"Trzeba skończyć z groteskową praktyką okaleczania kobiecych narządów płciowych". Rezolucja ONZ

Waris Dirie

Waris Dirie (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

W czwartek ONZ przyjęła rezolucję nawołującą do zakazania okaleczania kobiecych genitaliów w 193 państwach członkowskich. Ma ona pomóc w stanowieniu i egzekwowaniu prawa, które pozwoli na ochronę kobiet i dziewcząt przed "tą formą przemocy"
- To ważny moment dla wszystkich zaangażowanych w walkę z okaleczaniem kobiecych narządów płciowych - powiedział cytowany przez serwis NBCnews José Luis Diaz, przedstawiciel Amnesty International w ONZ. - Zwłaszcza dla kobiet i dziewcząt, które zostały skrzywdzone przez tę groteskową praktykę - dodał.

Niestety, rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie są prawnie wiążące. Mają jednak dużą wagę polityczną i mogą skłonić władze poszczególnych państw do podjęcia działań.

Z szacunków Amnesty International wynika, że każdego roku na świecie z powodu okaleczenia genitaliów cierpią trzy miliony kobiet. Jest to powszechna praktyka w 28 afrykańskich państwach oraz w Jemenie, Iraku, Indonezji, Malezji oraz wśród niektórych grup etnicznych w Ameryce Południowej - informuje NBCnews.

Choć żadna z głównych religii nie nakazuje obrzezania kobiet, wiele osób praktykujących ten zwyczaj o tym nie wie. przywódcy religijni przyjmują różne stanowiska wobec tego problemu. Niektórzy promują tę praktykę, inni uważają, że nie ma one żadnego znaczenia religijnego. Jeszcze inni krytykują ją i starają się z nią walczyć.

Jedną z najważniejszych aktywistek walczących z tą praktyką jest Waris Dirie, pochodząca z Somalii modelka i pisarka, której siostra i dwie kuzynki zmarły wskutek tradycyjnego obrzezania. Somalijka również została okaleczona w wieku pięciu lat. Swoje przeżycia opisała w książce "Kwiat pustyni".

Komentarze (125)
"Trzeba skończyć z groteskową praktyką okaleczania kobiecych narządów płciowych". Rezolucja ONZ
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 253 razy 211

  Słowo "groteskowa" jest chyba nie na miejscu.

  W tej ingerencji w naturę nie ma nic zabawnego. W istocie to ubrana w barbarzyński obyczaj prewencyjna zemsta egoistycznych samców niepewnych swojej atrakcyjności.

 • endrju1521

  Oceniono 195 razy 173

  Praktyki "medyczne", polegające na trwałym okaleczaniu człowieka, powinny być zakazane.

 • nonieee

  Oceniono 190 razy 142

  "Trzeba skończyć z groteskową praktyką okaleczania kobiecych narządów płciowych"
  I męskich.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 134 razy 112

  Jak można nazywać to "obrzezaniem"? Przy wszystkich kontrowersjach dotyczących obrzezania u chłopców, którzy nie są jeszcze w stanie wyrazić swojego zdania na temat zabiegu albo choćby skutecznie zaprotestować, jest jakimś tragicznym żartem zestawianie jednego i drugiego. "Obrzezanie dziewcząt" byłoby raczej porównywalne z urżnięciem ptaszka tępym narzędziem.

 • kamyk39

  Oceniono 119 razy 101

  w 28 afrykańskich państwach oraz w Jemenie, Iraku, Indonezji, Malezji oraz wśród niektórych grup etnicznych w Ameryce Południowej - informuje NBCnews.

  - czemu pomija sie Egipt?
  obecny prezydent m.in. wlasnie przywraca ten obyczaj - jakos nic nie bylo z nim w tym temacie.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 60 razy 52

  Niestety rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie są prawnie wiążące.

 • kloceklego

  Oceniono 51 razy 41

  "W czwartek ONZ przyjęła rezolucję nawołującą do zakazania okaleczania kobiecych genitaliów w 193 państwach członkowskich." - to coś jak naciśnięcie przycisku "wezmę udział" na fejsbókó. i co ma ta rezolucja niby zmienić? ONZ jest chyba tylko po to, żeby przyjmować rezolucje

 • free_rodnick

  Oceniono 48 razy 34

  Najbardziej "groteskowe" w tym wszystkim,jest samopoczucie tej rachitycznej organizacji pn.ONZ.I wiara w to,że kogokolwiek interesują ich bohaterskie rezolucje.

 • jerjar

  Oceniono 103 razy 23

  Widzę, że i przy tej okazji jak gooówno w przerębli znów wypłynęli ci, których nicki kojarzą mi sie z antysemickimi postami. Tym razem silą się na sarkazm, bo domyślnie stawiają znak równości pomiędzy klitoridektomią a obrzezaniem.

  Kulą w płot, panowie Ignoranci, bo usunięcie łechtaczki trwale pozbawia większość kobiet przyjemności seksualnej, natomiast obrzezanie (ubrana w obyczaj religijny prewencja zdrowotna) czyni mężczyzn pod tym względem wydajniejszymi i seksualnie atrakcyjniejszymi (pomijam wskazania dotyczace zapobieganiu AIDS).

  Zapytajcie swoich dziewczyn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje