Nowa ochrona Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

21.12.2012 19:26
- Na początku nowego roku Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej znajdzie się w nowej kasecie chroniącej go przed działaniem czynników zewnętrznych - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.
Prace konserwatorskie w Kaplicy Matki Bożej trwały od poniedziałku do piątku. Najważniejszą ich częścią było przygotowanie Cudownego Obrazu do montażu nowej kasety, co - jak zapowiada biuro prasowe Jasnej Góry - nastąpi na początku 2013 roku.

"Stan Obrazu jest stabilny"

Kaseta zabezpieczy oraz odizoluje ikonę od czynników zewnętrznych, np. wilgoci. - Wytworzy klimat o idealnych parametrach, w jakich drewno powinno się znajdować - poinformowało jasnogórskie biuro prasowe.

W trakcie prac konserwatorskich ikonę obejrzał wieloletni jej konserwator prof. Wojciech Kurpik. "Stan Obrazu jest stabilny" - poinformował konserwator za pośrednictwem biura prasowego Jasnej Góry. Wykonano kilka tzw. zastrzyków polegających na wprowadzeniu substancji klejącej w szczeliny, które powstają, gdy dochodzi do odspojenia warstw wierzchnich. Prace związane z montażem nowej kasety planowane były już dużo wcześniej. - I tylko przypadkowo zbiegły się w czasie z czynem znieważenia obrazu, jaki miał miejsce 9 grudnia - podała Jasna Góra.

Znieważenie obrazu

Tego dnia, w niedzielę, 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku słynnego wizerunku żarówki wypełnione czarną farbą. Choć dzięki zabezpieczeniom słynna ikona nie ucierpiała, nieznacznie uszkodzony został ołtarz jasnogórski, który także jest cennym zabytkiem.

Prokuratura przedstawiła mężczyźnie zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych. Podejrzany przyznał się do winy. Na wniosek prokuratury sąd aresztował go na trzy miesiące. Może mu grozić do 10 lat więzienia.

Cudowny wizerunek Matki Bożej został sprowadzony na Jasną Górę w 1382 roku. Opinie o jego pochodzeniu są rozbieżne. Według niektórych źródeł autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania wskazują na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła.

Zobacz także
Komentarze (114)
Nowa ochrona Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
Zaloguj się
 • x-ray5

  Oceniono 191 razy 135

  Skoro ten obraz jest taki cudowny, to na co mu nowa ochrona ?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 160 razy 120

  To juz przebłagali juz ten obraz czy nadal strzela focha. Pytam bo nie jestem na bieżąco:)))))

 • alfredxy

  Oceniono 143 razy 105

  kiedyś w szkole na historii nauczyciel mówił że poganie modlili się w dawnych czasach do obrazków i figurek ......, np. do Światowida......
  nauczyciel historii się mylił. poganie nie tylko wtedy to robili.

  do tej pory to robią......

 • dust-on-the-wind

  Oceniono 94 razy 82

  taaa... malowidło( dobra nazwa) ponoć wykonał św. Łukasz na deskach stołu z domu rodzinnego Jezusa. A czemu nie z desek stołu z ostatniej wieczerzy? Co za brednie... katomatołki - wiara w "cudowność" malowidła na deskach JEST BAŁWOCHWALSTWEM!!!!!! Niech wam to klecha wytłumaczy! czy wy wierzycie w BOGA JEDYNEGO? Czy w wizerunki na deskach, ścianach, figurki i inne śmieci? Przecież to ZAKAZANE w Dekalogu!

 • ksiezyc1977

  Oceniono 81 razy 57

  Kto wierzy w gusła, temu dupa uschła.

 • m8ts

  Oceniono 90 razy 54

  Zabetonować na tysiąc lat. Po tym czasie ludzie zdziwią się: co oni w tym widzieli?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 73 razy 53

  Kue..ka wodna! JAKI znow 'cudowny obraz', balwany z Agory? Nie obrazajcie uczuc religijnych nie-katolikow!;)
  A smiertelnie powaznie: polskie dziennikarstwo jest na zawodowym dnie, a nawet ponizej dna, skoro gowniarze z gazeta.pl nie moga znalezc na okreslenie ikony jasnogorskiej okreslenia, ktore nie jest nacechowane taka czy inna wiara.
  Od razu widac, ze Michnik od lat ta dziennikarska stajnia Augiasza nie rzadzi.

 • bananek_2

  Oceniono 50 razy 34

  najlepszy jest ostatni akapit. To bzdura roku 2012

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje