Nowa ochrona Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

21.12.2012 19:26
- Na początku nowego roku Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej znajdzie się w nowej kasecie chroniącej go przed działaniem czynników zewnętrznych - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.
Prace konserwatorskie w Kaplicy Matki Bożej trwały od poniedziałku do piątku. Najważniejszą ich częścią było przygotowanie Cudownego Obrazu do montażu nowej kasety, co - jak zapowiada biuro prasowe Jasnej Góry - nastąpi na początku 2013 roku.

"Stan Obrazu jest stabilny"

Kaseta zabezpieczy oraz odizoluje ikonę od czynników zewnętrznych, np. wilgoci. - Wytworzy klimat o idealnych parametrach, w jakich drewno powinno się znajdować - poinformowało jasnogórskie biuro prasowe.

W trakcie prac konserwatorskich ikonę obejrzał wieloletni jej konserwator prof. Wojciech Kurpik. "Stan Obrazu jest stabilny" - poinformował konserwator za pośrednictwem biura prasowego Jasnej Góry. Wykonano kilka tzw. zastrzyków polegających na wprowadzeniu substancji klejącej w szczeliny, które powstają, gdy dochodzi do odspojenia warstw wierzchnich. Prace związane z montażem nowej kasety planowane były już dużo wcześniej. - I tylko przypadkowo zbiegły się w czasie z czynem znieważenia obrazu, jaki miał miejsce 9 grudnia - podała Jasna Góra.

Znieważenie obrazu

Tego dnia, w niedzielę, 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku słynnego wizerunku żarówki wypełnione czarną farbą. Choć dzięki zabezpieczeniom słynna ikona nie ucierpiała, nieznacznie uszkodzony został ołtarz jasnogórski, który także jest cennym zabytkiem.

Prokuratura przedstawiła mężczyźnie zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych. Podejrzany przyznał się do winy. Na wniosek prokuratury sąd aresztował go na trzy miesiące. Może mu grozić do 10 lat więzienia.

Cudowny wizerunek Matki Bożej został sprowadzony na Jasną Górę w 1382 roku. Opinie o jego pochodzeniu są rozbieżne. Według niektórych źródeł autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania wskazują na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła.

Zobacz także
Komentarze (114)
Zaloguj się
 • lehoo

  Oceniono 1 raz 1

  @rabingoldblatt

  Obraz się obraził i w tym stanie dalej pozostaje.

 • grzechotnik59

  Oceniono 2 razy 0

  Jak czytam te komentarze, to zastanawiam się, jak to możliwe by tylu kretynów komentowało w jednym piśmie. Przy was to Jarosław Kaczyński jest pikuś. Jeśli już nie obraza uczuć religijnych to obraza naszej kultury i tradycji narodowych. Jeśli wam się to nie podoba to won do Izraela lub do Rosji. Trzeba być głupcem bez podstawowej wiedzy by nie rozumieć, że to wiara i kościół pomógł zachować polskiść w zniewolonym przez 123 lat narodzie.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  jeżeli ten obraz jest Cudowny
  to na cholerę mu jakakolwiek ochrona
  czy specjalne warunki ?

  Swoja droga ten obraz to dowód na to ze katolicy
  nie wierzą w Boga ale w Bałwany
  i na dodatek nie rozumieją co mówi Biblia czy 10 przykazań.

 • normalny1945

  Oceniono 3 razy 3

  poprzerabiabiali te pismidła swięte żeby wygodnie im się żyło nawet naginają prawo , a pozniej przed swoimi muszą chowac obrazy. Jak byscie penery przestrzegali tych starych pismideł przeznaczonych dla łatwowiernych to ten obrazek by mogł stac na wierzchu ale wtedy by kasa nie leciała . Najlepiej zbudujcie bunkier przeciw atomowy ci łatwowierni by się modlili do drzwi już są przypadki że wymyslają sobie rożne bostwa na szybach ,na sękach ,na kominach itp to są skutki nauk koscielnych . Dla nich czym głupszy tym lepszy wszystko można im wmowic.

 • pascvale

  Oceniono 5 razy 3

  A stół z Ikei?

 • beretzantenka

  Oceniono 3 razy 3

  Wydaje sie , ze co moze wiecej zabezpieczyc obraz niz pancerna szyba ? z taka jezdzil papiez
  ale ochrona przedmiotu okazuje sie wiecej warta niz czlowieka nawet na stanowisku Boga
  na ziemi .
  Z kompletu szopki na ten rok wybralam krowke ,Jezusa i pastuszka na dekoracje .
  Oczywiscie w komplecie sa wszystkie figurki ale w niektore nie wierze a przynajmniej
  wedle trdycji i mojego przekonania inne sa niewazne i nie mieszsza sie w specjalnym pudelku.
  Nie wiem czemu Maryi nigdy nie czcilam a ostatnio sledzac internet wydaje sie bardzo
  podejrzana figurka wiec ida za sercem chociaz Jezusa jeszcze nie udalo mi sie rozpracowac
  uwazam , ze jego poslanie jest sluszne nawet jak zmyslone .

 • dimo333

  Oceniono 4 razy 2

  proponuje przechowac go u mnie w domu zawsze w zimie mam od 8 do 10 stopni ciepla ,doskonale warunki konserwacyjne ,nikt tu nie chodzi , .zagrozenie od gosci w skali od 0 do 10 - 0

 • buttdozer

  Oceniono 6 razy 4

  To BOSKA moc go nie chroni?????????? No, niesłychane!

  Proponuję odprawić na nim pięć egzorcyzmów. Każdy to +100 do shielda!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje