należy jeszcze wykonać, by dokończyć dzieło uzdrawiania zadłużonych finansów publicznych. Zaapeluje też do ugrupowań o poparcie dla jego wizji wyprowadzenia kraju z kryzysu i wyrazi gotowość ubiegania się o stanowisko szefa rządu w wyborach. Odbędą się one prawdopodobnie 24 i 25 lutego.

Zobacz także
Komentarze (9)
Premier Włoch złożył dymisję swego rządu
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 5

  Piękny gest Montiego dla włoskiego społeczeństwa.
  Panie Donku, może by tak Polakom zrobić prezent na święta??

 • gr_ub_y

  Oceniono 6 razy 2

  Szybko lewusy klękły przed Sylwkiem.

  Trzeba przyznać, ze Sylwek to jest gość, nie lata ze sraczką jak u nas te płaczki i doopy wołowe po Lisach i TVNach!

 • antekguma1

  0

  Będzie nowe bung bunga.

 • antyinteligent

  Oceniono 2 razy 0

  Wielki sprzedawca bułek nie ma wizji dla społeczeństwa i rządu tylko patrzeć jak zrobi to samo. Następne wybory wygra lewica a premierem zostanie Kwaśniewski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje